UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Краматорськ
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Донецька область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Краматорськ

Заснований у 60-х роках XIXст. Назва походить від ріки Казенний Торець, відкіля пішов вираз "крам на Торі" - товар на Торі.

kramators'k_a_sov

 

Герб радянського періоду затверджений 05.08.1970р. рішенням N346 виконавчого комітету міської ради. У червоному щиті велика золота шестірня з золотими ж силуетами кауперів, заводських труб, крейдяної гори і дерева, підкресленого прямою, що означає місто-сад з рівними вулицями і площами. Автор - П.Дяченко. 

12 листопаду 2007 року міський голова Краматорська Геннадій Костюков оголосив конкурс на кращий варіант нової символіки міста.

9 квітня 2008 року відбулося засідання конкурсної комісії на кращий ескіз міської символіки. На конкурс було представлено 4 варіанти нової міської символіки

Інженера НКМЗ, герольда Володимира Іванова

Художника-оформлювача Сергія Cупруна

Інженера НКМЗ Автанділа Стуруа

Краєзнавця Володимира Коцаренко і герольда Андрія Гречило.

Переможцем конкурсу став проект Володимира Коцаренко і Андрія Гречило, із зображенням Святої Катерини і фасаду ДКиТ НКМЗ.

Кращим було визнано спільний проект краєзнавця Володимира Коцаренка і співавтора багатьох гербів України, голови Українського геральдичного товариства Андрія Гречило.

Проект герба Краматорська Описання проекту герба

На синьому - срібна будівля Палацу культури і техніки АТ "НКМЗ", вгорі - Свята Катерина у срібному одязі, тримає в правиці золоту пальмову гілку, у лівій руці - золоте колесо із зубцями.

Палац культури і техніки АТ "НКМЗ" - пам'ятник архітектури, унікальна в Україні споруда, яка давно стала своєрідною візітівкою Краматорська і презентує місто як індустріальну та культурну перлину Північного регіону Донецького краю. Хвильова срібна балка символізує річку Казенний Торець, біля якої розташований Краматорськ. З давньою назвою цієї річки - Тор - зв'язана назва міста.

Свята Катерина може трактуватися як покровителька машинобудування і металургії – основоположних галузей промисловості Краматорська.

Герб вписаний у декоративний картуш, увінчаний срібною міською короною, що свідчить про міський статус поселення. Срібні кирка і кайло указують, що місто виникло в результаті будівництва Курско-Харьково-азовської залізниці і є важливим промисловим центром.

Співавтор проекту Володимир Коцаренко зображення на гербі Святої Катерини пояснив наступним чином

- У народі великомучениця Катерина вважається покровителькою шлюбу, наречених, породіль. Дівчата моляться їй, щоб свята допомогла їм зустріти судженого. Свята Катерина шанується у всьому християнському світі. На Заході вона вважається покровителькою юнацтва, що навчається, у Франції - покровителькою "старих дів" - незамужніх дівчат старше 25 років, які сподіваються знайти собі гідну пару.

Колесо, яке незмінно присутнє в зображенні Святої Катерини, дало привід людям побачити в ній покровительку ремесел. Тому відомі приклади, коли Свята Катерина трактується як символ машинобудування і гірської справи, зокрема металургії.

У цілому, ім'я Катерини нерозривно пов'язане з історією Краматорська. Це і поміщик Катерина Василівна Шабельська – відома благодійниця Святогорського монастиря, земельна ділянка якої розташовувалася недалеко від села Ясна Гора (нині селище Ясногорка). 27 жовтня 1862 року інша Катерина Шабельська, дружина штабс-капітана Шабельського, подарувала селянському товариству землю під училище.

У кінці 1913 року акціонери Краматорського металургійного товариства ухвалили рішення про будівництво школи, завідування якої доручили Катерині Олександрівні Миколаєвій. Вона вчителювала аж до 1917 року.

Таким чином жінки по імені Катерина залишили глибокий слід в історичному літописі Краматорська. Він цілком відповідав відмінним рисам, властивим Святій Катерині: чистота помислів, глибока віра, мудрість, ученість і краса.

Проект прапора Краматорська Описання проекту прапора

Квадратне полотнище, яке складається з трьох горизонтальних смуг - верхньої жовтої, середньої синьої і нижньої жовтої; посередині синьої смуги жовта шестерня, усередині якої жовті силуети кауперів, заводської труби і домни. На прапорі подана спрощена емблема із знаку міста, затвердженого в 1970 році, який добре відомий всім краматорцям і відображає доленосні для розвитку міста галузі виробництва - машинобудування і металургію.

Проте на розгляд міської ради комісія рекомендувала винести варіант зібраний з проектів Володимира Коцаренко, Андрія Гречило і Володимира Іванова

Остаточно нову символыку Краматорська міська рада затвердила 24 вересня 2008 року.

Герб Краматорська  

Сучасний герб міста Краматорська

У синьому полі щита золота шестерня, в якій золоті силуети двох кауперів, заводської труби і домни; у золотому розділі три зелені кленові листки. Щит вписаний у декоративний картуш, увінчаний срібною міською короною. Під картушем встановлені навхрест срібні кирка і кайло, перевиті жовто-синьо-жовтою стрічкою із золотим написом «КРАМАТОРСЬК».

Використана публікація "Какими будут атрибуты Краматорска?", - kramatorsk.info, 04.04.2008