UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Чернігівська область
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Чернігівська область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Чернігівська область

Чернігівське воєводство / Чернігівська губернія / Чернігівська область

Чернігівська область знаходиться на півночі України. Утворена 15 жовтня 1932 р.

chernihiv_a_pl

 

 

Герб періоду Речі Посполитої

 

Емблемою Чернігівського князівства здавна вважався чорний двоголовий орел. Після розпаду Київської Русі Чернігово-Сіверська земля у XІVст. знаходилась під владою Великого князівства Литовського, з початку XVІст. переходить до Московської держави, а після Деулінського перемир'я 1618р. - до Речі Посполитої. Герб Чернігівського воєводства затверджений на сеймі у 1633р. Він зображував чорного двоголового орла з розпущеними крилами, увінчаного однією короною.

У 1672р. орел, стараннями московського уряду, стає одноголовим, а в лапах у нього з'являється золотий хрест як символ колиски християнства на Русі. Одну голову орел "втратив" тому, що московські чиновники вважали неприпустимим існування герба, подібного до московського, незважаючи на те, що Чернігів заснований набагато раніше, аніж Москва.

chernihiv_province_a

 

 

Герб російського періоду

 

 

Герб Чернігівської губернії в період входження краю до Російської імперії затверджений 8 грудня 1856р. і являв собою в срібному полі чорного коронованого орла, що тримає за собою в кігтях лівої лапи довгий золотий хрест, нахилений до правого кута щита; кігті орла золоті, язик червоний. Щит увінчаний Імператорською короною і обрамований золотим дубовим листям, що оповите Андріївською стрічкою.

chernihiv_obl_a

 

 

Сучасний герб

 

 

Герб затверджений рішенням 12-ї сесії обласної ради 3-го скликання від 11 липня 2000 р. У срібному полі чорний двоголовий орел (це герб Чернігово-Сіверщини з 1635 р., себто єдина й найдавніша земельна гербова емблема Лівобережної України) з червоними лапами та язиками, золотими очима й озброєнням (дзьоби та кігті), на головах - по золотій відкритій короні, а на грудях синій щиток із золотою облямівкою, на якому золотий знак засновника Великого князівства Чернігівського Мстислава Володимировича (1024 р.).

chernihiv_obl_f

 

 

Прапор

 

 

Прапор затверджений рішенням 12-ї сесії обласної ради 3-го скликання від 11 липня 2000 р.

Прямокутне зелене полотнище зі співвідношенням сторін 2:3, посередині якого проходить біла горизонтальна смуга (шириною 1/5 ширини прапора), а у верхньому від древка білому квадраті зображено герб області. На прапорі дві зелені смуги означають дві основні географічні зони області - Полісся і Лісостеп, а біла смуга уособлює річку Десну, яка їх розділяє.