UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Ніжин
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Чернігівська область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Ніжин

Вперше згадується в літописі як град Уненеж в 1147р.

Магдебурзьке право надане у 1618р. королем Сигізмундом ІІІ разом з гербом - зображенням Святого Юрія на коні, який вбиває списом змія. Озброєний вершник символізував важливу роль Ніжина в оборонних системах Київської Русі, Великого князівства Литовського, а згодом - Польщі.

З 1649р. Ніжин - полкове місто.

nizhyn_a_ru

 

 

Герб російського періоду

 

 

Герб російського періоду затверджений 4 червня 1782р. У горішній частині перетятого зліва щита в червоному полі - дві з'єднані руки; у долішній - в лазуровому полі золотий жезл Меркурія. Герб символізує місто як найбільший торгівельний центр Лівобережжя.

nizhyn_a_kene

 

 

Проект Б.Кене

 

 

Розроблений 01.06.1865. В срібному щиті дві складені руки в червоних рукавах; окраїна щита лазурова, обтяжена вісьмома золотими Візантійськими монетами. У вільній частині герб Чернігівської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежками та обрамований двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою.

nizhyn_a_sov

 

 

Герб радянського періоду

 

 

У щиті, розтятому червоним і лазуровим, розкрита срібна книга, на якій чверть золотої шестірні і золоте колосся в стовп. Золота глава обтяжена чорною назвою міста українською мовою.

nizhyn_a

 

 

Сучасний герб

 

 

14 жовтня 1992р. рішенням сесії Ніжинської міської ради затверджений сучасний герб: у золотому полі Святий Юрій, повернутий вліво, на чорному коні з срібною гривою, пробиває списом змія зеленої барви; Святий Юрій у червоному плащі та червоних чоботях, кінь у золотій збруї. Щит обрамований декоративним картушем і увінчаний срібною міською короною з трьома вежками.