UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Харківська область
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Харківська область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Харківська область

Слобідською Україною називалась територія, що обіймала простір нинішніх Харківської, Луганської, частини Сумської, Донецької, Курської, Білгородської і Воронезької областей. Слобожанщина в X-XІІІст. входила до Чернігівсько-Сіверського князівства. На території сучасної Харківщини відбувся нещасливий похід сіверських князів, оспіваний в "Слові о полку Ігоревім". Татарська руїна обернула цей край на довгі століття в безлюдну пустелю, яка лише в першій половині XVІІст. почала колонізуватися наново, знову ж таки українцями.

Протягом декількох десятиліть Дике Поле перетворилося на квітучий край. За короткий час виникли і були заселені міста Суми, Лебедин, Харків, Охтирка й велике число слобід, звідкіля й пішла назва Слобожанщина. Протягом двох десятиліть поза межами Гетьманщини виросла нова Слобідська Україна, з козацьким полковим устроєм. Тут було сформовано п'ять козацьких полків: Острогозький, Харківський, Сумський, Охтирський, Ізюмський, які отримали свої емблеми.

Оскільки край перебував під російською юрисдикцією, надання гербів містам проходило повністю за правилами, що були прийняті в російській геральдиці. Герби практично всіх слобідських міст прийняті одночасно і створені по єдиному принципу - в перетятому щиті вгорі губернський герб, внизу - символ, пов'язаний з містом. Найчастіше нижня половина щита містила зображення тварин чи плодів; виняток складають лише герби колишніх полкових міст.

Kharkiv_province_a

 

Харківська губернія мала два герби. Спочатку існував герб: в зеленому полі покладені навхрест золотий ріг достатку і кадуцей, жезл якого також золотий, а крила і змій срібні. Щит увінчаний Імператорською короною і обрамований золотим дубовим листям, що оповите Андріївською стрічкою.

 

Kharkiv_province_a2

 

З 5 липня 1878р. по 21 травня 1887р. герб Харківської губернії мав такий вигляд: в срібному полі чорна відірвана кінська голова з червоними очима і язиком, в червоній главі щита золота шестипроменева зірка між двома візантійськими монетами. Щит увінчаний імператорською короною і обрамований дубовим листям, що оповите Андріївською стрічкою. 25 листопада 1887р. повернуто герб, що існував до 1878р

 

Kharkiv_a

 

 

Сучасний герб

 

 

Герб Харківської області затверджений 11.05.99 рішенням VІ сесії обласної ради ХХІІІ скликання. Герб області являє собою геральдичний щит (чотирикутний, загострений до низу). На зеленому полі щита зображені: перехрещені золотий ріг достатку і кадуцей, жезл якого також золотий, а крила і змії - срібні. Щит обрамлений золотою каймою. Навколо гербового щита розташоване золоте дубове листя, обвите блакитною стрічкою. Щит увінчано стилізованим зображенням шестірні, з обох боків якої розташовані по два злакових колоси. На тлі шестірні подано книгу з символічним зображенням атомного ядра з електронними орбітами.

Пропорції герба - висота до ширини 8 : 7, заокруглені частини герба являють собою 1/4 кола з радіусом окружності рівним 1/8 висоти герба. Кадуцей та ріг достатку розміщуються на діагоналях умовного прямокутника геральдичного щита, перехрещуючись в його центрі.

Kharkiv_f

 

 

Прапор

 

 

Прапор області затверджений 11.05.99 рішенням VІ сесії обласної ради ХХІІІ скликання і являє собою прямокутне полотнище (відношення ширини до довжини 2:3 малинового кольору із зображенням в центральній частині герба області. Висота гербового щита дорівнює 1/2 ширини прапора. Прапор області двосторонній. Навершшя древка являє собою металевий конус, висотою рівною 1/10 ширини прапора, основа конусу - дорівнює 2-м діаметрам древка, закріплюється на циліндричній основі висотою рівною 1/20 ширини прапора. Колір металу, з якого виготовляється навершшя, срібний.