UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Київська область
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Київська область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Київська область

Київське воєводство / Київська губернія / Київська область

kyiv_a_period_rech_pospolyta_a Київський герб, разом з львівським та чернігівським, відносять до числа символів, котрі з'явились ще до монгольської навали. Виникнення київської символіки пов'язується із поширенням на князівських печатках зображення Архангела Михаїла. На них Архангел звичайно зображувався у довгих шатах, із списом з хрестом на кінці і державою (символом влади) у лівій руці.

У великому гербі Польського королівства герб Київщини мав спочатку вигляд поєднання вершника і ведмедя у лазуровому полі. Однак з XVІст. образ вершника-змієборця сприймався у Західній Європі головним чином як герб Москви. Тому пізніше символом Київського воєводства став у червоному полі білий ангел з опущеним додолу мечем і піхвами в руках.

kyiv_a_ru_1

 

 

Після того, як Києвом заволоділа Росія, Михаїл був офіційно поновлений на київському гербі. Герб затверджений 4 червня 1782р. На лазуровому полі зображувався Архангел Михаїл з вогненним мечем в срібному одязі.

 

kyiv_a_ru

 

У 1851р. згідно з розпорядженням Миколи І на гербах губерній, областей і губернських міст, мали зображувати імперську корону. З цього часу над гербом Києва зображувалась така корона. 12 травня 1864р. Б.Кене розроблений проект нового герба міста: в лазуровому полі Архангел Михаїл в срібних шатах. Щит прикрашений царською шапкою у вигляді вінця Мономахова і обрамований двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою. 3 лютого 1917р. Олександрівську стрічку змінено на Володимирську чорно-червоно-чорну.

За часів Української Народної Республіки Г.Нарбутом був розроблений новий герб столиці України, що мав поєднувати образ Архангела Михаїла та зображення куші - двох старовинних гербів. На щиті в Архангела був зображений золотий тризуб як символ столиці держави.

Герб Київської губернії затверджений 8 грудня 1856р. і являв собою в лазуровому полі зображення Святого Архістратига Михайла в срібному одязі і озброєнні, з полум'яним мечем і срібним щитом. Щит увінчаний Імператорською короною і обрамований золотим дубовим листям, що оповите Андріївською стрічкою.

kyiv_area_a

 

 

Сучасний герб

 

 

В лазуровому щиті з зеленою базою святий Юрій-Георгій на білому коні в золотому облаштунку та шоломі, пурпуровому плащі із списом у руках та німбом навколо голови. Вершник пронизує списом коричневого змія з складеними крилами, червоними очима та язиком.

Щит прикрашений двома дубовими гілками з зеленим листям та коричневими жолудями, а також шістьма колосками пшениці, які розташовані симетрично по три колоски з обох боків щита. На кожен з двох нижніх колосків зліва та справа від щита частково-накладаються по одному листку відповідної дубової гілки.

Над щитом - діадема, що має дев'ять сегментів. У центральному сегменті діадеми розміщується зображення постаті Христа-Спасителя з німбом. У сегментах праворуч від Христа-Спасителя - зображення святого князя Володимира з німбом над головою, за ним - князя Ярослава Мудрого. У сегментах ліворуч від Христа-Спасителя - зображення святої княгині Ольги з німбом над головою, за нею - Анни Ярославни. У третьому і четвертому сегментах праворуч і ліворуч від Христа-Спасителя зображено стилізований орнамент.

kyiv_area_f

 

 

Прапор

 

 

Прапор Київської області являє собою прямокутне полотнище, яке складається з трьох рівних за шириною вертикально розташованих смуг: центральна з них жовтого кольору, крайні - синього. Співвідношення ширини Прапора до його довжини 2:3. На центральній смузі розміщується зображення постаті святого Юрія-Георгія та змія у пропорціях, які характерні для Герба області.