UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Чернігів
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Чернігівська область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Чернігів

Виник приблизно в VІІст. н.е. Перша письмова згадка належить до 907р., коли київський князь Олег після переможного походу на Візантію зобов'язав греків "даяти уклади на русские гради: первое на Киев, то же на Чернигов, на Переяславль, на Полесск, на Ростов, на Любеч и на прочие гради" ("Повість временних літ").

У 1623р. місту надане магдебурзьке право і герб: Святий Владислав в латах з червоною корогвою. Це зображення існувало на міській печатці до 1782р.

chernihiv_a_ru

 

 

Герб російського періоду

 

 

Герб російського періоду затверджений 4 червня 1782р. В срібному полі одноголовий чорний, увінчаний золотою короною орел, що тримає в лівому кігті позолоченого хреста.

chernihiv_a_kene

 

 

Проект Б.Кене

 

 

Розроблений 20.03.1859. В срібному полі чорний, увінчаний золотою короною орел, що тримає в лівому кігті позолоченого хреста. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежками та обрамований двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою.

chernihiv_a_sov

 

 

Герб радянського періоду

 

 

Затверджений 15.03.1969р. рішенням I сесії XII скликання міської ради. Щит розтятий лазуровим і червоним. У центрі поставлений у стовп золотий колос. У правій частині - срібна стародавня гармата, обернена вліво. У лівій - срібна реторта і шпуля на ній. У базі щита - розтятий нитяний шиповидний пояс змінних з полями тинктур. У главі золотого картуша - чорна назва міста українською мовою, у його базі - серп і молот.

Колосся - символ центру сільськогосподарської області. Гармата - символ фортеці. Реторта і шпуля символізують основні напрямки промисловості - виробництво синтетичних волокон і сукняний комбінат. Хвилі символізують ріку Десну. Автор - А.Лемешко.

chernihiv_a

 

 

Сучасний герб

 

 

1 грудня 1992р. сесія Чернігівської міської ради затвердила сучасний герб: в срібному полі чорний орел, що тримає в лівому кігті золотий хрест.

Прапор Чернігова

 

Прапор Чернігова — прапор міста Чернігова, затверджений 26 червня 2008 Чернігівською міською радою.

Прапор являє собою прямокутне полотнище біле полотнище співвідношенням 2 до 3, в центрі якого розміщений чорний одноголовий коронований орел, що лівою лапою тримає золотий хрест.

Автор прапору заслужений діяч мистецтв України Борис Дєдов. За задумом художника, прапор віддзеркалює історичні віхи розвитку міста від козацьких часів і містить основний елемент герба Чернігова.

Прапор Чернігова використовується на всіх офіційних міських заходах.