UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Кіровоград
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Кіровоградська область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Кіровоград

Відомий з першої половини XVІст. як козацький зимівник. Статус міста отримав у XVІІІст. У 1757р. збудоване оточене ровами і водою велике земляне укріплення у формі шестикутника, яке пізніше було зображено на гербі.

kirovograd_a_ru

 

 

Герб російського періоду

 

 

Герб російського періоду затверджений 6 квітня 1845р. У горішній половині перетятого щита в золотому полі Державний Російський герб; у долішній - в червоному полі земляне укріплення, всередині якого вензель Імператриці Єлисавети Петрівни; з боків його 1754 рік.

kirovograd_a_kene

 

 

Проект Б.Кене

 

 

Б.Кене розроблений проект нового герба міста: у червоному полі - золоте укріплення з вензелем Єлисавети Петрівни в ньому. У вільній частині - герб Херсонської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежками та обрамований двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою. Затвердження не отримав.

kirovograd_a_sov

 

 

Герб радянського періоду

 

 

Затверджений 14.01.1969р. У лазуровому щиті - золоте колосся і золота половина шестірні на ньому. На шестірні - чорна назва міста українською мовою. У перетятій червоним і лазуровим главою - срібне коло з золотими серпом і молотом. У зеленій базі - золота старовинна гармата з трьома ядрами.

kirovograd_a

 

 

Сучасний герб

 

 

Сучасний герб затверджений 28 лютого 1996р. Щит розділений обернутим вилоподібним лазуровим хрестом на три частини - перша і друга золоті, третя - червона. На хресті - золоте шестикутне укріплення, на якому - червоний вензель цариці Єлисавети. Щит обрамований декоративним картушем і увінчаний золотою міською короною з трьома вежками.

kirovograd_a_large

 

Сучасний герб (великий)

 

 

У великому гербі в якості щитотримачів виступають два лелеки. На синій девізній стрічці покладено чотири колоски і напис - "З МИРОМ І ДОБРОМ".

kirovograd_g

 

 

Хоругва

 

 

У 1991р. сесія міської ради затвердила хоругву: прямокутне полотнище з співвідношенням сторін 1:1. Від древка згори і знизу відходять сині смуги, що при з'єднанні утворюють одну, яка йде вздовж довжини хоругви по середині. Верхня і нижня половини - жовті, трикутник - малиновий; на трикутнику - жовтий вензель Єлисавети.