UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Велика Андрусівка
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Кіровоградська область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Велика Андрусівка

Заснована сербськими переселенцями у XVIII ст.

velyka_andrusivka_a

 

 

Сучасний герб

 

 

Затверджений в 2002р. У червоному полі дві срібні хвилясті балки. Щит обрамований декоративним картушем та увiнчаний золотою сільською короною. Автори - В.Є.Кривенко, К.В.Шляховий.

У символіці с.Великої Андрусівки використано герб угорського міста Чонграда, сербські переселенці з якого у середині XVIIIст. побудували тут військове укріплення (шанець) 17-ї роти Новосербського пандурського полку, що разом із запорозькими козаками забезпечував охорону кордону з Туреччиною.

З 1752 до 1776 року Андрусівка називалася Чонградом. Історична спорідненість її зі старовинним європейським містом створює можливість і геральдичної спільності. Сербські пандури за способом життя були дуже схожі на запорозьких козаків, та й доля в них була схожа. Ліквідація Нової Сербії у 1764р. передвістила руйнацію Запорозької Січі у 1775р. - обидва війська були небезпечні для імперії своєю самобутністю та прагненням до автономізації.

У Великої Андрусівки схожі з Чонградом і об'єктивні чинники, які обумовили вибір гербової емблеми у вигляді двох хвилястих балок, що символізують дві ріки - Чонград (назва якого перекладається як Місто Човнів, що також зближує його з Великою Андрусівкою, де знаходиться велике риболовне господарство), розташований поблизу злиття двох рік - Тиси та Кереша. Вигідне місце розташування Андрусівки - пониззя р.Тясмина перед впадінням його у р.Дніпро - також стало основоположним фактором виникнення тут людських поселень, найдавніші з яких існували ще за доби неоліту.

Червоний колір - це колір християнської крові, пролитої у боротьбі з османськими загарбниками, як на теренах багатостраждальної Сербії, так і у козацьких степах України. Червоний колір - це колір одягу сербських граничарів, колір святкового одягу українських козаків та колір тканини китайки, якою вкривали тіла загиблих воїнів.

Джерело: В.Кривенко, К.Шляховий, "Символіка Кіровоградщини"

velyka_andrusivka_g

 

 

Хоругва

 

 

Затверджена к 2002р. Червоне квадратне полотнище з двома білими хвилястими смугами, ширина смуг дорівнює 2/7 ширини прапора.

Джерело: В.Кривенко, К.Шляховий, "Символіка Кіровоградщини"