UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Нікополь
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Дніпропетровська область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Нікополь

Місто Нікополь розташоване на півдні Дніпропетровської області біля Каховського водосховища й відоме в історії України своїм героїчним минулим. Ще в ХVІІст. на території сучасного м.Нікополя знаходилась Микитинська Запорозька Січ (1639-1652 рр.) де у квітні 1648р. козацька рада обрала Богдана Хмельницького гетьманом України, вручивши йому клейноди Війська Запорозького. Звідси він розпочав велика національно-визвольну війну Українського народу середини ХVІІст.

Микитинська Запорозька Січ була містом-фортецею, поруч з якою згодом виникло козацьке поселення - Микитин Перевіз, що забезпечував переправу через р.Дніпро на чумацькому шляху.

В 1780 році, після знищення Запорозької Січі Російською імперією, воно було перейменовано у місто Нікополь

nikopol'_a_sov Герб радянського періоду був затверджений 17.11.1966р. рішенням виконавчого комітету міської ради.

У лазуровому щиті зі срібною главою і карміновим поясом - чорне зображення Південнотрубного заводу і труб. Пояс обтяжений срібною назвою міста українською мовою. У главі - золоті козацька шабля, гетьманська булава і червоний символічний вогонь як символ Запорізької Січі. Лазуровий колір означає Каховське водоймище, на березі якого розташоване місто. Карміновий пояс позначає найбільше марганцеве родовище країни.

nikopol'_a Сучасний герб затверджений рішенням Нікопольської міської ради 12-17/ХХІІІ від 28.11.2000р. і має форму щита іспанського типу, у лазуровому полі якого козак на коні з шаблею у правій руці, піднятою над головою. Золотий вершник мчить у правий бік над двома срібними шиповидними смугами. Вгорі над вершником та нижче горизонтальних смуг - по золотій восьмипроменевій зірці, обабіч яких дугою розходяться по три срібні восьмипроменеві зірки. Кожна наступна - меншого розміру від попередньої.

Герб вписаний у декоративний картуш срібного кольору, увінчаний трибаштовою міською короною з симетричним верхнім і нижнім акантами. У середній частині - асиметричне зображення пергаменту з завернутими краями, де ліворуч від глядача гетьманська булава, а праворуч - бунчук. У нижній частині картуша - нижня частина адміралтейського якоря.

Колір щита символізує вірність, чесність, бездоганність, небесне світання, чисті води і перебування під знаком Юпітера.

Золото означає силу, багатство, постійність, срібло - недоторканість. Вони використовуються для символічного відображення природних і штучних фігур та ідеї походження міста від часів запорозького козацтва.

Фігура козака вершника, що мчить із зброєю у поєднанні з клейнода ми - історичний образ Війська Запорозького показує його силу і вірність як захисника рідної землі, символ невпинного руху українського народу до свободи і незалежності.

Кінь уособлює символ волі і степового простору, соратник воїна ще з часів давніх аріїв, скіфів та інших кочових народів, що перебували у наддніпрянських степах.

Хвилі відображають води Дніпра, що були символом життя та об'єднання України.

Якір вказує на традиційні заняття населення нашого міста мореплавством і рибальством.

Розташовані вище і нижче хвиль зірки - символ безмежного космосу сузір'я Великої Ведмедиці (Возу) та історичних реалій минулого - Чумацького шляху через Дніпро та сім головних місць розташування Запорозької Січі. Одна з них позначена золотом і уособлює собою Микитинську Запорозьку Січ, звідки була відроджена Українська національна держава у середині XVІІ ст. у формі Гетьманської Козацької України. Автор - В.Живогляд.

nikopol'_g Сучасна хоругва затверджена рішенням Нікопольської міської ради 12-17/ХХІІІ від 28.11.2000р. і являє собою квадратне синє полотнище. На перетині умовних 1/3 вертикальної та горизонтальної сторін прапора козак-вершник мчить на коні з піднятою у правій руці шаблею над головою жовтого кольору і повернутий у сторону древка. Фігура козака - вершника розриває дві білі шиповидні горизонтальні смуги. Смуги мають 1/16 ширини прапора (кожна з яких має 1/64 ширини прапора, а відстань між ними становить 1/32 ширини прапора).

Над вершником та нижче вершника на умовному колі діаметром у 1/2 ширини прапора, розташовано по сім восьмипроменевих зірок, середні з яких жовтого кольору і вписані в умовне коло діаметром 1/16 ширини прапора, а обабіч по три білого кольору, кожна наступна - меншого розміру від попереднього (вписані в умовне коло діаметром 1/20, 1/32, 1/40 ширини прапора).

 

Використані матеріали сайту heraldry.com.ua