UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Дніпропетровськ
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Дніпропетровська область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Дніпропетровськ

Kodsts'ka_palanks_sale

 

У липні 1635 р., на правому березі Дніпра, було побудовано польську фортецю Кодак, здобуття якої козаками поклало початок військовим перемогам у Національно-визвольній війні українського народу. Слобода Кодак за часів Нової Січі (1734-75 рр.) була адміністративним центром Кодацької паланки. На печатці Кодацької паланки, з документів 1770 р., було зображено коня, що біжить, над ним перехрещені стріла та шабля, обабіч - зірка і півмісяць.

У 1777 р., на лівому березі Дніпра, розпочато будівництво міста, названого Катеринославом, котре з 1783 р. стало центром Катеринославського намісництва. Роком пізніше будівництво міста перенесено на правий берег на місце поселень Старі і Нові Кодаки та Половиця.

З 1797 р. місто стало називатися Новоросійськом, а 1802 р. йому знов повернуто назву Катеринослав. За часів Української Народної Республіки в 1918-19 рр. вживалася назва Січеслав. З 1926 р. перейменоване на честь більшовицького діяча Дніпропетровськом.

Проекти гербу міста Катеринослава

katerynoslav_a_1796 Перші кроки у створенні герба Катеринослава були зроблені на початку 1796р., коли на вимогу Катеринославського намісника Платона Зубова губернатор Іван Хорват зусиллям своєї канцелярії створив проекти гербів повітових міст і Катеринослава.

Перший з проектів герба міста Катеринослава 1796р. виглядав таким чином: в багатофігурному щиті з главою, розтятою червоним і лазуровим, меч, що пронизує молодий місяць, на рукояті меча хрест і срібний щиток, з лаврами і миртовим вінцем, виражають приєднання цього краю від Порти Оттоманської. У першій частині глави - дев'ятипроменева зірка, у другій - золотий сніп. Щит встановлений на піраміду з вензелем її імператорської величності і короною, що представляє місто Катеринослав, прикрашене ім'ям і славою Катерини ІІ. На п'єдесталі піраміди написаний 1787р., що зображує її величності присутність.

katerynoslav_a2_1796

 

 

В доопрацьованому варіанті піраміду з вензелем і короною перенесли у щит.

 

Герб міста Катеринослава

katerynoslav_a_ru

 

Герб російського періоду затверджено 29 липня 1811 р.

В лазуровому полі золоте вензелеве ім'я Катерини ІІ, поставлене серед цифр, що означають рік заснування міста. Навколо вензеля - дев'ять зірок, що означають переселення Імператриці Катерини ІІ у вічне блаженство і славу. Щит увінчаний імператорською короною, яка показує Найвище покровительство цій Губернії.

 

Герб міста Дніпропетровська радянського періоду

 
dnipropetrovs'k_a_sov

 

Затверджений в 1970р. У червоному щиті з лазуровою базою - золотий ливарний ківш над трьома зеленими пагорбами, що супроводжується золотою зірницею. У базі - дві срібні хвилі. Щит увінчаний шестернею "з написом Дніпропетровськ". Автор - Н.І.Стародубський.

 

dnipropetrovs'k_a_potap Враховуючи, що Дніпропетровськ є головним містом області, на території якої у свій час розміщувалася більшість паланок запорізьких козаків (5 із 8 паланок), і, таким чином, віддаючи данину козацькій спадщині та належне місту, яке можна було б назвати козацькою столицею, відомий геральдист Олег Потап розробив герб міста Дніпропетровська за паланковою печаткою 1770р.:

На синьому полі по золотій землі біжить золотий кінь з оберненою назад головою, над ним перехрещені золоті стріла та шабля, обабіч яких - справа золота семипроменева зірка, зліва срібний півмісяць. (А. Гречило, Ю. Савчук, І. Сварник - Герби міст України. - К, 2001).

Герб Олега Потапа у Дніпропетровську не дістав схвалення.

У 2001 р. Дніпропетровською міськрадою було об'явлено конкурс під назвою "Проект герба міста 2000 - весна 2001 р.". Про всі проекти гербу міста Дніпропетровська, що проймали участь у конкурсі дивіться замітку в журналі "Інтелектус".

Герб міста Дніпропетровська

Герб Дніпропетровська було створено у 2001 р. Головним художником міста Сергієм Полюшкіним.

dnipropetrovs'k_a_2000-2001

 В лазуровому полі покладені навхрест срібні козацька шабля і стріла вістрями догори, над ними - три срібні зірки з сімома променями, одна під двома. Щит обрамований картушем з золотого дубового листя і прикрашений золотою міською короною. На лазуровій девізній стрічці - напис "Дніпропетровськ".

 

Часто вживане у геральдиці перехрещення шаблі та стріли схоже на подібне історичне зображення Печатки Кодацької паланки (було відтворене в проекті О.Потапа), однак на гербі Дніпропетровська шабля і стріла розміщені в іншому положенні.

Характерною особливістю є рівнозначне положення на гербі стрічок, що символізують синьо-жовтий державний прапор України і синьо-червоний прапор Радянської України, та менш значиме положення, в кутку герба, малинової стрічки - символу українського козацтва.

Також в 2001 р. керівництвом Дніпропетровської міськради було схвалено розроблений Сергієм Полюшкіним прапор міста.

 dnipropetrovs'k_f_2001 Прапор являв собою  зображення гербу м. Дніпропетровська Сергія Полюшкіна (варіант з жолудем внизу) на синьому тлі.

Прапор було вивішено на високому флагштоку перед будинком Міськради, де він майорів на протязі 2001 р.

Згодом цей прапор було знято, а натомість об'явлено конкурс на кращий проект прапору м. Дніпропетровоська.

dnipropetrovs'k_a_2002-2003

 

 

На початку 2003р. із долішньої частини картушу гербу Дніпропетровська було вилучено жолудь.

 

 

dnipropetrovs'k_a

 

 

Під кінець 2003р. дубове листя на картушу помітно погустішало.

 

 

Офіційне описання гербу м. Дніпропетровська:

За матеріалами сайту http://meria.dp.ua/   (описання наводиться в оригіналі).

Щит слов'янської форми, закруглений унизу. Такий щит, загальновживаний майже для всіх міст України. Поле щита синього кольору, який є традиційним в українській символіці взагалі, так і в козацькій зокрема. Синім або лазоревим був колір герба міста Катеринослава. В геральдиці синій означає велич, що відповідає ясному небу та водяному простору, уособлюючи височінь та глибину, постійність і досконалість, владу та благородство, стабільність і порядок.

Символи, розташовані на полі щита, поєднують героїчне минуле та сучасне значення Дніпропетровська як центру ракето-космічної індустрії та металургії.

У верхній частині гербу розташовані три семипроменеві зірки, які уособлюють декілька понять:

- безпосередньо геральдичне значення - символи вічності;

- число три - поєднання минулого, сьогодення і майбутнього, трисуття буття людини і світу;

- бризки металу, що є уособленням головної промислової галузі нашого міста металургії, яка сприяла перетворенню невеличкого провінційного міста в один з крупніших індустріальних центрів України;

- зірки, як данина традиції, перейшли з гербу Кодацької паланки та гербу міста Катеринослава;

- зірки зображені (розташовані) у вигляді латинської "V", що означає "VICTORIS" - перемога.

Центральною фігурою гербу є перехрещені срібні шабля та стріла. Стріла - символ ракетобудівної галузі, яка протягом майже п'ятидесяти років розвивається в нашому місті, сприяла його розвитку і благоустрою. Стріла також символізує рух, устремління до нових висот, саме до зірок прямують космічні апарати, у створенні яких беруть участь жителі міста.

Шабля - старовинний символ захисту, сили, могутності великого міста, яке завжди стоїть за державу, за Україну.

Примітка: На думку збирача матеруалу про геральдику Дніпропетровщини, прийнятий герб Дніпропетровська, з перехрещеними шаблею та стрілою з зірками над ними, визивав би значно менше питань, якби він був гербом міста з назвою Січеслав.

 

Лоцманська Кам'янка

Лоцманська Кам'янка - невеличке селище, яке нині включене в межі Дніпропетровська.

У 1750р. за рішенням Коша Запорізького низового війська в займищі Кам'янка розташували частину Ненаситецької (за назвою найнебезпечнішого з дніпровських порогів) берегової сторожі та гребної флотилії. Нагодою для цього став указ Катерини II. Під час подорожі в Тавриду її флотилію, яка налічувала понад 80 суден та плотів, проводив через дніпровські пороги запорозький козак Мусій Півторак. Оцінивши знання та вміння кам'янських лоцманів, імператриця надала їм пільги, звільнивши від рекрутчини та податків, і зобов'язала розчищати русло річки та проводити судна від Кам'янки до Кічкаса чи Хортиці.

Заселення Лоцманської Кам'янки "сімейним людом" почалося з 1770р. Лоцмани як прямі нащадки козаків заснували свою громаду на засадах демократизму. Кожен тут міг висловити свою думку з будь-якого питання. Двічі на рік - перед відкриттям навігації та її завершенням - громада проводила схід, на якому вирішувала всі важливі питання та обирала керівництво - отамана, його помічника, скарбника та писаря.

lotsmans'ka_kav'yanka_a Герб Лоцманської Кам'янки затверджений постановою загальних зборів мешканців від 22 квітня 2000р. В лазуровому щиті постать запорізького козака з золотим лоцманським веслом в руці, яка оточена дев'ятьма срібними трикутниками у вигляді облямівки. В сюжеті герба втілено ідею відображення історичних та природних особливостей Лоцманської Кам'янки.

Постать козака з лоцманським веслом відображає історичне минуле селища, яке виникло на території Запорізької Січі як козацьке поселення, мешканці якого вичерпно знали лоцманську справу і здійснювали проведення суден через дніпровські пороги.

Синій колір гербового щита уособлює Дніпро, на березі якого розташоване селище, а дев'ять срібних трикутників - дев'ять дніпровських порогів, через які козацькі лоцмани мали проводити судна. Автор - О.Потап.

lotsmans'ka_kav'yanka_g

 

Хоругва Лоцманської Кам'янки затверджена постановою загальних зборів мешканців від 22 квітня 2000р. Синє прямокутне полотнище зі співвідношенням сторін 1:1, на якому зображені чотири покладені навхрест та переплетені лоцманські весла жовтого кольору, між якими розміщено дев'ять білих рівнобічних трикутників. Автор - О.Потап.

 

Використані матеріали сайту heraldry.com.ua