UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Керч
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Крим
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Керч

В VІ ст. до н.е. - столиця Босфорської держави, носилa назву Пантикапей. З VІ ст. - візантійська фортеця. В X ст. на берегах Керченської протоки існувало Тьмутараканське князівство у складі Київської Русі. З XІІІ ст. - генуезький порт Черкіо. З 1475р. - турецька фортеця. З 1771р. - у складі Російської імперії.

kerch_a_ru

 

 

Герб російського періоду

 

 

Герб російського періоду затверджений 6 квітня 1845р. В золотому полі чорний грифон, що скаче - герб колишньої столиці Босфорських Царів Пантикапеї, на місці якої заснована Керч; внизу ключ, що означає вхід з Чорного моря в Азовське. Герб увінчаний зверху короною.

kerch_a

 

 

Сучасний герб

 

 

11 листопада 1994р. рішенням є1448 виконкому Керченської міської ради затверджений сучасний герб: в червоному полі золотий грифон. В базі щита розташований золотий же ключ з овальним кільцем, що має вирізи у верхній та нижній частинах овала, обідок-утовщення на стрижні ключа в місці з'єднання з кільцем, і борідкою з хрестоподібним вирізом у центрі. Зображення грифона і ключа обведені чорним кольором, щит обведений золотим кантом.

kerch_a_large

 

 

Сучасний герб (великий)

 

 

Великий герб затверджений 19 жовтня 1999р. на позачерговій сесії міської ради.

Опис "парадного" герба було подано (без малюнка) в додатку є2 до рішення міської ради від 20 червня 1996р. На ньому щит обрамовував вінок із золотих дубових і лаврових гілок, перевитий стрічками червоного та блакитного кольорів. Щит накладено на два перехрещені чорні адміральські якорі. Герб вінчає російська імператорська корона. Внизу на перетині гілок і стрічок розміщена Золота Зірка міста-героя. Зі слів автора, два якорі - це два моря (Азовське та Чорне), поміж якими стоїть місто, це два порти - торговельний і рибальський. Червона олександрівська стрічка дарована місту ще в XІX ст., а блакитна андріївська - до 100-ліття приєднання Криму до Російської імперії (автор цих рядків - В.Нерубенко з Керчі - такими даними не володіє, але ще в 1993р. пропонував замість неї червоно-жовту стрічку ордена Леніна). Російська імператорська корона - пам'ять про те, що Керч свого часу першою серед кримських міст була приєднана до Росії.

kerch_f

 

 

Прапор

 

 

Прапор міста становить собою полотнище зі семи горизонтальних смуг - 4 червоні і 3 білі. Символіку кольорів автор тлумачив так: білий - чистота помислів, честь і гідність; червоний - мужність, сміливість, вірність Батьківщині, пам'ять про пролиту за неї кров. Кількість червоних смуг символізує історичні періоди розвитку міста: античність, середньовіччя, відродження, сучасність, а також 4 основні етноси (греки, скіфи, тюрки, слов'яни), що формували історичне минуле міста.

Головний архітектор міста навів також такий цікавий аргумент: у Керчі стоїть найдавніший діючий православний храм в Україні - церква Івана Предтечі. На її фасаді чи не єдиною прикрасою є плінфа - чотирирядна цегляна кладка на білому розчині. Окрім декоративності ця кладка храмових стін мала й конструктивне значення - завдяки шарам плінфи, які погасили ударну хвилю, церква витримала землетруси.