UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Символіка Придніпров'я Черкаси
Державні відзнаки України
З історії геральдики України
Символіка регіонів Придніпров'я
Черкаська область
Символіка українського козацтва
Сучасна індивідуальна символіка

Черкаси

Перша згадка відноситься до 1394р.

Герб періоду Речі Посполитої

 

Герб періоду Речі Посполитої

Герб періоду Речі Посполитої зображував в срібному полі озброєного списом вершника. Облаштунки вершника біло-червоні, штани сині, чоботи жовті, кінь - вороний.

 

Проект герба російського періоду

 

Проект герба російського періоду

Проект герба російського періоду розроблений у 1851р. і зображував в срібному полі озброєного списом вершника. Облаштунки вершника біло-червоні, штани сині, чоботи жовті, кінь - вороний. В лазуровій главі - герб Київський.

 

Герб російського періоду

 

Герб російського періоду

Герб російського періоду затверджений 26 грудня 1852р. У горішній частині перетятого щита герб Київський; у долішній - в червоному полі срібний кінь, який скаче в лівий бік. Щит увінчаний срібною міською короною з п'ятьма вежками.

 

Проект Кене

 

Проект Б.Кене

У 1864р. Б.Кене розроблений проект нового герба міста: в червоному полі срібна кінська голова з чорними очима та язиком, і дві золоті підкови. У вільній частині герб Київської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежками і обрамований двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою. Затвердження не отримав.

 

Герб радянського періоду

 

Герб радянського періоду

Затверджений 18.09.1985р. рішенням N3-19/3 III сесії XIX скликання міської ради. Щит перетятий лазуровим і червоним. У щиті - срібний вершник на срібному ж коні, що тримає в піднятих руках золотий сніп колосся. Під вершником - три золотих хвилі. У главі золотого картуша - чорна назва міста українською мовою, у його базі - серп і молот. Кінь - елемент історичного герба, символ степових просторів і козацького молодецтва. Вершник-юнак виражає собою образ Черкас, наймолодшого обласного центру республіки. Автори - М.Теліженко, А.Петренко, О.Костогриз.

 

Герб міста Черкаси

 

Сучасний герб

11 січня 1995р. рішенням є4-22/19 сесії Черкаської міської ради затверджений сучасний герб. У горішній частині перетятого щита в лазуровому полі стоїть козак у червоному одязі, тримаючи рушницю на плечі, з шаблею та порохівницею на поясі; у долішній - в червоному полі срібний кінь, який скаче в лівий бік. Черкаси протягом XV-XVІІІ ст. були одним з центрів українського козацтва - тому у горішньому полі зображений козак.

Геральдичний кінь в долішньому полі - узагальнюючий символ, що поєднує хоробрість лева, зір орла, силу вовка, швидкість оленя, спритність лисиці, відтворюючи, таким чином, і якості людей, що жили в цій місцевості, і старовинний міський герб 1852р. Автори - О.Толкушин, А.Пендюра.