UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції Християни крокують не в ногу
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Християни крокують не в ногу

Чому католики і окремі православні святкують Різдво в різний час

Свято Різдва в усіх асоціюється зі святкуванням дня народження Ісуса Христа. Насправді всі християнські церкви визнають, що точна дата народження Ісуса не відома і Рідзво є винятково символічним святом, а не відзначенням чергової дати народження Спасителя.

Також добре відомо, що більшість християн світу відзначають Різдво за сучасним, григоріанським, календарем, тобто 25 грудня, а східні християни — 7 січня, бо надалі використовують у церковній практиці юліанський календар, який запровадив римський імператор Юлій Цезар ще 45 року до нашої ери. Папа Григорій ХІІІ, спираючись на астрологічні підрахунки, 1582 року здійснив корекцію календаря. Але оскільки на той час Христова Церква вже встигла розколотися на західну — католицьку і східну — православну, то в країнах православ’я просто відняли 10 днів і назвали цей кадендар оновленим юліанським. На початку ХХ століття більшість країн світу перейшла на григоріанський календар, отож нині за юліанським живуть лише бербери на півночі Африки.

Утім далеко не всі з помісних православних церков святкують Різдво 7 січня. Так, Вірменська апостольська церква відзначає Різдво Господнє 6 січня. А більшість інших православних церков — також, як і католики, 25 грудня.

На синоді православних церков у Константинополі в травні 1923 року Вселенський патріарх запропонував перевести церковне життя на григоріанський календар. Новий календар прийняли всі три найдревніші православні церкви: Константинопольська, Антіохійська та Александрійська. До них приєдналися Грецька, Румунська, Польська та Фінська. Останньою на новий стиль перейшла Болгарська православна церква у 1963 році — відтоді всі вони називаються «новокалендаристами» і святкують Різдво 25 грудня. Відмовилися перейти на новий календар православні церкви Єрусалима, Росії, Сербії, Грузії та невелика частина грецьких православних.

Те, що ми теж святкуємо Різдво за старим стилем, визначилося 1923 року. Частина Російської православної церкви виступила за перехід на григоріанський календар і за підтримки радянського уряду захопила частину церков та майна. Тодішнього патріарха РПЦ Тихона більшовики тримали у в’язниці. Але після звільнення 15 липня 1923 року він розправився з відступниками. Пізніше більшовики усвідомили переваги старого календаря, оскільки навіть релігійні свята в Країні Рад не збігалися з відповідними святами у країнах «загниваючого Заходу». Отже, теперішня ситуація є спадщиною, яку ми отримали від російських ортодоксів та радянської влади.

NB

У світі налічується приблизно 1,1 млрд. християн західного обряду та до 350 млн. православних.

Олег Боровський

Джерело: Україна молода, 25.12.2007

Висловити думку у Форумі

Дивіться також: