UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції Чому Різдво святкують у різні дні?
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Чому Різдво святкують у різні дні?

У четвер християни так званого "західного зразка" святкують Різдво Христове. А до православного Різдва - ще майже два тижні. Хоча Ісус Христос той самий.

Суть різниці між так званим старим і новим календарем, або православним і католицьким, полягає не у релігії, а в астрономії.

Старий, або ж Юліанський календар, якого дотримуються українські православні церкви і греко-католицька церква, був запроваджений римським імператором Юлієм Цезарем у 46 році до Нашої ери – тобто до народження Ісуса Христа.

Імператорові радив грецький астроном Созіген, який трошки помилився з тривалістю року - а саме на 11 хвилин і 15 секунд.

У житті однієї людини така помилка нічого не означає, але за півтора тисячоліття Юліанський календар випередив реалії (а саме цикл руху сонця) аж на 10 днів.

Виправити становище взявся Папа Римський Григорій XIII, який за порадою астрономів та математиків реформував календар, і 1582 року після 4-го жовтня настало одразу 15-те.

Реформу одразу запровадили італійські держави, яких тоді було кілька, а також католицькі Іспанія і Португалія, але, наприклад, Англія чекала майже 200 років.

На українських землях, що входили до складу Польської Речі Посполитої, Григоріанський календар у цивільне життя був запроваджений одразу ж 1582 року, але ті території, які згодом стали частиною Російської імперії, офіційно послуговувалися Юліанським календарем до 1918-го року.

Більшість українських церков залишилися з так званим старим календарем і досі.

Юліанський календар неправильно називати православним, бо колиска православ’я – грецька церква - та кілька інших православних церков світу перейшли на Григоріанський календар.

На новий календар перейшли також деякі єпархії Української православної церкви в діаспорі.

Але для більшості українських церков, навіть пов’язаної з Ватиканом греко-католицької, питання переходу на реформований у шістнадцятому столітті календар залишається ще неактуальним.

Якщо вони дотримуватимуться Юліанського календаря ще приблизно 100 років, то українське різдво випадатиме на 8 січня.

Богдан Цюпин

Джерело: bbc.co.uk, 24 грудня 2008

Висловити думку у Форумі 

Дивіться також: