UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції Різдво під забороною
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Різдво під забороною

Різдво \ Christmas, що відмічається 25 грудня, найголовніше свято в США. Проте традиція Різдва, як всенародного свята, з'явилася в Сполучених Штатах тільки в кінці XIX століття. Більш того, до XVIII століття святкування Різдва в Новому Світі було заборонене.

У Америці святкування вже почалися - всі організації з середини грудня відзначають Різдво в колективах. У такий день всі виглядають святково: чоловіки - неодмінно в білих сорочках і краватках з різдвяною символікою; жінки надягають ділові, але нарядні костюми, прикрашені біжутерією, яка символізує зиму. У деяких колективах прийнято зустрічати Різдво в смокінгах і бальних платтях. Звичайно накриваються святкові столи з легкими закусками і невеликою кількістю спиртного або під час обіду, або в кінці робочого дня. Все один одного поздоровляють і дарують невеликі сувеніри.

Американці люблять Різдво і всі традиційні приготування, пов'язані з ним. У США люблять прикрашати будинки і перед дверима, зовні, виставляють фігурки, які освітлюються вночі. Вони зображають зимові сценки з участю сніговика, оленів або біблійних героїв. Увечері, і великі, і маленькі вулиці освітлюються вогнями електричних гірлянд, розвішених на кущах і деревах. На Різдво в Америці ніхто не працює, рідко можна знайти навіть відкриту АЗС. До цього дня готуються наперед і запасаються всім необхідним.

Америка - країна емігрантів, і кожна етнічна діаспора дотримує свої національні традиції як в різдвяних ритуалах, так і в приготуванні святкових блюд. Напередодні Різдва, увечері, кожна сім'я, як правило, збирається в батьківському будинку. Перш ніж сісти за стіл читається молитва, що прославляє Бога, після чого обов'язково з'їдається священний хліб. Потім п'ють червоне вино, їдять традиційні різдвяні блюда: суп з капусти з добавками бобів, домашні ковбаси, з добавками часнику, і обов'язково рибу, картопляний пиріг з сиром. На столі неодмінно повинен бути присутнім зелений горох і чорнослив. Американці, які мають шотландське коріння, обов'язковим різдвяним блюдом вважають фаршировану індичку. Після святкової вечері наступає найприємніша частина торжества, коли всі розвертають і розглядають покладені під ялинку подарунки..

У Різдво діти, одягнені в костюми янголів, обходять будинки, співають традиційні святкові пісні, що славлять Бога і народження його сина Ісуса Христа. Дітей належить пригощати солодощами, не запрошуючи їх до себе в дім, а роздавши пригощання прямо на вулиці. Американці дуже люблять подорожувати і наперед планують свій відпочинок, різдвяні канікули тому не виключення. В середньому, на різдвяні подорожі вони витрачають $1.5 - 3 тис.

Представники різних християнських конфесій, що перебралися у Новий Світ, по різному сприймали свято Різдва. Багато протестантів - пуритани, баптисти, квакери і пресвітеріанці виступали проти того, щоб відзначати його, як релігійне свято. Католики, лютерани, представники англіканської церкви цю традицію схвалювали. Проте в колоніальному Новому Світі головним святом року вважався День Подяки\Thanksgiving, а не Різдво. У 1659 році американські пуритани, що складали найвпливовішу частину американських колоністів, прийняли ухвалу, що осуджувала святкування Різдва, порушення цього закону каралося як кримінальний злочин. Заборонялося відпрошуватися з роботи, влаштовувати бенкети і співати. Порушники повинні сплачувати штраф 5 шилінгів. Навіть в 1851 році пастор однієї з церков в Клівленді виявився під загрозою позбавлення приходу і сану, оскільки дозволив поставити в церкві наряджену ялинку. До 1870 року школи в Бостоні залишалися відкритими в Різдво, а учні, які пропускали уроки цього дня, дуже часто виключалися з шкіл.

Самим ярим супротивником святкування Різдва був видатний представник церкви конгрегаціоналістів - пастор Коттон Матер\Cotton Mather, який вважав, що святкування Різдва вводить людину в гріх і тому аморальне. Пізніші дослідження показали, що пастор у чомусь мав рацію: більшість позашлюбних дітей в XVIII столітті зачиналася саме в період різдвяних свят.

Різдво почали святкувати в США тільки в XIX столітті. У 1831 році штат Арканзас, а в 1837 році штат Луїзіана визнали Різдво офіційним святом. Не дивлячись на це, до кінця XIX століття 25 грудня не вважалося важливим святом. Проте поступово позиції церков м'якшали. Спершу вони ввели різдвяні релігійні служби в недільних школах. Цікаво, що на погляди американців щодо Різдва вплинув літературний твір. У 1843 році Чарльз Діккенс\Charles Dickens написав “Різдвяні повісті”/Christmas Carol, де розповідалося про жадібну та егоїстичну людину, яку на Різдво відвідали духи Минулого, Справжнього і Майбутнього, що цілком її змінило і змінило її життя. Після публікації твору Діккенса, Різдво для американців перетворилося на сімейне свято.

Франклін Пірс\Franklin Pierce (1853-1857) став першим президентом США, що встановив Різдвяну ялинку у Білому домі. У 1885 році був прийнятий закон, по якому день Різдва став неробочим днем для всіх державних службовців (у 1895 році Різдво було визнане загальнонаціональним святом, і право відпочинку одержали всі працюючі американці). У 1891 році на галявині перед Білим Домом вперше встановили Національну Різдвяну Ялинку. Це дотепер є однією з найголовніших різдвяних традицій США.

Різдвяні факти:

Мабуть, найвідомішою різдвяною історією є лист, написаний і відправлений до газети New York Sun восьмилітньою дівчинкою, Вірджинією О’Ханлон\Virginia O’Hanlon, в 1897 році, в якому вона питала, чи існує насправді Санта Клаус. Відповідь на її питання була передрукована майже у всіх газетах США і складалася лише з одного речення: “Так, Вірджинія, Санта Клаус існує”.

З 1846 року в Америці стали надсилатися різдвяні листівки. Нині щорічно більше 2 млрд. листівок посилаються напередодні Різдвяних свят. Вважається, що найдорожча різдвяна картка в світі була уручну намальована Джоном Ленноном з групи Beatles і коштувала $8 737.

Перші фабрично виготовлені ялинкові іграшки для широкого користовування були виготовлені у 1880 році компанією Woolworths. В 1867 році торговельна мережа Macy’s вперше залишилася відкритою до опівночі в день перед Різдвом, таким чином створивши традицію для всієї решти магазинів. У 1874 році Macy’s вперше прикрасила вітрини своїх магазинів різдвяними сюжетами.

Найбільшим різдвяним подарунком є Статуя Свободи, дарована США в 1885 році Францією. Її висота складає 46.5 метрів.

Найдорожчою різдвяною іграшкою може вважатися олов'яний солдатик, який символізує справжнього “американського героя”. Він був проданий в серпні 2003 року за $200 тис.

За матеріалами Washington ProFile

Висловити думку в Форумі

Читайте також: