UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції Культ Санти
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Культ Санти

Керал Мерлінґ\Karal Marling, заслужений професор Університету Міннесоти\University of Minnesota, фахівець у сфері культурології, автор книги "Щасливого Різдва! Святкування найбільшого американського свята"\Merry Christmas! Celebrating America's Greatest Holiday.

Питання: Чи можете Ви назвати основні традиції святкування Різдва, які дотримуються сьогодні?

Мерлінґ: Ялинка - одна з таких традицій. Спочатку це був центр свята і "вішалка" для подарунків - у цій якості ялинка функціонує і сьогодні. Різдвяна ялинка з'явилася в Німеччині. Проте вона зробила значний вплив на США. Відбулося це, завдяки популярному жіночому журналу Godey's Lady's Book і його редактору Сарі Джозефе Гейл. Журнал публікував картинки, що зображали членів британської королівської сім'ї на фоні різдвяної ялинки (чоловік королеви Вікторії - принц Альберт - був родом з Німеччини). Після цього американські журнали і газети зарябіли нотатками про ялинки, їх описами, розповідями про те, як їх треба прикрашати та ін. До цього, серед німців, у тому числі і німецьких іммігрантів, що осіли в США, Різдво було більше релігійним, ніж домашнім святом; основні події відбувалися не удома, а в церкві. В результаті, ялинка перетворилася на основу основ Різдва. Нині багато хто використовує не справжні, а пластикові або алюмінієві ялинки - алюмінієву колись встановив у своєму будинку Елвіс Преслі.

У 19 столітті в США було прийнято приховувати ялинку до Святвечора або ранку Різдва: з настанням цього часу мати сімейства запалювала свічки, закріплені на вітках дерева. Після цього двері в кімнату, де стояла ялинка, відкривалися, і решта членів сім'ї могла ввійти, щоб помилуватися на неї і одержати подарунки. Це було майже театральна вистава.

Питання: Як виник зв'язок між Різдвом і Санта-клаусом?

Мерлінг: Крім всього іншого, Святий Миколай вважався покровителем Нового Амстердама - голландського поселення, яке згодом стало Нью-Йорком.

Він знову придбав авторитет під час Громадянської війни, залишаючись, втім, другорядною різдвяною фігурою. Культ Санта-клауса в США з'явився завдяки карикатуристу Томасу Несту - це той самий художник, який зробив слона символом Республіканської партії, а осла - Демократичної. Нест малював Санта-клауса у вигляді своєрідного вісника, який доставляв подарунки далеких рідних солдатам армії Півночі. Якщо Ви підете в бібліотеку і знайдете там журнали Harper's Weekly півторавікової давниниі, то знайдете в них малюнки, що зображають Санту і маленького ельфа, які сидять у санях, завантажених коробками з подарунками для солдатів. Я думаю, що звичай посилати рідним знаки любові розцвів саме під час Громадянської війни, коли багато сімей виявилися розділеними. Саме завдяки цьому, Різдво перетворилося на таку важливу сімейну подію.

Питання: Як еволюціонував образ Санта-клауса в останні сторіччя?

Мерлінг: Я не думаю, що Санта особливо змінився - за винятком, звичайно, того, як змінилося те, яким ми його бачимо. У минулому він представлявся високорослим бородатим немолодим чоловіком, хоча іноді його описували і як маленького чоловічка. У 1930-і роки Геддон Санблом, художник з Чікаго почав малювати Санта-клаусів для компанії Coca Cola. Це була частина рекламної кампанії, покликаної переконати американців пити прохолодні напої взимку. Санта Санблома виявився зовсім не таким, яким його представляли люди, що зображали Санта-клауса в епоху Великої Депресії - подібні "санта-клауси" стояли на вулицях і збирали пожертвування на доброчинні цілі. Замість того, щоб бути худою, мерзнучою людиною, "кока-кольний" Санта виявився високим, товстим і неймовірно щасливим. І я думаю, що саме цей Санта допоміг Сполученим Штатам пережити важкі часи. Зараз у нас знову велика рецесія, люди багато говорять про те, як вийти з кризи - мені здається, що, мабуть, нам знадобиться більше санта-клаусів...

Питання: На Ваш погляд, Санта-клаус - чисто західний символ? Чи асоціюється він в масовій свідомості з якими-небудь західними цінностями?

Мерлінг: Зі мною не варто говорити про політику. Я знаю, що в Японії Санта дуже популярний. тому що японці обожнюють робити подарунки один одному. Це частина їх культурної традиції, що не має нічого спільного з американським Різдвом. Проте Різдво, як і інші свята - наприклад, День Святого Валентина - увійшли до їх культури унаслідок того, що на ці дні прийнято дарувати подарунки. Я приїжджала до Японії кілька разів на Різдво: було дуже цікаво йти по Гіндзі і бачити навколо веселі групи японців, одягнених в костюми Санта-клауса і персонажів з книги Діккенса про Скруджа (у 1843 році великий англійський письменник Чарльз Діккенс\Charles Dickens опублікував повість "Різдвяна пісня"\A Christmas Carol (колядка, – Ред.), в якій описувався негативний персонаж Ебінізер Скрудж, який перевиховується під впливом Різдва - деякі історики вважають, що саме Діккенс став зачинателем моди на Різдво в Англії).

Питання: Хто Санта-клаус за національністю?

Мерлінг: Дуже складно відповісти на це питання - це одна з речей, які мені подобаються в Санті. Спочатку він жив на Близькому Сході. Він був єпископом в Малій Азії і допоміг трьом дівчатам одержати придане, яке не міг забезпечити їм батько. Вночі Святий Миколай закинув золоті злитки у вікна будинку дівчат, нікому про це не розказавши. У результаті, дівчата дістали змогу вийти заміж і вести гідне життя, а не залишитися старими дівами. Потім він переїхав до Європи, і нині майже кожна європейська країна має свого Санту або подібну фігуру.

Я думаю, що в Європі Санта зберігає своє церковне значення. У Німеччині і німецьких державах він просить дітей прочитати строфи з Біблії, він питає їх - чи були вони слухняними у році що закінчується. Якщо діти погано поводилися, то замість подарунка, вони можуть одержати від Санти палицю або шматок вугілля. Так само поводилися американські санта-клауси мого дитинства. Зараз такого не відбувається, вони просто роздають всім подарунки.

Питання: Який ефект "фактор Санти" впливає на дитину?

Мерлінг: Мені здається, що діти взнають від Санти про достоїнства щедрості, зокрема, духовної щедрості. Коли вони зростають, вони перестають вірити в Санта-клауса, але вони самі стають Санта-клаусами - в Різдво вони дарують подарунки своїм дітям, людям, яких вони люблять, біднякам... Вони продовжують традицію доброчинності. Звичайно, Діккенс писав саме про це, хоча і не згадував Санта-клауса в "Різдвяній пісні".

Питання: Чому Ви зацікавилися цією темою?

Мерлінг: Думаю, що я захопилася різдвяною темою тому, що мій батько був найбільшим любителем цього свята. Він міг співати колядки посеред літа. Мої батьки, мої бабусі і дідусі завжди дуже красиво і пишно відзначали Різдво. Для них це свято було не просто релігійним фестивалем, вони не обмежувалися походом в церкву. Вони дуже старанно підбирали подарунки; вони були щасливі, коли діти дарували їм свої саморобки і малюнки - це все серйозно вплинуло на мене.

Я завжди з жалем дивлюся на людей, які з тих або інших причин - наприклад, через відсутність сім'ї - не роблять ніяких зусиль, щоб проявити свою щедрість до ближнього. Мені іноді здається, що це дух щедрості - найбільший подарунок, який залишив мені батько.

Тобто, можливо варто подивитися на різдвяну традицію ширше. Багато людей зберігають різдвяний настрій впродовж всього року. Якщо Ви здатні допомогти кому-небудь, зробити що-небудь хороше для іншого, якщо у Ваших очах горить вогонь, і Ви намагаєтеся привнести в наш світ трохи більше доброти і тепла - просто робіть це, поза залежністю, дорослий Ви або дитина.

Питання: Ви розраховуєте на який-небудь особливий подарунок від Санта-клауса цього року?

Мерлінг: Всі люблять різдвяне гуляння, і вперше в моєму житті я сама приготую їжу для свята. Якщо ніхто не отруїться, це буде найбільшим подарунком для мене. Ну і, звичайно, вся моя сім'я збереться навколо ялинки, будуть чудові подарунки і веселість...

Джерело: Washington ProFile, 25 грудня 2008

Висловити думку в Форумі

Дивіться також: