UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції Різдвяна Ялинка у різних країнах
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Різдвяна Ялинка у різних країнах

christmas_angel Звичай прикрашати різдвяну ялинку розповсюдився з Німеччини.

Легенда свідчить, що традицію прикрашати дерева на честь Різдва впровадив відомий богослов Мартін Лютер (1483-1546). У 1500 році, напередодні Різдва, він, гуляючи по лісу, побачив декілька ялинок, покритих снігом. Вони яскраво виблискували в місячному сяйві і вразили Лютера своєю красою. Повернувшись додому, він поставив маленьку ялинку посеред кімнати, прикрасив її свічками і запалив їх.

Втім, практика поклоніння деревам, особливо вічнозеленим, відома впродовж тисячоліть Люди дуже часто проводили паралель між деревами і божественністю. Наприклад, стародавні єгиптяни, вносили зелені вітки фінікових пальм в свої будинки і вірили, що це принесе родючість їх полям. Подібні традиції існували у стародавніх римлян, германців і кельтів.

У Франції брат Наполеона I Жером Бонапарт, будучи королем Вестфалії, наряджав різдвяну ялинку яскравими подарунковими листами, а його придворні-фаворити повинні були знімати їх. Перша ялинка була встановлена у Франції в саду Тюільрі. Дотепер у Франції, в Провансі на ялинку за традицією вішають яскраво розфарбовані яєчні шкаралупи.

У Англії при дворі Генріха VIII в 151б році була виставлена ялинка із золота, прикрашена трояндами і гранатами. А до того в Англії напередодні Різдва (цей звичай зберігся дотепер) було прийнято прикрашати будинок гостролистом (чортополохом), плющем і омелою (жимолостю).

У центральних графствах Англії вважалося, що якщо перша гілочка гостролиста, внесена в будинок, виявиться колючою — протягом року керувати в будинку належить господарю, а якщо листя буде гладким — господині. Вважалося, що гостролист відлякує відьом.

У Америці, в місті Вірджинія, прибулі в 1607 році з Німеччини поселенці продовжували слідувати європейським традиціям: у святвечір вони спалювали різдвяне поліно і розвішували в своїх будинках нарядні гірлянди і вітки вічнозелених рослин. Але остаточно традиційна різдвяна ялинка прижилася в Америці після приїзду Моравських поселенців до Пенсільванії в 1747 році. Незабаром німецький вплив на різдвяні свята розповсюдився з Пенсільванії в багато американських штатів, і до 1850 року яскраво прикрашена різдвяна ялинка стала останнім криком моди.

Одна версія свідчить, що традиція з'явилася в США разом з солдатами із Німеччини, яких британська корона найняла для війни з колоністами під час американської революції. Інша версія свідчить, що цей звичай імпортували в США німецькі іммігранти, що наполонили штати Пенсільванія і Огайо в 1700-ті роки. Вони почали наряджати вічнозелені дерева в громадських парках та привозити свіжозрубані ялинки до себе додому.

У Скандінавських країнах головним героєм новорічного свята є омела - трав'яниста рослина, створююча своєрідні «мітли» на верхівках дерев. Її гілочки звичайно покривають червоною і «срібною» фарбою, підвішують до них стилізовані зображення двох сердець і прикрашають стрічками.

У Росії святково прикрашену ялинку вперше побачили на початку сорокових років XIX століття. А донині, починаючи з 1700 року, росіяни прикрашали свої будинки сосновими, ялиновими і ялівцевими гілками, як в 1699 році повелів Петро I.

Проте, звичай прикрашати ялинки увійшов в масову моду тільки після того, як цим захопилися сильні цього світу. В 1846 році лондонська газета опублікувала картинку, що зображувала королеву Вікторію та її чоловіка принца Альберта (вихідця з Німеччини) біля прикрашеної різдвяної ялинки. Британський двір завжди був законодавцем моди. Завдяки Вікторії і Альберту прикрашати ялинки стала модною як в Англії, так і в Америці.

У 1891 році президент США Бенджамін Гаррісон \ Benjamin Harrison вперше дозволив встановити наряджену ялинку на галявині біля Білого Будинку. Це дерево незабаром стало називатися Національним Різдвяним Деревом \ National Christmas Tree. Цікаво, що з 1901 по 1909 ялинки були взагалі заборонені в Білому Домі. Річ у тім, що президент Теодор Рузвельт \ Theodore Roosevelt вважав, що рубаючи ялинки американці завдавали великої шкоди лісам країни. Проте існує легенда, що діти президента мали секретну ялиночку, яку вони ховали в шафу, коли їх батько збирався відвідати їх кімнату.

З 1923 року Національне Різдвяне Дерево стали запалювати щорічно. Зазвичай прикрашена ялинка з'являється перед Білим Домом рівно через тиждень після святкування Дня Подяки (відзначається в останній четвер листопаду). У 1963 році ялинка з'явилася майже на місяць пізніше - 22 грудня. Це було знаком скорботи американців за убитим президентом Джоном Кеннеді \ John F. Kennedy. В 1979 році, на честь американських дипломатів, взятих у заручники в Ірані, була освітлена лише прикраса на верхівці ялини.

Ялинка встановлюється і перед Капітолієм, де засідає Конгрес США. Щороку, ялинку, що встановлюється перед будівлею Капітолія, присилає в подарунок який-небудь штат країни. Ялинка прикрашається відповідно до традицій цього штату. Цього року честь поставити до двору конгресменів 70-футову (близько 22 метрів) ялинку з 10 тис. вогнів і 5 тис. прикрас випала штату Вірджинія. В урочистій обстановці, ялинку було зрубано 13 листопада в Національному парку ім. Джорджа Вашінгтона, ще більш урочисто запалено перед Білим Будинком 9 грудня 2004 р.

Використаны матеріали Washington Profile і Capitolholidaytree2004.org  

Переказав © Вiктор Гладченко

Висловити думку в Форумі

Читайте також: