UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Не зайве знати Виявляється, що свій "ісконно русскій напіток" росіяни називають...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Виявляється, що свій "ісконно русскій напіток" росіяни називають польським словом

У Євросоюзі вирішили - якщо коньяк, то обов'язково з винограду на полях однойменного французького міста Коньяк, правильний сир фета може бути тільки з Греції, а пармезан і пармську шинку виробляють виключно в італійській Пармі. Саме від отримання патентів на ці назви продуктів в Європі почався хрестовий похід за історичними брендами.

Патент і право на виготовлення ковбасок, що їх так полюбляють українці, під назвою "мисливські" відтепер належить польським виробникам, портвейном може називатися тільки вино з Португалії, а право називати свій йогурт йогуртом в суді у всього світу відсудила Болгарія. Але найбільше не повезло росіянам, у яких ті ж поляки з-під носа потягли право на бренд «водка», довівши, що вперше слово wodka застосували саме вони ще п'ять століть назад.

І це тільки мала частина так званих брендів за географічним походженням, які Євросоюз своїм рішенням 2005 року вирішив повернути одвічним власникам, заборонивши іншим країнам випускати продукти з такими назвами. У результаті брендовий ажіотаж набрав нові обороти - список з 40 запатентованих назв в 2006 році виріс до декількох тисяч найменувань у 2009-му.

І якщо раніше боротьба за ці назви була приводом для анекдотів, то тепер у світлі європейських амбіцій України це не вже жарти, а одна з обов'язкових умов євроінтеграції, які вона повинна виконати. Поки ж перейти на нові назви були вимушені українські експортери, які першими відчули жорсткі правила Євросоюзу з охорони нових торговельних марок і вимушені адаптуватися до них на ходу. Якщо Україна підпише договір про зону вільної торгівлі з Європою у повному об'ємі то, починаючи з наступного року, подібний же тотальний ребрендінг чекає і внутрішніх українських постачальників, що чревате просіданнями продажів.
Як було насправді?
 • Як було насправді: Чи не є автомат Калашнікова творінням Шмайсера?
 •  Раньше в России красавицу называли заразой
 •  И не стыдно под люком? Заметки украиноговорящего николаевца
 •  Украдене ім'я
 •  Факти та міфи про походження назв Русь, Україна і Росіяв
 • Фахівці вказують, що в об'єднаній Європі умовностей не менше, ніж в колишньому СРСР, і українському бізнесу доведеться серйозно боротися за місце під сонцем - за свої бренди і за свого клієнта.

  Більше всього просунулася в патентуванні своїх національних брендів Чехія - майже удвічі більше, ніж вся решта молодих країн - члени ЄС. Всього ЄС захистив 167 чеських патентів, серед яких кулінарні рецепти, сорти овочів і навіть свій вид коропа. Італійці у свою чергу хочуть запатентувати свою сиров’ялену ковбасу салямі, якої в Україні, за інформацією Міжнародної маркетингової групи, продається близько 30 видів від різних виробників.

  Але найбільшим ударом по українських харчовиках може стати патент на назву піца. Заявка про це вже подана в Європейську комісію і в 2010 році планується її розгляд. Як відзначають експерти, запатентовано буде не тільки бренд піца, але й різні приставки до нього - італійська піца, піца пепероні і ще близько 25 назв, які італійці вважають своїм надбанням.

  Красномовним прикладом європейського патентування генеральний директор Міжнародної маркетингової групи Дмитро Роденко називає ситуацію з українським коньяком, який для імпорту вже довелося терміново перейменовувати в бренді.

  NB

  У Росії все частіше можна чути словосполучення "русский борщ". Чи не пора нагадати - кому, у дійсності, належить найменування і винахід відомої на весь світ страви?

  За матеріалами видання Корреспондент, 23 жовтня 2009

  Висловити думку у Форумі

  Читайте також: