UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Інноватика & Комерціалізація Данія плескає у світ "відкритим пивом"
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Данія плескає у світ "відкритим пивом"

Данці люблять своє пиво, але останнім часом, бажаючи угамувати спрагу, поглядають вже не тільки на старий добрий "Карлсберг".

"Нашим пивом" цікавляться і в Мексиці, і в Афганістані

Активно допомагають в цьому співвітчизникам студенти копенгагенського Інституту інформаційних технологій, що створили, за їх власними словами, перше в світі пиво з відкритим кодом.

Називається воно просто "Ворес оел" - або "Наше пиво", - і його рецепт вже став хітом у всьому світі.

Ідея привнесена з сфери програмного забезпечення. Програми з відкритими початковими кодами створюються таким чином, що будь-який охочий може їх міняти і покращувати - з єдиною вимогою: коди всіх цих поліпшень і змін повинні бути, у свою чергу, відкритими для всіх.

Самій, мабуть, відомий приклад програмного забезпечення відкритого коду - це операційна система Linux.

Фірма Microsoft, з свого боку, створює закриті програми, заглянути в які не дозволено нікому. Аналогічний підхід - але до свого продукту - сповідає відома данська пивоварня Carlsberg.

Расмус Нільсен, керівник копенгагенського колективу художників, під назвою Superflex вирішив кинути виклик "закритому" пиву.

Програми і алкоголь

В Інституті інформаційних технологій він веде семінар з інтелектуальної власності і авторського права. Якось Нільсен попросив своїх студентів подумати про можливість застосування ідеї відкритого коду до нецифрових продуктів.

"Чому не реалізувати ці ідеї в старому світі і не застосувати їх до інших речей?" - запитує Нільсен.

Чому пиво? Відповідь на це питання дає веб-сайт Vores Oel: а чом би і ні?

"Це універсальний продукт, який ми хотіли б одержувати безкоштовно, але, на жаль, це не так, - говорить Нільсен. - І я подумав, що це відмінний засіб для зіткнення усіх цих питань".

З викладачем згодилися 15 його студентів.

"Пиво - це приємний предмет в університетських умовах, - говорить Торарінн Стефанссон, один з цих студентів. - Це, напевно, цікавіше, ніж займатися чим-небудь неїстівним або тим що не випивається".

Важке пиво

Спершу студенти зустрілися з автором данської книги по домашньому пивоварінню.

Потім вони дійшли згоди про те, якого типу пиво вони хочуть одержати. Купили інгредієнти і зварили близько 100 літрів прямо в університетській їдальні.

За словами Стефанссона, назвати продукт своєї творчості вони вирішили "Наше пиво, версія 1.0".

"Як в програмному забезпеченні, перша версія одержує назву 1.0 і залишає таким чином простір для поліпшення".   

Взагалі-то Данію більше знають по пиву "Карлсберг"

"Наше пиво" виявилося темнішим і важчим, ніж типовий данський лагер.

"Після такого пива відчуваєш себе так, як ніби біфштекс зжер, - говорить Нільсен. - Ну тобто це не те пиво, яке звичайно п'ють на холостяцьких вечірках або подібних заходах".

Потім студенти стали додавати нові інгредієнти. Зокрема, гуарану, південноамериканську ягоду, яка містить природні стимулятори на зразок кофеїну.

А ще вони придумали етикетку - і сайт в інтернеті, доповнений захопливими, з відкритими кодами, звуковими ефектами і музикою.

Глобальний інтерес

І - найважливіше - студенти обнародували свій рецепт, який назвали "ліцензія всенародної творчості".

"Можете його міняти, - говорить Нільсен. - Але якщо ви використовуєте наш рецепт як основу для створення свого пива, свій рецепт ви теж повинні тримати відкритим. Така юридична складова цього напою".

Можете навіть спробувати продавати свою версію, але лише в тому випадку, якщо згадуєте в своєму рецепті "Наше пиво".

Результат вийшов приголомшуючим. Сайт "Нашого пива" - дуже жваве місце, затверджує Нільсен. "Ми одержуємо масу питань від невеликих пивоварів з Мексики, Бразилії і навіть Афганістану, - говорить він. - Афганістан, а!"

Одна маленька данська пивоварня вже планує восени почати торгівлю деякими "Нашими пивами".

А улаштовувачі всього цього сподіваються, що їх затія дозволить людям зрозуміти: відкритий код можна застосовувати не тільки в цифровому світі.

Наприклад, говорить Нільсен, чом би країнам, що розвиваються, не використовувати той же принцип у виробництві власних препаратів проти ВІЧ/Сніду?

Кларк Бойд

Джерело: Бі-бі-сі, 28 липня 2005

Висловити думку у Форумі

Споріднена публікація: Несофтовый open-source

Читайте також:

Цікаве в рубриці "Інноватика"