UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Чудасії Іменем особи, яка знищила українське козацтво, назвали новий...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Іменем особи, яка знищила українське козацтво, назвали новий бульвар Дніпропетровська

Депутати Дніпропетровської міськради вирішили ознаменувати період помаранчевої революції традиційним, майже для кожної революції, рішенням, а саме – перейменувати вулиці. Вирішено перейменувати відразу кілька десятків вулиць.

Цікавим є те, що у першу чергу вирішено дати нову назву, чи не найгарнішому, новому центральному бульвару міста. Для цього навіть начебто було проведено якийсь конкурс. Результатом цього „конкурсу” стало рішення про те щоб назвати новий бульвар обласного центру „Єкатєрінінскім” (Екатєриниским) - по імені історично відомої російської цариці Катерини ІІ. Про це мешканцям міста повідомили майже усі засоби масової інформації.

До речі, за якимись (чи не особливими політичними?) міркуваннями вирішено переможця "буцімто конкурсу" не називати. Кажуть, - щоб не образити багатьох конкурсантів, які вибрали назву "Екатерининский". Цікаво, чи серед конкурсантів був той - хтось перший, хто запропонуванв назву "Єкатєрінінскій"? Якщо він дійсно був, то чому його образили - не тільки не визнали переможчем конкурсу, а навіть і не згадали?

Незважаючи на те, що у минулому певний час Дніпропетровськ називався Катеринославом, першочергове рішення назвати іменем російської цариці найкращий центральний бульвар Дніпропетровська певним чином дивує.

Звісно, що сказане на початку, - про ознаменування у Дніпропетровську помаранчевої революції, – усього лиш кислий жарт. Бо ж ніхто мабуть і не подумав ознаменовувати важливий в Україні етап самовизначення, найменуванням у головному місті області чогось важливого (центрального) чимось гідним національним, чи то патріотичним.

Звертає увагу, те що у жодному із повідомлень, пов’язаних із найменуванням центрального бульвару, про те хто така була та сама російська цариця, нічого не було сказано, окрім усім відомого – що Дніпропетровськ спочатку називався Катеринославом. Про те, що деякий час Дніпропетровськ називався також Новоросійськом, а в 1918-1919 рр. - Січеславом, у тих повідомленнях не згадувалося. 

 

Пам'ятник Катерини ІІ

 

 

Памятник Катерині II на Соборній площі Єкатєрінінского проспекту (1840-1920 рр). У радянські часи, статую імператриці було скинуто, а на п’єдестал, що залишився, встановили скульптуру М. В. Ломоносова.

 

 

У жодному медійному коментарі не згадувалося про те, що запорізькі козаки, основна частина яких дислокувалася саме на території Розташування Січі теперішньої Дніпропетровської області (4 із 7 козацьких паланок), споконвіку боронили південні кордони країни. А згодом їх - чиєю звитягою була здобута перемога у російсько-турецькій війні, підручні Катерини ІІ стали називати «грабителями, разорителями, убийцами, разбойниками, ослушниками царских указов». Сама ж Катерина ІІ вважала, що за свій волелюбний дух козаки повинні були бути піддані політичній карі. 

І слід віддати їй належне, кара, жорстокіше якої придумати важкожо, не забарилася - 4 липня 1775 року Запорізька Січ була знищена.

А відомий "засновник" Катеринослава царський фаворит генерал-губернатор кн. Потьомкін, на якого було покладено "устройство Новороссийского края", почав перш за все з того, що розпорядився віковими запорізькими землями: "Он начал прежде всего с раздачи запорожских земель пришлым людям, исключительно панству...  І повелів "Место, где была Запорожская Сечь, именовать на словах и на письме городом Покровским. По прежнему правлению называемые курени, со всякими к ним пристройками, именовать отныне казенными казармами для постою, следственно и принадлежащия к ним в базаре крамные лавки, шинки с ледниками и погребами, сколько б их не было, именуются отныне не куренными, а казенными, для найму состоящими, почему и доход с них надлежит в казну, впредь до рассмотрения, на нынешнем основании".

"Разделите ризы мои и об одежде моей меташа жребий",— говорили запорожцы устами псалмопевца, покидая родной край и обливаясь горькими слезами", писав Д.І. Яворницький. [1]

Волею особи, за яку голосували новітні Дніпропетровські депутати, козаки зганялися зі своїх хуторів та зимівників у більші населені пункти, де порядкувала вже нова адміністрація. Поспішно створювалася нова символіка замість старовинної козацької, нищилася споконвічна топоніміка, виникали словесні покручі, в яких головне місце відводили іменам російських царів... Не оминула лиха доля й Кодаки. Після ліквідації Січі, вже наступного року, навесні, азовський губернатор Чертков направив Григорію Потьомкіну рапорт про виготовлення проекту та виділення грошей для будування губернського міста Катеринослава «на речке Кильчене, недалеко от впадения ее в реку Самару». [2] 

Чи невже не знають цього ті ("пришлые люди?), хто так хочуть увіковічити ім’я російської цариці у центральній частині Дніпропетровська?

Хоча б подивилися на герб свого міста, - на ньому ж немає іншого зображення окрім буцімто козацьких клейнодів - шаблі і стріли, а також три семипроменеві зірки - одна така ж на печаткі Кодакської паланки...

Мабуть, що знають, а на герб уваги не звертають, бо певно у них стосовно цього є свої, якісь особливі міркування. Адже не можна думати, що посадовці, та до них близькі депутати міськради, віднеслися до цього питання тільки лише статистично (формально - за результатами "конкурсу")?!

Що ж до революційних традицій, то за перейменуванням найгарнішого бульвару міста, слід було б ввести і якесь свято, - наприклад зробити світським день небесної покровительки двох російських імператриць - Катерини I і Катерини II, який вже давно з особливою шаною відмічається Українською православною церквою московського патріархату (УПЦ)...

То невже залишилося лише дочекатися, поки з’явиться табличка з написом ”Бульвар Екатерининский”?...

"Катерина, вража бабо, що ти наробила. 
Степ широкий, край веселий, ще й занапастила..."  (з української народної пісні)
 
 

© Нотував Довкола для журналу "Інтелектус"

20 лютого 2005

  • Яворницкий Д.И. . История города Екатеринослава. - ЦНБ АН УРСР, відділ рукописів, 1, 22 021 
  • Як виникло наше місто

Висловити думку в Форумі

Публікації на тему:

Споріднені публікації:

Інші публікації про Дніпропетровськ:

Читайте також: