UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції „Газомер, быстрота, натиск”, російський шантаж України - чи не...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

„Газомер, быстрота, натиск”, російський шантаж України - чи не по Суворову?

Вимусивши українське керівництво провести референдум про вступ в НАТО, Москва розраховує перекрити Києву дорогу до альянсу, мовиться в публікації московського видання КомерсантЪ.

     


Антинатівська "газова" атака

З посиланням на джерела у Білому домі і "Газпромі", повідомляється, що у Москві розраховують на успішне завершення переговорів з Україною по газу на зустрічі прем'єрів двох країн в Києві 24 жовтня. Ціна на газ буде зафіксована в межах $130 за тисячу кубометрів, якщо Київ прийме пакет умов, що включають як економічні, так і політичні вимоги Москви.

В ході візиту прем'єр-міністра Михайла Фрадкова до Києва 24 жовтня обговорюватимуться умови поставок газу на Україну на 2007 рік. Як повідомило джерело, близьке до "Газпрому", саме на цю зустріч прем'єрів покладаються великі надії. А кілька днів тому Віктор Янукович заявив, що новий проект бюджету зверстаний, виходячи з вартості газу для України в $130 за тисячу кубометрів. При цьому глава українського кабінету міністрів пообіцяв, що все буде оформлено документально в ході засідання російсько-української торговельно-економічної комісії в Києві 24 жовтня. Дійсно, в планах прем'єр-міністра Михайла Фрадкова запланований одноденний візит до Києва саме на цей день.

КомерсантЪ стверджує, що Москва пропонує Києву пакетну угоду. За даними високопоставленого джерела в українському керівництві, натомість Україна обіцяє Росії відразу декілька поступок. По-перше, найближчим часом провести загальнонаціональний референдум по НАТО і тим самим на осяжне майбутнє поховати ідею вступу Києва до Північноатлантичного альянсу.

Нагадаємо, що ідея вирішити питання по НАТО через волевиявлення українського народу була одним з принципових положень програми Партії регіонів українського прем'єра Віктора Януковича. Потім положення про те, що питання про вступ України в НАТО повинне бути винесене на Всеукраїнський референдум, ввійшло в так званий Універсал, підписаний 4 серпня президентом і лідерами антикризової коаліції. Дані соціологічних досліджень дозволяють говорити про те, що близько 60% громадян України проти членства країни в альянсі, і результати референдуму сьогодні повністю прогнозовані. Таким чином, вимусивши українське керівництво провести референдум найближчим часом, Москва перекриє Києву дорогу до Північноатлантичного альянсу, принаймні на найближчі роки.

По-друге, згідно джерела, Москва пропонує Києву не чіпати російський флот, що базується в Севастополі, як передбачено договором, до 2017 року і, можливо, потім пролонгувати цей договір. Нагадаємо, що договір по Чорноморському флоту строком на 20 років Москва і Київ уклали в 1997 році. Проте ось вже більше року навколо російського флоту на утихають скандали.

По-третє, за умовами пропонованої угоди Україна повинна ґарантувати збереження співпраці з "Росукренерго" на термін не менше п'яти років, як це записано в договорі, і не ініціювати його перегляду. По-четверте, Київ повинен пообіцяти одержувати туркменський газ виключно через Росію. І нарешті, Україна не повинна міняти фіксовані ставки транзиту російського газу.

За інформацією російського видання, ці пропозиції обговорювалися в Москві під час вересневої зустрічі президента Владимира Путина з прем'єром України Віктором Януковичем. Саме тоді надзвичайний і повноважний посол Росії на Україні Віктор Черномирдін повідомив про те, що обговорюються умови поставок газу по $130 за тисячу кубометрів.

При цьому окремі елементи угоди розглядалися на різних рівнях. Так, 15 жовтня в Криму прем'єр-міністр України Віктор Янукович зустрівся з першим віце-прем'єром Росії, головою ради директорів "Газпрому" Дмитром Медвєдєвим і обговорив варіанти та умови поставок природного газу на 2007 рік і на період до 2010 року. Про це повідомила прес-служба кабінету міністрів України. Про підсумки переговорів повідомлень не було. Відомо також, що міністр палива і енергетики України Юрій Бойко обговорював в Москві зі своїм колегою, міністром промисловості та енергетики Росії Віктором Христенко умови підтримки газового бізнесу з боку держави в двох країнах.

У "Газпромі" інформацію про ціну на газ для України ніяк не коментують. У швейцарській компанії "Росукренерго" (50% належить Газпромбанку і ще 50% контролюється підприємцем Дмитром Фірташем) вчора сказали, що контракти на 2007 рік знаходяться на стадії підписання.

Вчора учасники українського ринку назвали господарські умови операції "збереженням" нинішньої ситуації. "Договір від 4 січня 2006 року укладений на п'ять років, так що, очевидно, йдеться про виконання діючих зобов'язань", - пояснили в Rosukrenergo в Києві. З посиланням на свое джерело у „Нафтобазі України", КомерсантЪ стверджує, що „Росія запропонувала Україні зберегти існуючу схему газових поставок".

Нагадаємо, що на початку жовтня міністр палива і енергетики Юрій Бойко заявив, що в 2007 році ціна за транзит російського газу через територію України збережеться на рівні $1,6 за тисячу кубометрів на 100 км, що значно менше світових розцінок ($2,4-3,2). Піти на такий крок український уряд вирішив у зв'язку із заміною російського газу середньоазіатським. Слід сказати, що тарифи на транзит російського газу по території України "дзеркальні" до тарифів на транспортування середньоазіатського палива по території Росії. "Після переходу на середньоазіатський газ Україні в принципі невигідно міняти які-небудь ціни на транзит для Росії, це приводить до прямих збитків, - пояснив президент Асоціації газових трейдерів Роман Сторожев.– Тому ця Росії вимога, по суті, виконана".

Джерело: kommersant.ru, 20 жовтня 2006

Висловити думку у Форумі

Посилання на тему:

Висловити думку у Форумі

Споріднені публікації: