UKR ENG
PATENTBUREAU Web-magazine "Intellectus" Not superfluous to know Найпоширеніший у світі бренд
TEMPORALOGY
INTELLECTUAL PROPERTY
INTELLIGIBILISATSIA
SYMBOLISM & HERALDRY
* MATRIKULA
INFORMERS

Найпоширеніший у світі бренд

Таємниці банкноти

Американський долар є найпоширенішим в світі брендом, що набагато випереджає, наприклад, такі торговельні марки як Coca Cola або Mc'Donalds. Вид доларових банкнот достатньо цікавий: він з'явився в результаті парадоксального змішування елементів дизайну, історії і езотеріки.

Деякі елементи дизайну банкнот часто вважають масонськими або езотеричними символами. Якоюсь мірою ці твердження справедливі, оскільки багато батьків-засновників США були масонами, і масонські ложі благополучно продовжували та продовжують існувати в Сполучених Штатах. Проте переважно ця символіка застосовується з єдиною метою - боротьби з фальшивомонетниками.

Базовий дизайн більшості нині існуючих доларових банкнот був затверджений в 1928 році. На банкнотах зображені портрети державних діячів США: перший президент країни Джордж Вашингтон\George Washington прикрашає $1; третій президент Томас Джефферсон\Thomas Jefferson - $2; 16-й президент США, переможець у війні Півночі й Півдня, Абрам Лінкольн\Abraham Lincoln - $5; один з "батьків-засновників" США і перший міністр фінансів Олександр Гамільтон\Alexander Hamilton - $10; сьомий президент США і один з творців сучасного долара Ендрю Джексон\Andrew Jackson - $20; 18-й президент США і герой громадянської війни Улісс Ґрант\Ulysses Grant - $50; учений, публіцист і дипломат Бенджамин Франклін\Benjamin Franklin - $100.

На рарітетних банкнотах достоїнством $500 зображений президент Вільям МакКінлі\William McKinley, $1 тис. - президент Гровер Клівленд\Grover Cleveland, $5 тис. - президент Джеймс Медісон\James Madison, $10 тис. - глава Міністерства Фінансів\Treasury Department під час правління президента Лінкольна, а згодом глава Верховного Суду США\US Supreme Court Селмон Чейз\Salmon Chasе. До речі, Чейз першим розпорядився помістити на американські гроші надпись"Ми Віруємо в Бога"\In God We Trust - її почали чеканити на монетах, гідністю 2 центи в 1864 році. На паперових доларах вона з'явилася в 1957 році, а з 1963 року використовується постійно. Цікаво, що перша банкнота достоїнством $1, випущена в 1863 році, містила не зображення Джорджа Вашингтона, а портрет Чейза.

В 1864 році Конгрес США\US Congress прийняв закон, який встановив, що на американській валюті не може бути поміщене зображення людини, що жива. Ця норма з'явилася в результаті цікавої історії: річ у тім, що Спенсер Кларк\Spencer Clark, глава недавно створеного Валютного Бюро\Currency Bureau, яке почало випуск доларів (з їх допомогою фінансувалася Громадянська війна в США) помістив на банкноту гідністю 5 центів (нині - це монета) свій портрет. Експеримент пройшов би непоміченим, тим паче, що раніше на грошах з'явився портрет діючого урядовця Чейза. Проте Кларк став героєм сексуального скандалу: у керованому ним Бюро працювали дівчата - до речі, перші жінки, прийняті на державну службу США - з ними Кларк вступав у неналежні державному чоловіку відносини. Щоб захистити чесні американські долари від ганьби, а американську державу - від осміяння, Конгрес ухвалив відповідне рішення.

На іншій стороні купюр поміщені зображення, що ілюструють історію США і символами країни. На банкноті $2, що досить рідко зустрічається, поміщена картина, герої якої підписують Декларацію Незалежності, на $5 - розташований у Вашингтоні Меморіал Лінкольна, на $10 - будівля Міністерства Фінансів США, на $20 - Білий Дім, на $50 - Капітолій, на $100 - "Індепенденс Хол"\Independence Hall, що знаходиться у Філадельфії будівля, в якому була підписана Декларація Незалежності США.

Всі доларові банкноти забезпечені факсиміле підписів урядовців, які відповідають за фінанси США. Спочатку це були справжні підписи реальних людей. В 1776 році американські сепаратисти ухвалили рішення створити власну грошову одиницю, яка одержала назву "континентал"(назва була утворена від першого парламенту майбутньої держави - Континентального КонгрессаCongress). Фактично, в дію був пущений друкарський верстат, який випускав нічим не забезпечені асигнації (майбутній президент США, а в ту пору головнокомандуючий, Джордж Вашингтон якось помітив, що на віз "континенталів" можна було купити віз картоплі). Проте кожен континентал підписувався для боротьби з фальшивомонетниками, що завжди були вкрай активні в Північній Америці. Для цього були залучені декілька сотень поважних громадян, які сиділи за столами та підписували, підписували й підписували нові гроші - пізніше багато хто з них скаржився, що це була найважча робота у їх житті. Лише в 1863 році підпису реальних людей були замінені на факсиміле.

На зворотній стороні банкноти $1 поміщена "Велика Печатка США"\Great Seal of the United States. Це два зображення: справа розташований білоголовий орел, прикритий щитом, що прикрашений узором зоряно-смугастого прапора. В одній лапі орел тримає оливову гілку (символізує мир) с 13-тьма ягодами и 13-тьма листками (символізують 13 колоній, що утворили США), у другій - 13 стріл (символізують війну). Ягоди, листя і стріли були запозичені дизайнерами у символіки племенного союзу ірокезів. Над орлом розміщено 13 зірок (знову ж таки символізують 13 колоній). Голова орла повернута в сторону оливової гілки, що має вказувати на прагнення США до миру (до 1945 года орел дивився в іншу сторону). Верхівка щита означає законодавчу владу, голова орла – виконавську, а хвіст - судову (це трактування з’явилося лише на початку 20 сторіччя).

Над головою орла поміщена стрічка з латинським написом (також із 13-ти літер) E Pluribus Unum - "Один з багатьох". Зміст цієї фрази незрозумілий. Пошуки лінгвістів та істориків, що намагалися знайти аналог цієї фрази у працях древніх римлян, закінчилися фіаско - схожа фраза була знайдена лише в поемі Вергилія "Георгіки". Однак ларчик відкривається вкрай просто. В 18-19 століттях серед еліти Великобританії і США був дуже популярним британський журнал Gentleman's Magazine (в 1922 году він перестав виходити щомісячно і перейшов на щоквартальний випуск, змінивши назву на Gentleman's Quarterly, в 1980-і роки він знову став щомісячним під назвою GQ). На початку 18 сторіччя підписка на цей журнал була дуже дорогою, тому джентльмени могли брати в бібліотеці або купувати річну підбірку номерів журналу: цей пакет з 1731 року маркувався фразою E Pluribus Unum. Дизайнери перших американських доларів запозичили чужий слоган для надання новим грошам солідності респектабельності.

Зліва зображена незавершена піраміда, з цифрою 1776 на підніжжі (рік заснування США, вказаний римськими цифраміи. Офіциального пояснення цієї символіки не існує. Прийнято вважати, що піраміда символізує майбутнє зростання США і стремління до досконалості. Крім того, у піраміди 13 ступеней – це відсилання до 13-ти колоніям і до масонської символіки. "Всевидяче око" у трикутнику, обрамленому сонячними променями (досить древній релігійний символ), символізує божественну, спостерігаючу за світом, силу. Поверх піраміди йде латинський напис із 13-ти літер Annuit Coeptis, що означає "Він Схвалює наші Діяння ", під пірамідою - еще один латинський вислів Novus Ordo Seclorum - "Новий Порядок Поколінь", що символізує початок "американської ери". Піраміда, всевидяче око і ці написи також з’явились у 18 сторіччі на перших грошах, що випускаються у США – їх запропонував використовувати один із отців країни Бенджамін Франклін, який був топографом, публіцистом, винахідником, ученим, дипломатом і масоном. Пояснюється це його двома Факторами: популярністю такої символіки в мистецтві того часу (Франклін слідував моді) і стремлінням ускладнити роботу фальшивомонетників, більшість яких були не в змозі точно скопіювати подібні зображення і були не сильні у латині.

Проте печатка проіснувала на американських грошах лише декілька десятиліть і була забута. На сучасні долари "Велика Печатка США" повернулася тільки в 1930-і роки, при президенті Франкліні Рузвельті\Franklin Roosevelt. Рузвельт расцінював цей елемент дизайну як символ потужності американської економіки та держави. Йому повідомили про масонську символіку, що була на печаткі. Післе цього президент поцікавився в одного із членів свого кабінету (католика), чи оскорблять ці знаки почуття віруючих, і отримав негативну відповідь.

Причини, чому долари набули зеленого забарвлення, досконало невідомі. До 1929 року при виготовленні доларів використовувалися різні кольори - монотонний зелений з’явився лише в 1929 році. Зелені фарбники були досить дешеві, зелений колір був справді стійким до зовнішніх чинників і психологічно викликав довіру до грошей та почуття оптимізму. За останні роки доларові банкноти знову набули нових кольорів – відтінки жовтого і рожевого.

Джерело: washprofile, 20 березня 2008

Висловити думку в Форумі

Дивіться також: