UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Не зайве знати Гривні 15 років: Ярославу Мудрому домальовували бороду, а "Копійка"...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Гривні 15 років: Ярославу Мудрому домальовували бороду, а "Копійка" мала називатися "шагом"

Цікаві факти "з життя" української валюти з моменту її введення в оборот. 

Фото з segodnya.ua

2 вересня виповнюється 15 років з тих пір, як рядові українці поступово перестали бути мільйонерами: почався обмін купонокарбованців, номінал яких дійшов до 10 млн, на нові українські гроші - гривні. Міняли по курсу один до ста тисяч, тобто за 100000 крб давали. одну новеньку хрустку гривню. Два тижні, до 15 вересня, дві валюти ходили паралельно, але здачу при покупці давали тільки в гривнях, потім карбованці без обмеження обмінювали на гривні.

«Сегодня» проаналізувала, що за ці півтора десятиліття відбулося з нацвалютою. Вона не тільки тричі змінила зовнішній вигляд, ставши в результаті більше схожою на євро (банкноти різнокольорові і різного розміру), ніж спочатку на долар (довжина майже вдвічі більше ширини, по центру портрет) і набагато більш захищеною від підробок, а й «схудла» як по відношенню до долара (з 1,7 до 8 грн. / $ або майже в 5 разів) і євро (з 5 до 11,5 грн. / євро), так і по купівельній спроможності (див. інфографіку).

Аналітик МЦПД Олександр Жолудь говорить, що такого великого знецінення нацвалюти можна було б уникнути, встанови якби НБУ жорстко не контролював курс гривні, а зробив його плаваючим в залежності від попиту та пропозиції, а влада і бізнес, насамперед банки, не набирали б стільки короткострокових кредитів за кордоном. «Тоді зменшилася б інфляція, а й середня зарплата досягла б максимум тисячі гривень», - говорить Жолудь.

Ще більш суворий в оцінках екс-секретар Кабміну Віктор Лисицький: «Курс відповідає бідність нашої економіки і рівня компетенції нашої влади. За 15 років люди так і не повірили в гривню, вважаючи за краще зберігати заощадження в доларах і євро, причому поза банками. Сума заначок приблизно $ 65 млрд, що перевищує в 1,5 рази держбюджет країни ».

10 ЦІКАВИХ ФАКТІВ З ЖИТТЯ НАЦВАЛЮТИ

1. ВЛАСНІ ГРОШІ. Віддрукувати свою валюту Верховна Рада Української РСР вирішила ще при Союзі - 11 травня 1991 року. Номінали банкнот повторювали по номіналах радянські, потім 3 гривні замінили на 2 гривні, а 25 грн. на 20 грн. Дизайн банкнот затвердили в 1992-му (саме тому 1992 випуску зазначений на перших грошах, надрукованих у Канаді), ввели в обіг 4 роки по тому.

2. П'ЯТЬ АВТОГРАФІВ. На банкнотах стоять автографи п'яти голів Нацбанку: Володимира Матвієнка, Вадима Гетьмана, Віктора Ющенка, Сергія Тігіпка та Володимира Стельмаха. Нинішній глава НБУ Сергій Арбузов поки не відзначився, хоча ходили чутки (вже спростовані НБУ), що він збирався запустити в оборот 1000-гривневу купюру, щоб розписатися на ній. Найбільше зустрічається підписів Стельмаха, вони практично на всіх грошах, які перебувають зараз в обігу. Попадається автограф Тігіпко (на 20-50-гривневку, вони довговічніше, ніж дрібниця). Банкноти старого зразка (до 2003 року) з факсиміле інших головних банкірів виведені з обігу, тому їх можна знайти тільки у колекціонерів. Найбільше на ринку просять за гроші з підписом Матвієнко - від 80 грн. за двушку, до 200 грн. за двадцятку, видрукувані у 1992 році. Гроші з підписом Ющенка і Гетьмана стоять 2-3 номінали.

3. СКАНДАЛ. Після того як гривні віддрукували, вибухнув скандал. Навіть два. Перший - невідомо хто замінив затверджений комісією портрет Тараса Шевченка на 100-гривневці, де він був у сюртуку і без головного убору, на його хрестоматійне зображення у вигляді сільського дядька у кожусі та смушевій шапці. Другий - художника Василя Лопату, що малював банкноти, звинуватили в тому, що замість князів Володимира і Ярослава Мудрого він зобразив свій портрет. Лопата заперечував, стверджуючи, що художник підсвідомо вкладає в кожен портрет щось своє. І, мовляв, «усмішка Джоконди - це посмішка Леонардо да Вінчі». 

Зображення з segodnya.ua

Проте портрети в 2004-м поміняли, домалювавши князям бороди. Тепер обурилися історики: Михайло Брайчевський, наприклад, вказував, що в храмі святого Петра у Римі рівноапостольний князь Володимир зображений тільки з вусами. Ображений Лопата навіть назвав нові портрети «опричниками московського царя». Але марно. Невдалими виявилися і 100-гривень нового дизайну (2006 рік). Автопортрет молодого Тараса Шевченка дан чомусь в дзеркальному зображенні. Також злі язики стверджують, що він нагадує Ющенка в молодості, а жіноче обличчя поруч з ним - його Катерина.

4. «ШАГИ» НЕ ПІШЛИ. Розмінна монета мала називатися «шаг», але Рада вирішила зробити кальку з російської - «Копійка», так, мовляв, народу звичніше.

5. ДИЗАЙН. У гривень він змінювався двічі. У 1994-95 рр.. через слабку захищеність колишніх банкнот від підробок ввели нові 1, 2, 5,10 і 20 грн. 50 - і 100-гривневку підробити було складніше, тому їх почали міняти лише в 2004-2006 рр.., Коли гривні третій і поки останній раз обновили «одяг». На цей раз дизайн змінили через невиразність кольору банкнот - літні люди плутали 2, 10 і 20 грн. і, знову-таки, борючись з фальшивомонетниками. Кольори стали яскравими (до речі, 10-гривневку повернули традиційний червоний колір, за що її завжди і називали «червонець»), а розміри банкнот зробили різними: дрібні номінали менше, великі - більше. У 2006-му вперше з'явилася 500-гривневку, в 2007-м - 200 грн. сучасного дизайну. До речі, всі гривні, починаючи з перших випусків, залишаються платіжними, ними до цих пір можна розрахуватися за товар або послугу.

6. 9 РІЗНИХ ГРИВЕНЬ. Одногривневка має 9 різновидів: 4 види банкнот та 5 видів монет, такого немає ніде в світі. Але реально в ходу три види грошей - жовта банкнота та дві монети - з цифрою «1» і з портретом князя Володимира. Решта зустрічаються рідко, особливо ювілейні «одинички», викарбувані до 60-річчя визволення України (2004 рік), до 60-річчя та 65-річчю Перемоги (2005 і 2010 рр..).

7. СИМВОЛ. СИМВОЛ ГРИВНІ – РЯДКОВА ЛІТЕРА «ґ». Вона схожа на знак долара навпаки, перекреслений двома горизонтальними лініями. Ввели його в 2004 р. з ініціативи глави НБУ Сергія Тігіпка. У народі символ прозвали «г з двома паличками».

8. ІДЕЇ ТІГІПКА. Він збирався карбувати масовими тиражами не тільки 1-гривневку, але і двох- та пятигривневки: монети дорожче банкнот у виготовленні, зате служать набагато довше (монета - 15-20 років). Але ідея не пройшла.

9. ДВУШКИ З АЛЮМІНІЮ. В останній момент 3-копійчану монету замінили на 2-копійчану, і її не вдалося викарбувати за кордоном - замовлення вже було оформлено. Довелося терміново робити двушки з алюмінію на Луганському патронному заводі - місцеве обладнання не могло працювати з нержавіючої сталлю, з якої викарбувані копійки і п'ятаки. Лише з 2001 року на Банкнотно-монетному дворі НБУ їх стали карбувати з нержавійки.

10. ТЕРМІН СЛУЖБИ. Дрібні купюри (1, 2, 5 грн.) Служать всього 6-8 місяців, тому що часто переходять з рук в руки, істрепиваются, і їх НБУ міняє на нові. Більші (10, 20, 50, 100 грн.) В ходу до 3-х років, а 200 і 500 грн. - 5 років і більше.

НАЙПЕРША

«50 років Перемоги» (200 тис. крб.). Через велику тиражу (200 тис. шт.) Коштує недорого, всього 15 грн. Але на 10 тисячах монет є брак: буква У в слові «Україна» виглядає як «Х». І ціна її - 150 грн.

СУПЕР-ДВУШКИ ДЛЯ ЄВРОБАНКІРІВ

Присвячена щорічному зібранню керівників Європейського банку реконструкції та розвитку (1998 рік, Київ). Через мізерний наклад (10 тис. шт.) Сьогодні ця монета коштує близько 3000 грн., Це найдорожчий український нейзильбер.

«П'ЯТИХАТКА» ЗА СТО ТИСЯЧ

Найдорожча українська монета «Оранта» номіналом 500 грн. з 31,1 г чистого золота (9999). Через малий тиражу - всього 1000 шт. - Її ціна 100 тис. грн. На ринку не зустрічається, але дістати можна під замовлення.

125 і 250 ГРИВЕНЬ

Дві «Оранти» (15,55 г і 7,78 г золота 9999). Нестандартні номінали -125 і 250 грн.

Коштують недорого через великі, як для золотих монет, тиражів - 3 і 4 тис. - відповідно 9 і 5,5 тис. грн.

НАЙРІДКІСНІША

«Міжнародний рік астрономії». Срібних стогривенок вагою по 1 кг всього 700 шт., Ціна - 26 тис. грн. Можна купити на аукціонах, проведених Нацбанком, але ажіотажним попитом не користується.

НАЙМЕНША

Золоті дві гривні (вага 1,24 г, діаметр 13 мм) є найменшою у світі золотою монетою. Відкарбована серія «Скіфське золото» (4 монети) і флора і фауна Україні (саламандра, бабак, їжак, річкова черепаха, калина і т.д.).

НАЙСКЛАДНІША

Випущена в 2008 році до візиту Вселенського патріарха Варфоломія. Викликала критику церкви та громадськості тим, що на монеті зображений Віктор Ющенко, візуально нависає над патріархом.

ПЕРШИЙ КІЛОГРАМ

Відкарбована Нацбанкомдо 10-річчя гривні в кількості 1501 шт. Це перша наша кілограмова монета номіналом 100 грн. і діаметром 10 см. Ціна - 28 тис. грн., купити можна на чорному ринку під замовлення.

СРІБЛО, АЛЕ ЗА ЦІНОЮ ЗОЛОТА

Сплатити 21 тис. грн. за 62 г срібла можна тільки якщо це - 20-гривневка «10 років Незалежності». Невідомо від чого її тираж виявився на порядок менше ніж звичайно, всього 1000 шт. Дістати можна тільки під замовлення.

«ДОВІДНИК» 

«Монети України» (2 грн.) - Своєрідний «довідник» з українських дрібних грошей, хоча і викарбувана ще в 1997 році, але найбільшим тиражем - 250 тис. шт. Через що її ціна нині всього 50 грн.

СУПЕР-ДВУШКИ ДЛЯ ЄВРОБАНКІРІВ

Присвячена щорічному зібранню керівників Європейського банку реконструкції та розвитку (1998 рік, Київ). Через мізерний наклад (10 тис. шт.) Сьогодні ця монета коштує близько 3000 грн., Це найдорожчий український нейзильбер.

ГРИВНІ, ЯКІ ЛИШЕ ДОРОЖЧАЛИ

Це монети. Перші двушки і п'ятірки випуску 90-х років, які Нацбанк карбував відносно великими тиражами (100-250 тис. грн., Зараз - 30-45 тис.) і продавав за номіналом, через 15 років стоять сотні гривень. Ми вибрали з 500 видів українських монет найприкметніші.

КОЧУБЕЙ: «СВОЇ МОНЕТИ НЕ РАХУЮ»

Художник. За його ескізами викарбувано більше 50 видів монет. Фото з segodnya.ua

Кореспондент видання «Сегодня» поговорила з одним з художників, які працюють над дизайном «гривень в металі» - це Микола Кочубей, відомий український художник, автор не тільки монет, три з яких визнані найкращими в Україні («Сорочинський ярмарок» у 2005 році, «Водосвяття» в 2006-м і «Голодомор» в 2007-м), а й сучасних поштових марок, гравюр, ілюстрацій до книжок. На його рахунку вже більше 50 монет (тобто кожна десята з викарбуваних НБУ). За словами Кочубея, сам він свої роботи не вважає, каже: прикмета погана - може пропасти натхнення.

- Микола Савич, як вийшло, що ви більше 15 років тому стали автором однієї з перших українських монет - «Місто-герой Київ»?

- Намалювати її запропонував мій вчитель, відомий художник Олександр Івахненко, який стояв біля витоків розвитку монетної справи в незалежній Україні. Йому Нацбанк доручив розробку серії «Міста-герої України». Я підготував ескізи реверсу (зворотного боку монети, аверс - лицьова сторона, на якій завжди вказаний номінал. - Авт.). Сказали: замовлення термінове, тому упорався всього за два тижні, зазвичай над ескізами корплю місяць і більше. Робота моя сподобалася з першого разу, і Нацбанк став регулярно запрошувати до співпраці, хоча я ніколи до цього жодного монетами, ні медалями не займався, лише книжкової та станкової графіки. Допомогла хороша школа, я ж працював з гравюрами. Треба було відчути, що зможе викарбувати на металі штамп, не перевантажити малюнок зайвими деталями і в той же час зробити монету виразною. Адже ескіз уп'ятеро більше, ніж виріб, тому те, що добре виглядає на великому аркуші, може загубитися на кругляшки діаметром 13-20 мм. Для мене, наприклад, найскладніше - втиснути композицію в коло, адже в прямокутнику або квадраті розмістити її набагато простіше.

- За «Київ» вам великий гонорар заплатили?

- Не дуже, вже не пам'ятаю, скільки, але не більше 10 млн карбованців (на нинішні гроші близько 100 грн. - Авт.). Нацбанк зараз платить гідні гонорари, причому незалежно від того, з якого металу викарбувана монета. Але це для справжнього художника не головне, вищий стимул - створити шедевр, «нетленку».

- Який своєї монетою пишаєтеся найбільше?

- Напевно, трьома - «Сорочинський ярмарок», «Водосвяття» і «Голодомор». Коли викарбували пробні срібні «Голодомори», вони виявилися занадто блискучими, святковими. Виникла ідея - нанести патинування (штучно зістарити монету), зробивши її більш скорботної. По-моєму, вийшло. До речі, моя рідня на Вінниччині постраждала від Голодомору, багато хто помер. Їх імена є в мартирологу музею Голодомору.

- А що вийшло «не зовсім»?

- Серія «Діячі УНР»: аверс у них на вимогу замовника у всіх стандартний (малий герб і номінал), художникам не дали можливості творити, от і вийшло середньо (колекціонери називають їх «дядьки в піджаках». - Авт.).

- З яким металом найпростіше працювати: золото, срібло, нейзильбер?

- Для художника це не має значення, але мені найбільше подобається срібло. Монети з нього звичайно великі, вага 1-2 унції (31-62 р. - Авт.), Діаметр великий, 4-5 см, можна зробити красиво.

НУМІЗМАТ: МОЯ КОЛЕКЦІЯ КОШТУЄ СТО ТИСЯЧ, АЛЕ Я ЇЇ НЕ ПРОДАМ

Цілеспрямовано збирають «Україна» приблизно 20-25 тисяч нумізматів, з них 2-3 тисячі намагаються купувати все: золото, срібло, нейзильбер. Цікавляться і окремими серіями, наприклад, дуже популярні «Флора і фауна», «Літаки Україна», релігійна тематика.

Нині, як підрагували в «Сеогодня», повна колекція українських монет коштує на ринку близько 800 тис. грн., Але продати її оптом за цю ціну дуже складно, максимум за півціни перекупникам. Та й небезпечно. За даними Асоціації нумізматів України, їм не відомий жоден чоловік, у якого зібрано все. Колекціонер Володимир Лазаренко каже, що він вкладає гроші в українські монети як в довгострокову, на десятки років вперед, інвестицію, адже з кожним роком вони дорожчають. «15 років тому гривні з нейзильберу продавали за номіналом: двушка коштувала дві гривні, п'ятірка - п'ять, - розповідає Володимир. - Зараз вони коштують мінімум в 10 разів дорожче (ціна залежить від тиражу, чим він більший, тим монета дешевше), а за монети, викарбувані до 2000 року, взагалі просять від 100 до 700 гривень. Спочатку збирав і «золото», і «срібло», тоді ці монети коштували відносно недорого, наприклад, срібні гроші вагою в унцію (31,1 г) - менше 100 грн. (Нині ціна Нацбанку 500 грн.). Зараз кинув - дорого, полюю тільки за серією «Східний календар» (срібло), монети виходять по одній на рік - по 350 грн. Через років 10 повна серія буде затребувана. У моїй колекції є серія «Княжа Україна» (срібло), її ринкова ціна 15 тис. грн. за 8 монет. Золота «Оранта» (50 гривень) дісталася мені за тисячу гривень, тепер її ціна 20 тис. Усього моя колекція коштує приблизно сто тисяч гривень, але поки продавати її не збираюся». Свої скарби Володимир вдома не тримає, орендує клітинку у банку, мовляв, так безпечніше.

Джерело: segodnya.ua, 30.08.2011

Дивіться: