UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Навколо геральдики Золотий та блакитний
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Золотий та блакитний

„Помаранчева революція” в Україні, крім іншого, викликала підвищену цікавість до символічного значення кольорів. Мабуть, мало знайдеться політологів, соціологів, психологів, та всякого роду публіцистів, які б у тій чи іншій мірі не торкнулися помаранчевого феномену і символічного значення оранжевого кольору.

У безлічі публікацій, які частіше дублюють одна одну із деякими варіаціями, інформація про оранжевий колір подається переважно політично заангажовано, і внаслідок цього – не завжди об’єктивно.

Тема ж символічного значення кольорів досить делікатна. Символізм кольорів в окремих культурах іноді не тільки не співпадає, а навіть часто має зовсім інше, протилежне значення.

Наприклад, у нашій, європейській культурі, певне значення чорного кольору пов’язано зі смертю, а білий означає життя і чистоту. У країнах же сходу, білий – традиційний колір оплакування. У Європі і Сполучених Штатах - чорний, зокрема, символізує витонченість, а також формальність. До речі, у американців з добром і стабільністю асоціюється блакитний колір, а у корейців – рожевий та інші пастельні кольори. Синій (голубий) і білий, разом із червоним, у Європі та Америці асоціюється з урядом, країною, бо є кольорами найбільш відомих кольорів прапорів – Великобританії, Франції, Росії, США та деяких інших.

Прикладом зміни значення символізму кольорів може бути прапор України.

Сучасне українське синьо-жовте колірне сполучення - одне з найдавніших серед сучасних національних прапорів. Походить воно від герба Галицько-Волинського князівства - золотого лева на синьому тлі, який з'явився в другій половині XIII століття.

Найраніше з відомих зображень лева зустрічається на печатці з грамоти 1316 року князів Андрія і Лева ІІ, проте вважають, що ця печатка належала ще князеві Леву Даниловичу (1269-1301).

Лев як герб Русі виступає в XIV столітті й на інших княжих печатках, а після розпаду князівства - на печатках польських королів та литовських князів, які захопили українські землі; на монетах, карбованих у 1350-1410 роках у Львові з написом "Монета Русі", на архітектурних деталях, тощо.

galychyna_state_e

 

 

Золотий лев Руського воєводства

 

 

rus' province _gold_e

Золотий лев, що спинається на скелю, став гербом Руського воєводства, утвореного 1434 року у складі Польщі (об'єднувало Львівську, Галицьку, Перемиську, Сяноцьку, а з XVI століття, і Холмську землі). Відомі спроби загарбників "полонізувати" цей герб, змінивши колір поля на червоний, однак "Руський лев" зберіг свої барви й був самобутнім знаком західноукраїнських земель аж до кінця XVIII століття.

peremys'l_land_double_eagle_g

 

Двоглавий орел Перемиської землі

1410 року ополчення Перемиської землі брало участь у звитяжній Грюнвальдській битві під синьою коругвою із зображенням жовтого двоглавого орла під короною.

Щодо сучасного державного прапору, то спочатку порядок кольорів не був установлений, тому вживали як жовто-сині, так і синьо-жовті їхні поєднання. Питання національних кольорів не викликало ніяких сумнівів і під час полеміки, що спалахувала на шпальтах київських і львівських газет 1909-1912 років - національними кольорами було визнано синю і жовту барви. Суперечки точилися лише з приводу порядку вживання кольорів.

National flag

 

Жовто-сині прапори використовували січові стрільці.

Після лютневої революції 1917 року по країні прокотилася хвиля масових мітингів і демонстрацій. У Києві такий мітинг відбувся 29 (16 за старим стилем) березня. На ньому робітники, солдати, інтелігенція йшли під червоними та жовто-блакитними прапорами.

22 березня 1918 року Центральна Рада в Києві ухвалила Закон про державний прапор Української Народної Республіки, який був жовто-блакитним.

skoropadc’kyi_dyrektoria_times_f У 1918 році, після державного перевороту, вчиненого багатими землевласниками на чолі з гетьманом П.Скоропадським, порядок кольорів було змінено на синьо-жовтий. Таким він залишився й після повалення гетьманату наприкінці 1918 року і встановлення влади Директорії.

Поєднання кольорів жовтого і синього трактується багатозначно: це і поєднання символів життя: золотого сонця у синьому космосі,  і чисте, мирне безхмарне небо, що простягнулося над жовтим кольором хлібного лану – символом мирної праці і достатку.

Разом з тим, хліборобська свідомість частини українців прагнула бачити на своєму прапорі бажане - тобто саме пшеничне поле, і не була обізнана для того щоб прийняти глибинний символізм сонця і космосу.

Тому, 28 січня 1992 року Постановою Верховної Ради України "Про Державний прапор України" було затверджено прапор, який не тільки звузив символізм національних кольорів, а й зменшив ту радість, яку вони випромінювали. Тобто, блакитний колір замінено на більш темніший та суворіший - синій. Таким чином, на противагу древній національній традиції, за якою в українському символізмі (показово це, наприклад - в культурі одягу) верх ніколи не буває темніший від низу, державний прапор України постав з темним верхом і світлим низом. Щоправда зберігся звичай називати прапор не синьо-жовтим, а історично - жовто-блакитним.

Блакитний - це колір неба і моря. Він часто пов’язується з глибиною і стабільністю. Символізує довіру, вірність, віру, мудрість, розум, правду, і небо. Синій представляє знання, потужність, цілісність, і серйозність.

Блакитний вважається благотворним для розуму і тіла. Він уповільнює людський метаболізм і справляє враження заспокоєння. Блакитний сильно зв'язується з порядком і спокоєм. У геральдиці, блакитний використовується - де потрібно символізувати благочестя, набожність і щирість.

Блакитний - це чоловічий колір; дослідження свідчать, що блакитний дуже популярний серед чоловіків. Синій пов'язаний з глибиною, досвідом і стабільністю; це - колір, якому віддають перевагу у корпоративній символіці.

Разом з тим цей колір присікає апетит. Створює ефект високого зіткнення при поєднанні з теплими кольорами (так званий вібруючий дизайн) наприклад з жовтим або помаранчевим. Поєднання голубого і помаранчевого, або жовтого і блакитного являє довершену кольорову комбінацію - національний прапор України.

Сьогодення явило яскраві приклади використання властивостей кольорів в українському політикумі.

Так, для того, щоб підкреслити відношення до уряду учасника виборчої президентської компанії – діючого Прем’єр міністра України В.Ф.Януковича, в його символіці були використані відповідні кольори - голубий, білий і трохи червоний.

Між іншим, в риториці навколо кольорів В.Ф.Януковича, чомусь завше оминають червоний, який неодмінно присутній в усій символіці його виборчої компанії. Триколор такого дизайну, крім іншого, має на меті вирішити також завдання привабити значну частину виборчого електорату, прихильного до кольорів російського державного прапора. Поєднання символізму кольорів уряду взагалі і великої Росії зокрема, дійсно, на частину українців справляв відчуття приреченості на певну політичну реальність і її невідворотність.

Слід відзначити, що символіку кольорів своєї виборчої компанії В.Ф.Янукович підтверджував такими діями, як демонстрування (на початку компанії) пріоритету повсякденній та нагальній своїй роботі в уряді, та зневагу до буцімто не таким важливим виступам перед виборцями; набожності та прихильності до Православної церкви Московського патріархату; намагання впровадити в Україні державну російську мову, подвійне (з росіянами) громадянство, а згодом і декларування приєднання до Росії деяких областей України.

Не лише особливості окремих культур і етносів, а й сама людська природа передбачає те, що різноманітні людські особистості мають індивідуальне сприйняття того, чи іншого кольору. Це сприйняття обумовлене як і суто фізичними людськими можливостями бачити колір, так і психофізичними можливостями його сприймати і на нього реагувати.

Люди реагують на різні кольори по різному, і ці реакції відбуваються на емоційному, підсвідомому рівні.

Цікавими були спостереженнями за носіями помаранчевої і синьо-білої символіки. Так загальною відмінною ознакою помаранчевих були усміхнені обличчя (http://5tv.com.ua/img/forall/triumf_revolyucii.wmv - вказану інтернет-адресу (як і наступну) слід слід скопіювати і вставити в адресну строку, бо інакше цікаве відео (5.06МБ) не завантажиться). Біло-голубі ж відрізнялися від них, м’яко кажучи, обличчями серйозними (9.58МБ - http://5tv.com.ua/img/forall/pani_yanukovych_1.wmv).

Таким чином, у визначенні символізму того, чи іншого кольору, слід враховувати у першу чергу культуру, з якою цей колір співвідноситься, а разом з тим, слід зважати також на його психофізичне сприйняття.

На психофізичне сприйняття кольорів зробили ставку автори „Помаранчевої революції”.

Помаранчевий (оранжевий) – це комбінація червоного і жовтого. Червоний символізує енергію, жовтий – щастя. Оранжевий представляє ентузіазм, чарівність, щастя, творчість, самовизначення. Помаранч - як фрукт - асоціюється із радістю, сонячним світлом і тропіками. При поєднанні цих кольорів, додється асоціація з демонстраційністю, успіхом, заохоченням, і стимулюванням.

Для людського ока, помаранч - це найгарячіший колір, що асоціюється з теплом. Проте оранжевий не є таким агресивним як червоний. Помаранч сприяє надходженню кисню до мозку, справляє враження зміцнення, і стимулює уяву. Він надзвичайно популярний серед молоді. Як колір цитрусових, помаранч пов'язаний зі здоровою їжею і стимулює апетит. Помаранчевий - це колір опадання та врожаю. У геральдиці, помаранчевий символізує силу і терпіння.

Помаранчевий (оранжевий) колір має найвищу видимість, і широко застосовується для виклику уваги.

Як сприймаються кольори на відстані знають автомобілісти. Так автомобілі усіх без винятку кольорів (окрім білого) на певній відстані виглядають чорними. Не міняється та видні здалеку лише автомобілі жовтого та помаранчевого кольору.

Цю особливість, зокрема, широко використовують митці, наприклад - для підсвічення найголовніших елементів дизайну. Помаранч дуже ефективний для рекламування побутових товарів та іграшок. Колір вважається одним із найефективніших і наймогутніших елементів дизайну.

Темний помаранч також може символізувати обман і недовір'я.

Червоно-оранжевий викликає бажання, сексуальний потяг, задоволення, перевагу, потенцію, агресію, і прагнення дії.

Золото викликає відчуття престижу. Значення золота - це світло, мудрість, і багатство. Золото часто символізує високу якість.

Переказав © Вiктор Гладченко, 15 грудня 2004

Висловити думку в Форумі

Читайте також: