UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Навколо геральдики Легендарний колір
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Легендарний колір

Днями в автобусі пощастило почути від однієї літньої поважного вигляду людини: оранжевий колір – це колір буддійських ченців, це річ, глибоко чужа для християнської Європи, і на нас чекає велике лихо у разі його вкорінення до української політичної практики.

Довелося втрутитися в розмову й нагадати, що помаранчевий колір був знаковим і в історії Європи.

Йдеться, скажімо, про єретиків-альбігойців, котрі намагалися реформувати християнство, про голландських ґезів, котрі боролися за свободу своєї країни проти іспанської окупації. Власне, й буддизм із його ненасильством та прагненнями глибинної духовної реформації вже став європейським явищем.

Але, мабуть, чи не найцікавіше помаранчева політична символіка виявила себе не так давно – у 80-ті роки ХХ століття.

"Помаранчева альтернатива". Ці слова добре відомі тим політично активним українським громадянам, кому вже за сорок, і хто сам брав участь у процесах доби перебудови чи хоча б уважно відстежував їх.

Хоча й ідеться про події на території не тодішнього СССР, а Польщі. На тоді – "народної", себто комуністичної. Та ще й такої, яка перед тим піднялася було на боротьбу за свободу, створивши всенародну "Солідарність" на чолі з Лехом Валенсою, але потрапила під прес військової диктатури генерала Войцеха Ярузельського.

Легальний політичний протест за умов військового режиму був неможливий. Але молодіжна "Помаранчева альтернатива" знайшла вразливу сторону цього режиму, зайнявшись або доведенням до абсурду офіційних ідеологічних ритуалів, або проведенням начебто абстрактних гепенінгів.

Одразу зауважу: оскільки діяльність цієї "Альтернативи" не була жодною мірою забюрократизована чи заформалізована. Ба більше – із цілком зрозумілих причин членство у ній не фіксувалося партійними квитками з кольоровими фото, то наразі неможливо стовідсотково точно сказати: цю акцію спротиву готувала саме "Помаранчева альтернатива", цю – вона разом із іншими групами, а цю – взагалі невідоме підпілля.

Іншими словами, польська "Помаранчева альтернатива" стала легендою. Але з розряду тих, які звуться "живими", бо все це було насправді, і не тільки це, можливо, трохи інакше, але таки було.

Отже, про конкретні акції. Наприклад, за умов обмеження прав і свобод громадян під час надзвичайного стану була проведена демонстрація поблизу міського зоопарку з вимогою: "Відпустіть ведмедя!". Хоча всім було зрозуміло, що насправді мають на увазі маніфестанти, поліція одразу не змогла відреагувати на таку форму протесту.

Зрештою, вона вирішила затримати маніфестантів за "порушення громадського спокою", але тут раптом з'явилися і стали їм допомагати виряджені як клоуни "гномські поліцейські".

Ясна річ, "тюремна урочистість моменту" була безповоротно зіпсована, і після профілактичної бесіди учасників акції відпустили, а тим часом уся Польща, регочучись, переповідала деталі маніфестації.

Ще одна блискуча акція: у час, коли вся нація мусила трепетно слухати безперервно трансльовані урядовими ЗМІ (інших просто не стало) накази генерала Ярузельського, з'явився ще один "генерал", цього разу пародійний – Пумпернікель.

Від його імені на стінах будівель стали з'являтися відверто ідіотські спеціальні накази на взірець: "Об'єднані оперативні штаби військ НАТО і Варшавської Угоди оголошують наступне 9 травня Всесвітнім днем Гонитви Озброєнь" та заклики: "Шпигуни всіх країн, об'єднуйтесь!"

Займалися учасники "Помаранчевої альтернативи" й теорією. Був, скажімо, розроблений "інтелектуальний" маніфест, в якому йшлося про те, що "соціалізм, із його екстравагантним розподілом товарів, з його ексцентричною соціальною позицією, висунув на перший план мрію людей про туалетний папір".

І закінчувався маніфест тезою, що "ми можемо підтерти й урядові". Отож під гаслом: "Хай справедливість почнеться з туалетного паперу!" учасники акцій роздавали перехожим на вулицям шматки дефіцитного за комунізму товару першої необхідності.

Чи, скажімо, під час випуску офіційних теленовин, сповнених відвертою неправдою, сотні людей у повній мовчанці вигулювали своїх цуциків, при цьому одного дня виключно лівим, іншого дня – правим боком проспекту. А одного разу на центральних варшавських вулицях з'явилися сотні, а чи може, й тисячі плакатів із зображенням Карла Маркса.

Наче й нічого такого – бородатий класик, одна із ключових постатей офіційного пантеону, але поява дуже багатьох Марксів на одному кілометрі вулиці викликала шалений чи притлумлений, але обов'язково регіт не тільки перехожих, а й охоронців порядку.

Найбільше "Помаранчева альтернатива" любила висміювати поліцію та армію, чи не найбільш стійкі інституції будь-якої комуністичної держави.

Скажімо, у день Польської народної армії були проведені псевдоманеври під кодовою назвою "Диня під майонезом". Що ж стосується рядових поліцейських та солдатів, які змушено виконували накази військових диктаторів, бо ж були зв'язані присягою, то їм дарували цигарки, цукерки, квіти – й обов'язково помаранчі.

"Наше завдання, - роз'яснював активіст "Альтернативи", який виступав під псевдо "Майор" в інтерв'ю підпільному бюлетеню "Школа", - руйнувати стереотипи. Це можуть бути норми поведінки чи кліше у мистецтві. Страх – це певна норма, тупість – це певна норма..."

Усі ці дії "Помаранчевої альтернативи" були спрямовані на долання стереотипів поведінки масової людини у тоталітарному суспільстві, на висміювання офіційних ритуалів і норм життя, на викорінення страху. Відтак крок за кроком розсіювалася ілюзія тотального контролю влади над суспільством.

Військовий режим ставав в очах польських громадян усе менше і менше страшним. І невдовзі настав час його падіння.

Ясна річ, це падіння спричинила далеко не тільки "Помаранчева альтернатива". Але чи розвіявся страх перед тоталітарним монстром так швидко і так масово, якби у кольорі польської революції не було помаранчевої стрічки?

Сергій Грабовський, заступник головного редактора журналу "Сучасність"

За матеріалами Української правди

Висловити думку в Форумі

Читайте також: