UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Не зайве знати Французький учений розкрив секрет Леонардо да Вінчі
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Французький учений розкрив секрет Леонардо да Вінчі

Французький історик мистецтва Жак Франк (Jacques Franck) cтверджує, що розкрив секрет складної живописної техніки Леонардо да Вінчі - "сфумато", використаної при створенні "Джоконди" або "Мони Лізи". Свої припущення Франк підтвердив експериментально: плоди його праць представлені на спеціальній виставці у Флорентійській галереї Уффіці, повідомила британська газета The Independent.

 Фрагмент

Фрагмент "Мони Лізи" да Вінчі. Ілюстрація з сайту artchive.org

"Техніка світлотіні, яку користувався Леонардо при створенні свого шедевру, інтригувала дослідників останні 500 років. У предметів на картині художника немає чітких меж, вони розмиті і "розсіяні як дим" (звідси - італійський термін "сфумато"). При цьому навіть найтемніші ділянки неначе світяться зсередини. Багато художників відродження намагалися відтворити ефект сфумато, але ніхто не розгадав його технології.

Експерт з живопису Леонардо, Жак Франк дійшов висновку, що Леонардо використовував збільшувальне скло при роботі над "Джокондою". Художнику потрібні сотні сеансів, щоб написати цю картину крихітними штрихами, найкоротший з яких рівний по довжині одній сороковій частці міліметра. На деяких ділянках (наприклад, обличчя Мони Лізи) Леонардо наносив до 30 шарів фарби, причому кожний з них він покривав якнайтоншим шаром "імпріматури" - блідо-жовтої фарби такого ж кольору, як і початковий ґрунт під картиною.

На підтвердження своєї гіпотези Жак Франк надав галереї Уффіці вісім своїх робіт, виконаних в техніці "сфумато". Шість із них - це послідовні етапи відтворення зображення ока Мони Лізи, а дві інші – власноруч скопійовані відомі картини Леонардо. Для однієї з них - "Св. Ганна" - знадобилося три тисячі годин роботи, пояснив Франк.

Вчене співтовариство віднеслося не без скепсису до повідомлення Жака Франка, оскільки його репутація неоднозначна. Втім, як експерта з живопису Леонардо да Вінчі його визнають практично всі. 

Джерело: lenta.ru, 14 квітня 2006

Посилання на тему: - Unmasking the Mona Lisa: Expert claims to have discovered da Vinci's technique - The Independent, 11.04.2006

Висловити думку у Форумі

Споріднені публікації: