UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Не зайве знати Колосальне підвищення державних зборів Держдепартамент інтелектуальної...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Колосальне підвищення державних зборів Держдепартамент інтелектуальної власності пояснює „покращенням життя вже сьогодні”

Середній розмір зарплати українців незрівнянно менший від того, який кабінет міністрів Януковича поклав в основу своєї постанови "Про внесення змін до Порядку сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності" від 19.09.07 №1148.

Разом з тим, на сайті Держдепартаменту інтелектуальної власності з’явився коментар, де визначені у постанові від 19.09.07 №1148 суми зборів обґрунтовуються виключно тому, що „За даними Держкомстату України середньомісячна номінальна заробітна плата найманих працівників у промисловості складала у 2004 році – 743 грн., у 2005 році – 967 грн., у 2006 році – 1212 грн., у першому півріччі 2007 року – 1440 грн.

А "отже, за два з половиною роки, з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 № 1716, ця заробітна плата зросла у 2 рази.

При вказаних темпах росту заробітної плати очікується, що за 2007 рік середньомісячна номінальна заробітна плата працівників промисловості складатиме 1540 грн., за 2008 рік – 1960 грн.

Оскільки, передбачувані зміни до вказаної постанови мають набрати чинність не раніше ніж у 2008 році, саме прогнозна середньомісячна номінальна заробітна плата за цей рік покладена в основу розрахунку показників”.

Мабуть, порахувавши, що, для переконання українців, одного лише лозунга „Покращення вашого життя вже сьогодні!”, зовсім не достатньо, та керуючись тим, що „і собачу годівницю при сватанні видають за мідну”, уряд Януковича, вочевидь і вирішив це віртуальне „покращення” закріпити на законодавчому рівні.

Наглядно обґрунтовуючи правильність постанови кабміну, цей віртуальний розмір заробітної плати українців - 2 тис. грн. - Держдепартамент інтелектуальної власності відобразив навіть у таблиці:

 


Об’єкти права інтелектуальної власності

Сума зборів за набуття права інтелектуальної власності
Загальна
(по основним видам зборів)
Для неприбуткових
організацій
(10% від загальної )
Для винахідників, авторів
(5 % від загальної)

грн.

Відношення до сер. з/п

грн.

Відношення до сер. з/п

грн.

Відношення до сер. з/п

винахід

4000

2,0

400

0,2

200

0,1

корисна модель

1000

0,5

100

0,05

50

0,025

„Наведені в таблиці відповідні показники суми зборів за основні дії, пов’язані з набуттям права інтелектуальної власності за весь період від подання заявки до публікації про видачу патенту, співвідносяться до показника середньомісячної номінальної заробітної плати”, - пояснюється в коментарі.

Цікавим є те, що вказана у коментарі сума 12,5 грн. (зараз сплачується автором при поданні заявки на винахід) подається так, начебто вона залишається, тільки лише тепер вона припадає на кожен місяць. Така собі цифрова еквілібрістика: „Якщо врахувати той факт, що середній термін розгляду заявки (дані Державного департаменту інтелектуальної власності за 2006 рік) на винахід складає 16 місяців, а на корисну модель – 4 місяці, то сума зборів за набуття права інтелектуальної власності на винахід і корисну модель для винахідників, авторів складає 12,5 грн. на місяць, а для неприбуткових підприємств, організацій – 25 грн. на місяць”.

„Відповідно до законодавства України та міжнародних норм у сфері інтелектуальної власності права інтелектуальної власності визнаються приватними правами. Враховуючи всі переваги та вигоди, які надає правова охорона об’єктів права інтелектуальної власності, зокрема щодо можливості їх комерціалізації шляхом передання на платній основі майнових прав на них іншій особі, на нашу думку, такі витрати не є обтяжливими”, - запевняється у коментарі.

Отже, по суті, підвищення сум зборів Держдепартамент обґрунтовує неотриманими (значить ще неіснуючими) вигодами, що їх власники патентів і реєстраційних свідоцтв (винахідники, підприємці, і просто фізичні особи), начебто одержать у формі грошової винагороди.

- Необхідно зазначити, - далі стверджується у коментарі, - що розміри зборів за дії з охорони прав на винаходи і корисні моделі в цілому відповідають практиці, що склалася в Україні… та в інших розвинених країнах. Якщо взяти інтегральну оцінку щодо розмірів зборів по основним видам, то їх рівень майже у всіх цих країнах однаковий.

З посиланням на неназваних фахівців, далі, у коментарі, стверджується, що лише „зменшуватиметься кількість заявок, що не мають перспективи подальшого впровадження та введення їх у цивільний оборот. Тому у перспективі кількість винаходів та корисних моделей не буде істотною мірою залежати від положень Постанови”.

Завершується ж коментар, на зовсім оптимістичній ноті словами: „Крім того, загальний рівень доходів в Україні має сталу тенденцію до зростання, а за такої умови очікується, що в найближчому майбутньому національні заявники перейдуть відповідно до діючого Порядку на сплату зборів у розмірах, установлених для платників з країн, в яких ВВД на душу населення становить 3 тис. дол. США і більше”.

Цікаво, про яке „найближче майбутнє” йдеться мова? Браві звіти про середньо-статистичне могутнє зростання ВВД вже чули, і чули про його зв'язок з "подешевінням" бензину та мяса. Хотілося б лише, аби міністри-законодавці вказали, де саме відбулося те подешевіння.

У країні з урядом, що планує мінімальну зарплату меншою за прожитковий мінімум, і, разом з тим, підвищує її на 18% своїм міністрам (що й так отримують близько 20 тис. грн. на місяць), де депутат отримує пенсію до 20 тис. грн., а лікар-хірург, з 37 річним стажем, - трохи більше прожиткового мінімуму, керуватися середньо-статистичними даними для визначення зборів, значить вважати, що донецький бізнесмен Ренат Ахметов, офіційно задекларований дохід якого за 2006 р. становить майже мільярд грн., має рівні можливості на отримання патенту з шахтарем, учителем, або лікарем.

Таким чином, в основу постанови Кабінету міністрів покладена статистика, за якою - коли в одного є курка, а в іншого її немає, то вважається, що у кожного з них є по пів-курки. Але ж і малі діти знають, що коли у вашого сусіда є курка, це зовсім не означає, що на вечерю ви матимете її половину.

Джерело: sdip.gov.ua, 10 жовтня 2007 

Висловити думку у Форумі

Споріднені публікації: 

Дивіться також:

  • Про тарифи на послуги Патентбюро, що діють зараз - тут