UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Навколо геральдики Возвращение блудной птицы
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Возвращение блудной птицы

И не стыдно тебе, русский народ, пятьсот лет жить с ворованным гербом? Представьте себя человеком XV века и удивитесь: а какого... (древнерусское ругательство) этот орел прилетел на наш герб? Что за птица? Мы, в центральных и исторически более развитых европейских районах, о такой вообще зело мало слышали.

Дослідження опубліковане в рубриці "Наука и техника" журналу "Огонек"

NB

Емблемою Чернігівського князівства здавна вважався чорний двоголовий орел. Після розпаду Київської Русі Чернігово-Сіверська земля у XІVст. знаходилась під владою Великого князівства Литовського, з початку XVІст. переходить до Московської держави, а після Деулінського перемир'я 1618р. - до Речі Посполитої. Герб Чернігівського воєводства затверджений на сеймі у 1633р. Він зображував чорного двоголового орла з розпущеними крилами, увінчаного однією короною.

У 1672р. орел, стараннями московського уряду, стає одноголовим, а в лапах у нього з'являється золотий хрест як символ колиски християнства на Русі. Одну голову орел "втратив" тому, що московські чиновники вважали неприпустимим існування герба, подібного до московського, незважаючи на те, що Чернігів заснований набагато раніше, аніж Москва.

11 липня 2000 р., рішенням 12-ї сесії Чернігівської обласної ради 3-го скликання заборонена Москвою друга голова орла на герб Чернігівщини була повернута.

chernihiv_obl_a Опис гербу: У срібному полі чорний двоголовий орел (це герб Чернігово-Сіверщини з 1635 р., себто єдина й найдавніша земельна гербова емблема Лівобережної України) з червоними лапами та язиками, золотими очима й озброєнням (дзьоби та кігті), на головах - по золотій відкритій короні, а на грудях синій щиток із золотою облямівкою, на якому золотий знак засновника Великого князівства Чернігівського Мстислава Володимировича (1024 р.).