UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції Американське коріння міжнародного жіночого свята
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Американське коріння міжнародного жіночого свята

Міжнародний День Прав Жінки і Миру визнаний ООН та багатьма державами. В 2007 році цьому святу виповнюється 150 років. Однак, лише в Росії і деяких країнах бувшого СРСР свято відмічається як Жіночий день 8 березня.

8 березня 1857 року робітниці швейних і текстильних підприємств Нью-Йорка організували масову акцію протесту. Вони виступали проти низьких зарплат і поганих умов праці. Поліція атакувала демонстрантів і розсіяла їх. Це була перша в сучасній історії чисто "жіноча" акція політичного протесту. Два роки опісля ті ж робітниці пішли іншим шляхом - вони створили свою профспілку, яка повинна була захищати їх права.

У 1866 році Перший Конгрес Міжнародного Союзу Робітників прийняв резолюцію, в якій вперше декларувалося, що місце жінки - не тільки удома. Союз вимагав рівноправності для працюючих жінок, яких ставало все більше і більше в результаті масового розорення селян та індустріальної революції.

8 березні 1908 року 15 тис. жінок пройшли по вулицях Нью-Йорка, вимагаючи скорочення тривалості робочого дня, підвищення зарплати, надання ним виборчих прав і заборони дитячої праці. Учасниці маршу використовували гасло "Хліба і Троянд"\Bread and Roses, де хліб символізував економічну безпеку, а троянди - краща якість життя. У травні того ж року Соціалістична Партія Америки\Socialist Party of America ухвалила рішення відзначати Національний Жіночий День в останню неділю лютого. Перший Жіночий День був відсвяткований в США 28 лютого 1909 року. Остання неділя лютого залишалася офіційним жіночим святом до 1913 року.

8 березня став 8 березня в 1910 році, на міжнародній конференції соціалістичних організацій, що відбулася в Копенгагені (Данія). За ініціативою відомого німецького соціаліста Клари Цеткін 8 березня був оголошений Міжнародним Жіночим Днем - на згадку про демонстрацію робітниць Нью-Йорка. Ідею Цеткін підтримали більше 100 делегатів-жінок, що представляли 17 держав, зокрема три перші жінки-парламентарії (були вибрані до парламенту Фінляндії, що у ту пору була частиною Російської імперії).

У 1911 році свято було відмічене в Австрії, Данії, Німеччині і Швейцарії. Проте масові заходи пройшли 19 березня, причому в них взяли участь не тільки жінки, але й чоловіки. На мітингах і демонстраціях жінки вимагали надання їм виборчих прав, прав займати державні пости, права на працю і захист від дискримінації.

Тижнем пізніше (25 березня) у Нью-Йорку відбулася трагічна подія. В цеху швейної компанії Triangle Shirtwaist Company відбулася пожежа, у результаті якого загинули більше 140 робітниць. На заклик жіночих профспілок похорони перетворилися на масову акцію протесту. У результаті, в США були прийняті нові правила, що посилювали контроль за безпекою на робочих місцях і нові форми трудових контрактів, які передбачали велику відповідальність працедавців.

В 1912 році жіноче свято було вперше відсвятковане у Франції, Нідерландах і Швеції, в 1915 році - в Іспанії і Китаї. В Росії Міжнародний Жіночий День вперше був відсвяткований в 1913 році. За іронією долі, цей день став одним з приводів для Лютневої революції - в 1917 році жінки виступили з гаслом "хліба і миру" (за юліанським календарем це було 23 лютого – за грегоріанським - 8 березня), через декілька днів імператор Ніколай Второй відрікся від влади.

Перша в міжнародній угоді згадка про рівність статей містилася в Хартії ООН, підписаній у 1945 році. В 1977 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, що призвала відзначати Міжнародний День Прав Жінки і Миру у всьому світі. При цьому день 8 березня не був вказаний - кожна країна повинна була призначити свою дату цього свята, вибравши її відповідно до своїх національних традицій. У 1979 році Генасамблея ООН прийняла Конвенцію про Знищення Всіх Форм Дискримінації Жінок (за станом на кінець 2006 року, її ратифікували 185 держав - більше 90% всіх членів ООН).

У будь-якому випадку, дотепер положення жінок у світі гірше, ніж положення чоловіків. За даними ЮНЕСКО, більшість з 1.3 млрд. украй бідних жителів планети (що живуть менше, ніж на $1 в день) - жінки. Жінки складають три чверті з 960 млн. безграмотних жителів світу. Середньостатистична жінка заробляє на 30-40% менше від чоловіка.

Джерело: washprofile.org, 7 березня.2007

Висловити думку у Форумі

Споріднені публікації: