UKR ENG
PATENTBUREAU Web-magazine "Intellectus" Populus & Tradition Наукова підкованість
TEMPORALOGY
INTELLECTUAL PROPERTY
INTELLIGIBILISATSIA
SYMBOLISM & HERALDRY
* MATRIKULA
INFORMERS

Наукова підкованість

Наявність базових наукових знань - в сучасному світі не розкіш, а необхідність. За цим показником, американці дещо випереджають європейців і японців, хоча і у жителів США є серйозні пропуски, стверджується у публікації видання Washington ProFile.

Аби потрапити у категорію "науково освічений", людині слід розуміти 20-30 фундаментальних наукових концепцій і термінів. Наприклад, дати визначення "стовбурній" клітині, молекулі, нанометру, нейрону; правильно оцінити, чи відповідає істині визначення "лазер працює за рахунок фокусування звукових хвиль", "антибіотики вбивають віруси, також, як і бактерії" (неправда), "перші люди жили разом з динозаврами" (неправда), "Всесвіт почався з Великого Вибуху" (правда), "всі рослини і тварини мають ДНК" (правда) і т.д.

Цей висновок зробив Джон Міллер\Jon Miller, професор Мічиганського Університету\Michigan State University, який останні роки аналізує стан систем наукової освіти. Міллер стверджує, що рівень наукових знань в індустріально розвинених країнах світу набагато нижчий, ніж має бути. Наприклад, 70% жителів США не здатні зрозуміти статті, які публікує в розділі "Наука" газета New York Times.

Нині науково грамотними можна визнати приблизно 28% американців, 14% європейців і 5% японців. Серед окремих країн лідирує Швеція (35%), за нею йдуть США, далі Нідерланди (24%), Норвегія, Фінляндія і Данія (22%). Рейтинг повністю виглядає так: Болгарія - 19%, Ісландія, Бельгія, Німеччина - по 18%, Франція, Швейцарія, Чехія і Люксембург - приблизно 17%, Угорщина - близько 15%, Великобританія - 14%, Естонія, Італія і Хорватія - в районі 12%, Австрія і Словаччина - 10%, Ірландія - 9.4%, Польща - 9%, Іспанія - 8.6%, Греція - 6.5%, Португалія і Румунія - 6%, Японія - 5%, Мальта - 4.8%, Литва - 3.3%, Кіпр - майже 3%, Латвія -2.2%, Туреччина - 1.5%.

Не дивлячись на те, що ці показники здаються не особливо вражаючими, вони виказують помітний прогрес - в 1970-і-1980-і роки науково підкованими були не більше 10% жителів США. Одна з причин прогресу у цій сфері - обов'язкові для всіх американських студентів курси з фундаментальних наукових дисциплін. Це дозволяє скорегувати провали у шкільній освіті: на міжнародних наукових олімпіадах школярів американці традиційно не досягають успіху.

Ще один аспект, на який звертає увагу Міллер: американці не сприймають ідею еволюції. Нині лише близько 40% дорослих жителів США згодні з дарвіновською теорією походження видів - набагато менше, ніж у Європі (наприклад, в Ісландії, Данії і Швеції цей показник рівний 80%). За цим показником, гірша за США лише Туреччина. Міллер стверджує, що причиною цього є релігійний фундаменталізм: у Туреччині він заснований на Корані, у США - на Біблії. Унікальна американська особливість - залучення наукових дебатів про еволюцію в реальне політичне життя. Серед усіх індустріально розвинених держав, тільки в США існує могутня партія (Республіканська), яка постійно використовує в своїй політичній роботі тезу про неприйнятність теорії Дарвіна.

Джерело: Washington ProFile, 22 лютого 2007 

Висловити думку у Форумі