UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Не зайве знати Тюбетейка як символ «королівської» самосвідомості мусульман Середньої...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Тюбетейка як символ «королівської» самосвідомості мусульман Середньої Азії

Тюбетейка Спрадавна одним з основних видів головного убору в Центральній (Середній) Азії є тюбетейка - вишита чоловіча або жіноча шапочка, що одержала свою назву від тюркського слова «тюбе» («тобе»), яке означає верх, вершину чого-небудь.

Існує велика кількість тюбетейок, що розрізняються за формою, коьором, призначенням і географією розповсюдження. Так, наприклад, у Ферганській долині тюбетейки називаються дуппі, за своєю формою вони дуже відрізняються від тюбетейок інших регіонів Центральної Азії. Про різновиди і способи виготовлення дуппі кореспонденту розказав виданню «Фергана.ру» відомий андижанський правозахисник Саїджахон Зайнабітдінов, для якого цей вид головного убору впродовж багатьох років є основним джерелом доходу.

 В майстерні Саїджахона Зайнабітдінова, Андижан

В майстерні Саїджахона Зайнабітдінова, Андижан

За словами Зайнабітдінова, масове розповсюдження сучасні дуппі одержали в другій половині XIX століття, після початку колонізації країн Середньої Азії Росією, коли до Узбекистану з цієї північної країни стали завозити якісну, дешеву тканину і такий же дешевий папір - основні компоненти для виготовлення дуппі.

У Ферганськой долині виробляють два види дуппі: Чуст-дуппі (тюбетейки, що високо підносяться над головою), які в Узбекистані носять, переважно, жителі Андижана і Самарканду, в Таджикистані - жителі Худжанда і Душанбе, а в Киргизстані – жителі Ошської і Джалалабадської областей, і Маргілан-дуппі (тюбетейки, що повністю облягають голову), поширені по всій Ферганській долині, окрім Андижану.

Втім, і в Андижані деякі жителі носять Маргілан-дуппі. Це залежить від смаку людини і форми його голови – що кому більше личить. Наприклад, уродженець Андижану співак Шералі Джураєв носить Маргілан-дуппі, і вона йому дуже до вподоби.

 Саїджахон Зайнабітдінов

Саиджахон Зайнабітдінов

Андижанські ремісники спеціалізуються на виготовленні Чуст-дуппі, що розрізняються за більш ніж десятьма видами вишивок, які називаються в народі «гул» - «квітка». У відповідності до малюнку і способу виготовлення, дуппі мають різні назви, наприклад, «Анжан» (від назви міста Андижану), «Інжік» («Капризний»), «Пахтаабад» - від слова «бавовна», «Сетара» або «Три струни», «Товус» - «Павлин», «Хилал» - «Півмісяць».

*

"Біле і чорне. Два полюси - два начала. Поле чорного квадрату - космос, тьма. Чотирибілі елементи - круговерть, знак сонця. Утворюється вихор, в якому ціпеніє і пропадає погляд. Через мить ти згинеш у воронці, що поволі наближається, - спокій, гармонія…"

Одна з поширених назв дуппі – «тожик», за припущенням Зайнабітдінова, походить не від національної приналежності, а від злиття двох слів – «тож» («корона») і «жияк» («тасьма»). Але в розмовній мові слово «Тожжияк», видно, трансформувалося в слово «Тожик» - в українській транскрипції «Таджик».

Всі різновиди тюбетейок відрізняються один від одного не тільки особливостями орнаменту, але і якістю виготовлення, і, відповідно, різняться в ціні. Наприклад, базарна ціна найпоширенішої дуппі для широкого споживання «Анжан» коливається від 5 до 70 тисяч сумів ($1=1503 cумів за офіційним курсом), «Шахріхан» - від 10 до 20 тисяч, «Інжик» - від 30 до 80 тисяч, а «Тожик» - від 40 до 150 тисяч сумов. Проте ціна дуппі, виготовленої за індивідуальним замовленням, може доходити і до 300 тисяч сумів.

 В майстерні Саїджахона Зайнабітдінова, Андижан

В майстерні Саиджахона Зайнабітдінова, Андижан

Якість тюбетейки можна роздивитися тільки зблизька, хоча деякі знавці «зі стажем» здатні визначити її і на відстані. Найдорожчі дуппі носять в Андижані, і, можливо, тому тут цей вид ремесла дуже розвинений.

Изготовление тюбетеек для Саиджахона Зайнабитдинова – семейный бизнес: этим делом, помимо правозащитника, занимаются все пятеро его детей – четверо сыновей и дочка.

- Изготовление дуппи - от закройки до прессовки - происходит в шестнадцать этапов. Мы подключаемся на последнем этапе, - рассказывает С.Зайнабитдинов. – Прессование, то есть, придание дуппи традиционной формы – это чисто мужская работа, которая, в свою очередь, проходит в пять этапов - каждый раз с разной целью. А все предыдущие пятнадцать этапов выполняют наши надомницы. Также мы осуществляем общее руководство: закупаем ткани, бумагу, нитки, тесьму, оплачиваем работу надомниц и торгуем готовыми тюбетейками.

 В майстерні Саїджахона Зайнабітдінова, Андижан

В майстерні Саиджахона Зайнабітдінова, Андижан

Одновременно изготавливается, в среднем, до пятнадцати тюбетеек. Дважды в неделю – в четверг и воскресенье – дуппи выставляются на продажу на местном базаре, этим, чаще всего, занимается дочь Саиджахона-ака. Чистый доход от продажи составляет полтора к одному, то есть, если тюбетейка продается за 15 тысяч сумов, то 10 тысяч из них уходят на покупку материалов и оплату работы мастериц, а 5 тысяч остаются в семье. Так как изготовление тюбетеек признано видом народного промысла, налогами эта деятельность не облагается.

Як предмет одягу тюбетейка має більше естетичне, а в деяких випадках культове, ніж практичне призначення, оскільки зовсім не гріє і від дощу майже не рятує. По тюбетейці можна визначити характер людини, його матеріальний достаток, культуру, ступінь релігійності і навіть професію. Наприклад, комерсанти віддають перевагу дуппі різновидам «Тожік», господарники – «Сетару», обивателі – «Анжан» або «Товус», розказує Саїджахон-ака.

 В майстерні Саїджахона Зайнабітдінова, Андижан

В майстерні Саиджахона Зайнабітдінова, Андижан

Звичайно, мусульманин не завжди як головний убір використовує саме тюбетейку, але в деяких випадках вона для істинно віруючої людини є обов'язковою: на похоронах, поминаннях, в мечеті і будинки під час молитви, в дні священних свят - Курбан і Ураза-хайіт, на уранішньому весільному плові, під час весілля на головах жениха і його батька.

Більшість тюбетейок в Середній Азії відрізняє досить стандартний узор, і він далеко не випадковий. Так, верхня частина дуппі, як правило, прикрашена чотирма вишитими зображеннями стручкових перців, які на Сході часто вивішуються у входів в житла як оберега від пристріту. Так само і володарі тюбетейок сподіваються, що вишиті перчики врятують їх від наговору і допоможуть їм в справах.

 Один із синів Саиджахона Зайнабітдінова - Мумін

Один із синів Саиджахона Зайнабітдінова - Мумін

Знизу тюбетейку обрамляє чорна шовкова тасьма, поверх якої навколо головного убору вишиті хвилясті узори, кожний з яких символізує собою один із зубців або пір'я корони. Всього таких узорів шістнадцять - по чотири з кожної сторони.

Але не всякий власник тюбетейки в Андижані знає, що носить на голові подобу королівської корони. Хоча саме Андижанські тюбетейки Чуст-дуппі, що нарочито високі і маючи таку форму, понад усе нагадують саме цей символ королівської влади. 

Джерело: ferghana.ru, 09.09.2010

Висловити думку у Форумі

*

ПАТЕНТБЮРО-ОНЛАЙН - миттєві заявки на об'єкти інтелектуальної власності