UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Факти & Міфи “Абсолютні росіяни”
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

“Абсолютні росіяни”

26 вересня російський тижневик “КоммерсантЪ-Власть” (додаток до газети “КоммерсантЪ”) опублікував матеріал про масштабне дослідження генофонду російського народу.

На думку авторів статті, оприлюднення результатів дослідження може мати непередбачувані наслідки для Росії та для “світового порядку”.

Росіяни перебувають на відстані 30 генетичних одиниць від татар. Українці з-під Львова – лише на 10. Натомість українці Лівобережжя є близькими до росіян настільки, наскільки ті близькі до мордвинів, комі-зирянців, марійців. А генетичної різниці між марійцями та росіянами практично немає – лише дві-три одиниці.

Висновки ще більш приголомшливі. Саме мінімальна “генетична відстань” між росіянами та фінно-угорськими народами (яку вони заокруглюють до повної ідентичності) дає авторам публікації підстави вважати, що заява міністра закордонних справ Естонії 1 вересня цього року в Брюсселі про дискримінацію фінно-угорських народів у РФ не має сенсу. Мовляв, це наша сімейна справа. І саме мораторій західних учених не дозволив російському МЗС аргументовано звинуватити Естонію у втручанні у внутрішні справи Росії.

Цю прикрість додаток “Власть” компенсував публікацією карти із зазначенням ареалу, в якому ще збереглися “истинно русские гены”. “Географічно ця територія збігається із Руссю часів Івана Ґрозного та з усією очевидністю показує умовність деяких державних кордонів”, – вважає “КоммерсантЪ”.

Експерт із міжнародних відносин (і питань державного кордону України зокрема) спершу сприйняв як жарт прохання “Газети” прокоментувати публікацію. “Безглуздо коментувати цю маячню”, – почули ми у відповідь. Експерт також запевнив, що жодні генетичні дослідження не можуть бути приводом для перегляду державних кордонів, а також аргументацією в суперечках щодо становища національних меншин.

Викладені у статті “результати досліджень” буцімто виявили російські вчені з проекту “Російський генофонд”. Проект, як зазначено в матеріалі, фінансували з державного бюджету РФ через Російський фонд фундаментальних досліджень (РФФИ). Але оскільки це фінансування було недостатнім, частину досліджень проводили спільно із західними колегами. А ті нібито виявилися такими собі данайцями: наклали мораторій на оприлюднення результатів дослідження, доки не з’являться спільні публікації в науковій пресі. Неназвані західні колеги, за інформацією “КоммерсантЪ” а, продовжують термін мораторію вже понад рік.

Автори огляду також запевняють, що саме західне співавторство гарантує, що російських учених не звинуватять у фальсифікації дослідження.

Передрук із “КоммерсантЪ-Власть” пішов гуляти російським інтернетом. Тим часом “Газета” звернулася до першоджерела – Єлєни Балановской, керівника проекту “Російський генофонд”. З’ясувалося, що публікація в додатку “КоммерсантЪ-Власть” не містить практично нічого з результатів досліджень пані Балановской та її колег.

– Я обурена політичними інтерпретаціями та вигадками авторів “КоммерсантЪ-Власть” щодо близькості тих чи інших українських популяцій та інших етнічних груп.

З’ясували також, що надруковану карту насправді вигадали автори статті в “КоммерсантЪ-Власть” і не має жодного стосунку до праці “Російського генофонду”.

– З однієї нашої карти взяли лінії, які мають суто технічне значення (на різних картах вони зовсім різні, задаються параметрами під час створення карт), – пояснила пані Балановская, – і приписали їм те значення, яке вигадали автори “КоммерсантЪ-Власть”. Таким чином, карта, наведена в “КоммерсантЪ-Власть”, не має жодного стосунку ні до науки, ні до отриманих нами результатів.

Утім, навіть якби існували генетичні дослідження, на яких могла б базуватися така карта, це не мало б жодних наслідків ані для політики, ні для національної самоідентифікації.

– Антропологічні дослідження можуть лише визначити історичні долі фізичних носіїв певної національної культури, відсоток домішок з інших етно-соціальних груп. Але це не має стосунку до культурних характеристик, – зауважив у коментарі “Газеті” академік Мирослав Попович, директор Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України.

Не має наміру прив’язувати генетичні дослідження до національної самоідентифікації й сама Єлєна Балановская. Вона запевнила “Газету”, що термін “споконвічний” (“исконный”) російський ареал – умовний, аналізуючи цей ареал, дослідники ніколи не говорять про “исконно” російський генофонд чи про “исконные” російські гени. Ба більше, вони вважають, що таких просто немає, а є генофонд, який розкинувся на певному ареалі й увібрав у себе (як і всі інші генофонди на землі) гени багатьох популяцій, які впродовж тисячоліть залишали свій генетичний слід. Таким чином, стверджують російські дослідники, будь-яка прив’язка гена до народу є неправильною: приналежність до народу визначається самосвідомістю, а генофонд – концентрацією генів у історично визначеному ареалі.

Іншими словами, межі ареалу окреслюють гуманітарні науки, наприклад історичні. А генетики приймають ці межі як належне.

Окрім того, жодного мораторію на публікацію результатів дослідження “Російський генофонд” партнери по дослідженнях не накладали. Тим паче, що й згаданого західного фінансування теж не було.

– Була спільна робота – з публікацією результатів колеги підганяють нас уже рік, – повідомила Є. Балановская.

Рятуй Росію?

Згідно з публікацією в “КоммерсантЪ-Власть”, російські вчені нібито просили журналістів опублікувати звернення такого змісту до президента РФ Владіміра Путіна, прем’єр-міністра Міхаіла Фрадкова та Федеральних зборів: “Великі мегаполіси – це, по суті, чорні діри, які засмоктують у себе генофонд російського народу та безслідно знищують його. Тепер стало відомо кордони, всередині яких у селах і малих містах ще зберігаються споконвічно російські гени. Але й там через відсутність грошей матері народжують все менше й менше дітей. Тим часом на тлі величезних витрат держави на інші потреби цільове скерування матеріальної допомоги цим жінкам може врятувати російський генофонд від подальшої деградації”.

Насправді ж Єлєна Балановская вперше побачила це звернення на сторінках “КоммерсантЪ”.

– Я не зверталася ні до них, ні до жодних інших осіб чи організацій, – запевнила “Газету” пані Балановская. – Але справді говорила журналістові “КоммерсантЪ-Власть” Серґєю Пєтухову, що хотіла б звернути увагу тих, хто ухвалює рішення, що відносно невелика фінансова підтримка матерів із провінції може зберегти генофонд, його структуру, яка укладалася віками. В цьому я переконалася під час тривалих польових досліджень російської провінції.

Нове старе відкриття

“Наша головна сенсація – повна відсутність сенсацій!” Так окреслює Єлєна Балановская результат досліджень. Жодних зрушень світового порядку не передбачають.

Проект “Російський генофонд” працював за чотирма паралельними напрямками: антропологія, класична генетика, молекулярна генетика, вивчення прізвищ. Учені не надто розраховували на те, що показники зійдуться. Натомість у підсумку всі чотири карти, які узагальнювали дані чотирьох таких різних наук, виявилися дивовижно схожими. На всіх є зони схожих значень, які простягнулися в широтному керунку. Тобто, рухаючись із заходу на схід, дослідники натрапили на менше генетичних відмінностей, аніж рухаючись із півночі на південь (або з півдня на північ).

Аналогічне дослідження Єлєна Балановская спільно з колегами нині здійснює для всього генофонду народів Східної Європи. У цей регіон, окрім росіян та інших народів європейської частини Росії, потрапляють народи прибалтійських держав, Білорусі й України, Кавказу та Приуралля. Перші результати показали, що “портрет генофонду” населення Східної Європи виявився цілком іншим – на картах зони схожих значень чергуються не за віссю “північ-південь”, як у російському генофонді, а за віссю “захід-схід”.

Детальніша інформація стосовно генофонду білорусів та українців наразі на стадії аналізу. Вчені запевняють, що про “відстань у генетичних одиницях” між українцями, татарами і будь-ким говорити щонайменше завчасно.

– Ми будемо вдячні українській владі на місцях, якщо вона допоможе провести генетичне вивчення населення більш повно та коректно. Працюючи разом, зможемо і дізнатися багато нового про генофонди наших народів, і зберегти ці знання від суєтних політичних тлумачень, – сказала Єлєна Балановская “Газеті”.

Оксана Форостина

ДОВІДКА

Публікація “Лицо русской национальности” вийшла в російському тижневику “КоммерсантЪ-Власть” 26 вересня 2005 р. Автори публікації – Дарья Лаане та Сєрґєй Пєтухов.

Проект Російського фонду фундаментальних досліджень, про який ішлося в статті, називається “Комплексне геногеографічне вивчення російського генофонду: антропологія, дерматогліфіка, генетика”.

Керівник проекту – Єлєна Владіміровна Балановская, доктор біологічних наук, завідувач лабораторії популяційної генетики людини ДП Медико-генетичного наукового центру Російської академії медичних наук (ДП МГНЦ РАМН). Разом з О.П. Балановскім є авторкою монографії “Російський генофонд. Погляд у минуле”.

Дослідження російських прізвищ, про яке писав “КоммерсантЪ-Власть”, виконували в рамках іншого проекту – Російського гуманітарного наукового фонду (РГНФ).

Єлєна Балановская також є керівником проекту “Геногеографія народів Східної Європи: порівняльне дослідження за даними генетики й антропології”.

Gazeta.lviv.ua, 10 жовтня 2005

Посилання на тему: - Лицо русской национальности, - kommersant.ru, 26.09.2005

Висловити думку у Форумі 

Читайте також