UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Полуничний запах запатентувати не вдалося
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Полуничний запах запатентувати не вдалося

Спроба заповзятливих французів одержати авторські права на запах свіжої полуниці провалилася. Суд ухвалив, що ягода ця не має єдиного запаху, а отже і права реєструвати немає на що.

Полуниця: назва одна, а запах може бути зовсім різний

Паризька компанія Eden Sarl хотіла використовувати аромат свіжої полуниці при виготовленні мила, лосьйонів, письмовопаперових товарів, шкіри та одягу. Початкова спроба одержати авторські права на полуницю, здійснена іншою французькою компанією, була знехтувана агентством Євросоюзу з авторських прав у травні 2004 року і тоді Eden Sarl звернулася в другу головну судову інстанцію ЄС.

Компанія заявила, що хоч полуниця виглядає по-різному і не має єдиного смаку, запах її завжди однаковий і, отже, може бути захищений авторським правом. Ідея ця не так абсурдна як здається - в 2000 році одна голландська парфюмерна компанія добилася прав на запах свіжоскошеної трави. Голландці покривають трав'яною есенцією тенісні м'ячики, приховуючи різкий запах штучного покриття.

Тенісні м'ячики пахнуть травою. Тому що її запах запатентований?

"Запах свіжої полуниці незмінний і довговічний, - заявили позивачі. - Він добре відомий споживачам і вони пам'ятають його з дитинства".

Але у випадку з полуницею суд доводи Eden Sarl не переконали. Покликані на допомогу експерти знайшли, що полуниця може пахнути п'ятьма різними запахами.

"Немає міжнародно визнаної класифікації запахів, що дозволила б виділити нюхову ознаку, - свідчить ухвала суду. "Полуниця не пахне якимсь одним запахом. Різні сорти полуниці виробляють значно відмінні один від одного запахи", - свідчить рішення суду.

Проте, судді залишили надію іншим компаніям, що розраховують застовпити права на улюблені народами запахи. "Нюхова пам'ять, ймовірно, найнадійніша пам'ять у людини. Відповідно, у виробників є чіткий інтерес у тому, щоб використовувати нюхові відчуття для ідентифікації своєї продукції", - заявлено в рішенні суду.

Втім, Eden Sarl не варто надто турбуватися: у минулому спроби запатентувати в ЄС запахи малини, лимона і ванілі теж провалилися. /

Джерело: BBC, 26 жовтня 2005

Висловити думку у Форумі