UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Великий бізнес об'єднується проти піратів
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Великий бізнес об'єднується проти піратів

Боротьба проти контрабандних товарів - від DVD і комп'ютерних програм до медикаментів, іграшок та автозапчастин - вступає в рішучу стадію.

Учасники антипіратського проекту закликають колег послідувати їх прикладу

На представницьку конференцію у Лондоні з'їхалися провідні менеджери світового бізнесу - серед них глава Microsoft Стів Балмер, голова Vivendi Universal Жан-Рене Фурту і президент європейського відділення GlaxoSmithKline Ендрю Уітті. Вони закликають своїх колег по всьому світу піти війною на піратів.

"Піратство є реальною проблемою для будь-якого сектора економіки в кожній країні світу", - наполягає Ерік Ніколі, голова EMI Group і співголова міжгалузевого проекту BASCAP, створеного для боротьби з підробками та контрабандою і представляючого інтереси крупних міжнародних компаній.

За останні п'ять років, говорить він, технологія досягла таких висот, що зараз можливо "ідеально підроблювати будь-який товар в будь-якій точці світу".

Здоров'я і безпека

Ніколі попереджає, що контрабандні товари кінець кінцем можуть бути небезпекою здоров'ю споживачів.

"Є такі сектори економіки, про яких майже не говорять. Один з них - фармацевтика", - говорить він.

Ніколі повідомив, що, за деякими даними, кожен десятий препарат, який можна у відкритому доступі знайти у продажу, виготовлений кустарним методом. За його словами, в країнах, що розвиваються, де не налагоджена процедура перевірок якості, таких товарів - половина.

"Автозапчастини - ще один приклад того, як піратська продукція може шкодити споживачам", - вважає він.

Пірати завдають значного збитку індустрії іграшок і продуктів харчування.

"Ми особливо стурбовані тим, якому ризику можуть піддаватися покупці, що придбавають підроблені і небезпечні товари", - сказав глава Nestle Петер Брабек-Летмат.

Економічний збиток

У даний час об'єми піратського бізнесу в усьому світі оцінюються в 600 млрд. доларів. Контрабандисти наносять серйозні збитки економікам країн світу - як бідним, так і багатим.

     ЦІЛІ BASCAP

  • Пояснювати, якої шкоди підробки завдають економіці і суспільству
  • Прищепити пошану до прав на інтелектуальну власність
  • Заохочувати захист таких прав з боку властей

"Інтелектуальна власність дуже важлива і розвиненим, і тим, що розвиваються країнам", - говорить Боб Райт, віце-голова GE і виконавчий директор NBC Universal.

У розвинених країнах це обертається втратою робочих місць у музичному та комп'ютерному бізнесі, і крайніми виявляються платники податків, адже уряди збирають менше податків з компаній, що виробляють парфюмерію і косметику, модний або спортивний одяг.

"Зараз вже неважливо, у якому бізнесі ви зайняті. І іммунітету немає ні у кого", - вважає Райт.

Бідні країни теж страждають, але з інших причин.

"Контрабанда і піратство - величезна проблема економік, що розвиваються, - пояснює Тарік Рангунвала, виконавчий директор Home Products International. - Дуже важко привернути нові інвестиції, якщо ринок твоєї країни наповнений піратською продукцією".

Саме з цієї причини, "жодна з країн світу не хоче, щоб її асоціювали з піратством", - зауважує він.

Викрити і присоромити

Проте на питання Бі-бі-сі жоден з високопоставлених підприємців не зміг сказати, де саме процвітають пірати.

Ніколі, втім, обіцяє зробити це, як тільки у нього з'являться "точні дані" на підтримку звинувачень. Він обіцяє поділитися цією інформацією зі всіма зацікавленими сторонами.

У світі виробляються мільйони підробних дисків

Саме це, на його думку, покладе початок серйозній боротьбі з піратською продукцією.

"Той факт, що так багато лідерів світового бізнесу з різних секторів економіки об'єдналися проти піратів і контрабандистів, чудово демонструє серйозність поставленого нами завдання", - погоджується Брабек-Летмат.

Проте він відзначає, що бізнесу хотілося б розраховувати на серйозну підтримку урядів. Для цього їм потрібно поліпшити закони, що захищають інтелектуальну власність, а також вжити заходи для кращого виконання цих законів.

"Нам, в Штатах, далеко до цього, а в Європі справи йдуть ще гірше", - вважає Жан-Рене Фурту.

Тривала битва

Проте якщо навіть властям потрібно роз'яснювати загрози глобального піратства, що вже говорити про споживачів підробленої продукції.

"Споживач, що купує підроблені DVD, не бачить нічого поганого в придбанні підробленого диска", - жалкує Николі.

Поки представники BASCAP не поспішають говорити "про якісь конкретні галузі", і жоден з учасників цього проекту не передбачає легкої перемоги над піратами.

Проте ясно одне - тепер ця організація узялася за справу серйозно.

Джон Мадслієн

За матеріалами Бі-бі-сі, 05 жовтня 2005

Висловити думку у Форумі