UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Письменники США подають до суду на Google
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Письменники США подають до суду на Google

Група американських письменників подає до суду на компанію Google, заявляючи, що план по перекладу в цифровий формат декількох крупних бібліотечних зібрань порушує авторські права літераторів.

Google-headquarters

Google заявляє, що новий проект піде авторам на користь. Автори не згодні

Гільдія Авторів, що об'єднує 8 тисяч письменників, подала позов до окружного суду Нью-Йорку. Позивачі мають намір перетворення позову в колективний, вимагають відшкодування збитків і заборони на подібні дії у майбутньому.

Представники Google висловили співчуття з приводу дій Гільдії і заявили, що ідея помістити в інтернеті тексти багатьох відомих книг піде авторам на користь. Разом з тим, компанія попросила письменників про додаткові консультації.

У центрі судового позову - план Google по "організації всесвітньої інформації і спрощення глобального доступу до неї". На те, щоб створити цифровий архів мільйонів книг з бібліотек Стенфордського, Гарвардського і Мічиганського університету, а також Громадської бібліотеки Нью-Йорку, компанія виділяє 200 мільйонів доларів.

Оцифровані також і книги із зібрань Оксфордської бібліотеки, хоча там це торкнеться робіт, на які вже не розповсюджується дія закону про авторські права. Передбачається, що на всі роботи по перекладу книг в цифровий формат піде 10 років.

Проте роботи по скануванню вже були припинені до листопаду через протести декількох груп, які заявляють, що має місце порушення авторських прав.

Тепер до них приєдналася Гільдія Авторів, яка базується в Нью-Йорку. Google - не перший об'єкт її критики; у минулому ця організація вже намагалася перешкодити розповсюдженню текстів літературних творів у безкоштовному мережевому доступі.

Google підкреслює, що ті з авторів, хто не бажає появи їх книг в бібліотеках онлайна, можуть зв'язатися з компанією і їх прохання будуть задоволені. Проте незадоволені стверджують, що це переносить тягар пошуку потенційних порушень авторських прав на самих правовласників.

"Це - відкрите і безсоромне порушення авторських прав, - заявив президент Гільдії Нік Тейлор. - Ексклюзивне право на відтворення, розповсюдження і зображення книг належить письменникам, а не компанії Google".

Гігант інтернет-бізнесу заперечує, заявляючи, що проект "прямо допомагає авторам і видавцям, інформуючи публіку і збільшуючи продажі книг, що беруть участь в програмі". До того ж, мовиться в поширеній заяві Google, "відображенню підлягають лише невеликі фрагменти книг, якщо тільки володар авторських прав не санкціонував розширений показ книги".

Поки що всі ці заяви не охолодили запал супротивників мережевого проекту.

Джерело: BBC, 22 вересня 2005

Висловити думку у Форумі