UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Українським макаронам заборонили співати
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Українським макаронам заборонили співати

Перейшовши пік своєї популярності деякі естрадні виконавці намагаються залишитися у центрі уваги культурного і політичного, а віднедавна, й економічного життя, різними засобами.

Так відомою стала історія про те, як на “війну” з... макаронами вийшла співачка Таїсія Повалій. Співачка звернулася в Антимонопольний комітет, заявивши, що ТОВ “Українські макарони”, яке випускає макарони “Тая”, незаконно використовує її сценічне ім’я. Проте макарони не здаються – на думку представників фабрики, рішення комітету не буде чинним не залежно від його змісту.

“Антимонопольний комітет України не має права розглядати скаргу співачки Таїсії Повалій про використання її сценічного імені виробником макаронів “Тая”, – вважає адвокат ТОВ “Українські макарони” Олег Дроздович. – Ця справа не є компетенцією АМК, адже об’єкт і суб’єкти спору не підпадають під антимонопольне законодавство. АМК порівнює та намагається винести рішення у справі між сторонами, діяльність яких не перетинається – виробник макаронів ТОВ “Українські макарони” є суб’єктом ринку, а Т. Повалій – фізичною особою, яка займається творчою діяльністю. У цьому випадку немає ні єдиного ринку, ні конкурентних відносин, ні реєстрації товарів і послуг на ім’я Т. Повалій”, – заявив пан Дроздович (Антимонопольний комітет, згідно з вітчизняним законодавством про захист економічної конкуренції, повинен запобігати незаконним діям, які можуть призвести до монопольного становища, змішування діяльності чи отримання переваг у господарській діяльності виробників, які працюють на одному ринку – “Газета”).

Окрім того, за словами адвоката, при розгляді справи про незаконне використання сценічного імені “Тая” АМК спирається не на докази, передбачені законодавством, а лише на дані соціологічного опитування – за повідомленням комітету, під час опитування з’ясували, що для частини українських споживачів назва макаронів “Тая” асоціюється з іменем саме Таїсії Повалій. При цьому жодної інформації про те, хто проводив це дослідження, скільки осіб узяли в ньому участь, яким чином ставили запитання, АМК не надав, запевняє Олег Дроздович.

Адвокат пояснив, що, згідно з українським законодавством, юридичним фактом на підставі суспільної думки може бути лише референдум. Усі інші соціологічні опитування демонструють лише суб’єктивний погляд індивіда на якусь подію, але не є доказом того, що ця подія дійсно мала місце.

Водночас представники ТОВ “Українські макарони” заявляють, що володіють усіма правами на використання назви “Тая” – за їхніми словами, цю назву зареєстрували як торговельну марку ще в січні 2001 року. Крім того, Антимонопольному комітету надали детальне пояснення того, чому вироби мають саме таку назву – бренд макаронів “Тая” названо на честь колишнього директора Хмельницької макаронної фабрики Таїсії Бухтіярової, яка дала на це письмову згоду.

На думку адвоката макаронної фабрики, будь-яке рішення Антимонопольного комітету з цього приводу буде незаконним, тому його оскаржуватимуть у суді – адже якщо Таїсія Повалій має якісь претензії до ТОВ “Українські макарони”, то повинна звернутися не до антимонополістів, а до суду з проханням захистити її честь і гідність як фізичної особи та співачки.

Натомість Антимонопольний комітет уже оприлюднив заяву про те, що завершує розгляд справи, порушеної за заявою української співачки Таїсії Повалій.

З огляду на те, що дозволу на використання свого імені як товарного знака Таїсія Повалій не давала, Комітет не виключає можливості заборони випуску макаронної продукції з назвою «ТАЯ».

Голова Антимонопольного комітету України Олексій Костусєв так прокоментував хід розслідування справи: «Фактично вперше Комітет зіткнувся з необхідністю дослідити вплив сценічного імені на психологію споживачів продовольчого товару. Своє остаточне рішення ми будемо приймати на основі соціологічного дослідження сприйняття споживачами телевізійної реклами. Без сумніву, цей прецедентний випадок увійде в майбутні підручники з питань конкуренції».

Остаточне рішення комітет планує ухвалити на початку лютого під час відкритого засідання, на яке запросить зацікавлені сторони, представників громадськості та журналістів. З огляду на те, що дозволу на використання свого імені як товарного знака Т. Повалій не давала, комітет не відкидає можливості заборонити випуск макаронної продукції з назвою “Тая”. За словами директора “ТОВ “Українські макарони” Олександра Верха, збитки підприємства після ухвалення такого рішення становитимуть 650 тис. грн.

У свою чергу, адвокатська контора “Коннов та Созановський”, яка представляє інтереси Т. Повалій, та й сама співачка до рішення АМК від будь-яких коментарів відмовляються. У конторі “Коннов та Созановський” повідомили, що ні Т. Повалій, ні її адвокатів на прес-конференцію ТОВ “Українські макарони” не запрошували. Адвокатська контора співачки вважає проведення такого заходу до винесення рішення АМК “некоректним”.

Що ж, рішення Антимонопольного комітету в цій справі може створити серйозний прецедент у вітчизняній історії – адже використання імені як торгової марки регулює не сфера захисту від недобросовісної конкуренції, а законодавство із захисту авторських та суміжних прав. Окрім того, невідомо, чи зареєстроване ім’я “Тая” як торгова марка саме Таїсії Повалій – тільки за наявності свідоцтва про реєстрацію бренду співачка може дозволяти або забороняти його використання, і тільки з цим документом у неї приймуть позов до суду.

Так вважалося.

Однак, на поданий Повалій, 26 березня цього року, позов в неправомірному використанні її сценічного імені в назві макаронних виробів, 28 травня Господарський суд м. Києва ухвалив заборонити ТОВ "Українські макарони" використовувати торгову марку "Тая" при виробництві макарон.

Як повідомили в адвокатській конторі, суд мотивував своє рішення тим, що на момент подачі "Українськими макаронами" заявки на реєстрацію знаку, ім'я "Тая" було вже широко відомим на Україні, що пояснюється активною виконавською діяльністю (концертні виступи, запис компакт-дисків, аудіо касет і т.д.) Таїсії Повалій.

Проте макарони вирішили нанести удар у відповідь.

Було заявлено про підготовку позову про захист честі і гідності колишнього директора Хмельницької макаронної фабрики Таїсії Бухтіярової, на честь якої ТОВ "Українські макарони" використовувало в своїй торговельній марці макаронних виробів назву "Тая". Про це повідомив адвокат ТОВ "Українські макарони" Олег Дроздович сьогодні на прес-конференції в УНІАН.

Як передає кореспондент УНІАН, за його словами, позов буде поданий у відповідь на рішення Київського господарського суду від 28 травня ц.р. за позовом співачки Таїсії Повалій про визнання недійсним свідоцтва №31071 на використовування "Українськими макаронами" торговельної марки "Тая".

О.Дроздович виразив подив щодо того, що суд при розгляді справи і винесенні ухвали, не взяв до уваги доказів, що торгова марка "Тая" названа на честь Т.Бухтіярової, як свідоцтво її багаторічної роботи, заслуг і нагород за виробництво якісної макаронної продукції.

На думку О.Дроздовича, "і суд, і Антимонопольний комітет проігнорували той факт, що Т.Бухтіярова надала дозвіл на використовування похідного від свого імені", після того, як колектив фабрики і "Українські макарони" попросили на цей дозвіл.

Більш того, як наголошувалося на прес-конференції, суд в своєму рішенні привів ряд заслуг і нагород Т.Повалій, тим самим надавши їй більш привілейований статус, ніж Т.Бухтіяровій.

О.Дроздович також виказав подив з приводу того, яким чином визначається статус "відома особа". "Завтра будь-який з вас, опублікувавши статтю під ім'ям "Наталія", зможе звернутися до фабрики по виробництву цукерок "Наталія" і заявити про порушення права на ім'я, про те, що ви відома особа, оскільки тираж вашої газети 200 тисяч", - відзначив він.

Як повідомляв УНІАН, суб'єкт підприємницької діяльності - приватний підприємець Т.Повалій, 26 березня ц.р., подала позов до Державного департаменту інтелектуальної власності про визнання недійсним свідоцтва № 31071, виданого "Українським макаронам", на знак для товарів і послуг, до складу якого входить термін "Тая". Позивач обгрунтував вимоги тим, що термін "Тая" є її ім'ям.

У свою чергу, “Українські макарони” заявляють, що в свідоцтві № 31071 використано похідне від імені Таїсії Іванівни Бухтіярової, яка протягом 20-ти років пропрацювала в галузі виробництва продуктів харчування, очолювала Хмельницьку макаронну фабрику, нагороджена орденами і медалями за досягнення в роботі.

ТОВ "Українські макарони" вже подало апеляційні скарги на рішення суду в Апеляційний суд м. Києва (відповідно до законодавства, апеляційний суд повинен розглянути скарги протягом 2-х місяців з дати надходження. – УНІАН). Компанія вважає рішення Господарського суду не "відповідним нормам матеріального права, оскільки матеріали справи не містять доказів того, що приватний підприємець Т.Повалій використовувала термін "Тая" при здійсненні господарської діяльності".

Втім, на думку експертів шоу-бізнесу, естрадна зірка від справи виграє у будь-якому випадку – адже це лише вдалий піар-хід. Тим паче, що такими акціями Таїсія Повалій уже примножила свою славу - не так давно застрахувавши свій голос на мільйон гривень.

Крім іншого, Таїсія Повалій також якийсь час визивала цікавість своєю агітацією за кандидата в Президенти України В.Януковича, та публічною заявою про необхідність заборонити телевізійний 5-й канал.

За матеріалами інформаційних джерел. 19.12.2004

Висловити думку в Форумі

Дивіться також: