UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Російський суд проігнорував 50-річний термін охорони, встановлений...
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Російський суд проігнорував 50-річний термін охорони, встановлений міжнародним договором з інтелектуальної власності

Відтепер права музикантів і рекорд-компаній для величезної кількості популярної музики на території Росії не охороняються. Російським магазинам дозволено зарубіжним виконавцям не платити.

Музичні записи, випущені за кордоном до травня 2003 року, можна запускати в публічних місцях без відрахувань виконавцям і музичним концернам. До такого висновку дійшов Суд з інтелектуальних прав (СИП), що розглядав в касаційній інстанції позов Всеросійської організації інтелектуальної власності (ВОИС) до ТОВ «Метро Кеш енд Керри». ВОИС не вдалося отримати з торговельної мережі 500 тис. рублів, пишуть «Известия».

ВОИС – організація з колективного управління правами виконавців і виробників фонограм. Вона збирає гроші від імені музикантів і звукозаписних фірм усього світу, в тому числі тих, хто зовсім не укладав договір з цією організацією. Відрахування ВОИС виплачують телеканали, торговельні центри, ресторани, транспортні компанії (музика нерідко звучить в літаках і поїздах) та багато інших. Відрахування на користь авторів композицій збирає Російське авторське товариство (РАО). В ВОИС «Известиям» повідомили, що розмір компенсації визначається, виходячи з параметрів об'єкта, де публічно виконуються фонограми. За словами глави юридичної компанії «Зуйков и партнеры» Серґєя Зуйкова, середнього розміру магазин, в якому звучить музика, перераховує ВОИС і РАО приблизно по 3 тис. рублів на місяць.

За версією ВОИС, 25 січня 2012 року в приміщенні одного з магазинів Metro було зафіксовано на відео публічне виконання одинадцяти фонограм західних виконавців. Організація пред'явила торгової мережі позов на 500 тис. рублів.

Арбітражний суд Москви встав на бік «Метро Кеш енд Керри», Дев'ятий арбітражний апеляційний суд - на сторону ВОИС. Суд з інтелектуальних прав (він розглядає в касаційній інстанції справи про інтелектуальні права) повернув справу в 9 ААС. На цей раз апеляційний суд визнав правоту «Метро», і СИП погодився з цією позицією.

Своє рішення росіяни пояснили тим, що Російська Федерація приєдналася до Міжнародної конвенції з охорони прав виконавців, виробників фонограм та радіомовних організацій (Римська конвенція) 26 травня 2003, тому зарубіжні записи, зроблені до цієї дати, не підпадають під її дію та захисту в Росії не мають.

У цьому зв’язку представляє інтерес тлумачення міжнародного права Представником Уповноваженого при Президентові РФ із захисту прав підприємців у сфері інтелектуальної власності Анатолієм Сємьоновим, який, у зв’язку з подією, виказав таке: "Можна сказати, що заклали ще одну цеглину в цивілізовану систему авторського права. Визнали, що Римська конвенція не має зворотної сили, тепер на рівні суду з інтелектуальних прав ця позиція усталилася". Втім, за його словами, ВОИС може оскаржити прийняте рішення в колегії з економічних спорів Верховного суду.

Як повідомили "Известиям" представники суспільства, зараз розглядається питання про подальше оскарження.

Представник ВОИС заявив, що посилаючись на Римську конвенцію, суд проігнорував 50-річний термін охорони, встановлений Договором про виконання і фонограми 1996 р до якого приєдналися 93 країни. Виходить, що на території Росії не охороняються права музикантів і рекорд-компаній для величезної кількості популярної музики - наприклад АВВА, Джо Дассен та ін.

За словами Сємьонова, суть конфлікту полягала в тому, що у Metro був договір з компанією «Диджискай» на організацію публічного виконання фонограм в торгових приміщеннях. ВОИС хотілося, щоб договір був укладений з ними.

- Вони прийшли у відділ радіотехніки одного з магазинів, включили радіоприймачі і записали, яка музика грає. По суті, вони намагалися довести «Метро», що договір з «Диджискай" не позбавить від претензій, – розповідає Сємьонов.

Прийняте судом рішення стосується тільки відрахувань виконавцям і виробникам фонограм, ситуація з відрахуваннями авторам не змінилася, пояснює Зуйков. У цьому сенсі ABBA все ж отримуватиме гроші за публічне виконання музики в Росії – багато пісень квартету написані його учасниками.

Аліна Топорніна, адвокат колегії адвокатів «Юков и партнеры», вважає, що рішення СИП не означає автоматичного позбавлення захисту для творів, записаних за кордоном до травня 2003

- Суд дивиться на безліч факторів. У даному випадку музика звучала в магазині, куди можна увійти безкоштовно. На ситуацію, коли музика грає в клубі, за вхід в який беруть гроші, можуть подивитися абсолютно інакше, - розповідає вона (Тобто, за подібним російським правилом, "можуть подивитися абсолютно інакше", коли заманюють музикою а "беруть гроші" далі від входу?).

Представники «Метро Кеш енд Керри» не відповіли на запит «Известий».

За даними сайту ВОИС, в 2012 р. ця організація отримала 530 млн рублів відрахувань за публічне виконання творів (78% суми), а також трансляцію їх в ефір та по кабелю (22%). Цього року товариство подало 503 позовні заяви про компенсації та стягнення заборгованості. ВОИС уклала договори з 11 тис. організацій (з них 62% - з підприємствами громадського харчування, 10% - з торговими центрами і магазинами).

Джерело: izvestia.ru, 11.09.2014

  • Росія приєдналася до Міжнародної конвенції з інтелектуальної власності, але дотримуватися її вимог не збирається. Вам таке російське "приєднання" нічого не  нагадує?

Дивіться:

ПАТЕНТБЮРО-ОНЛАЙН - миттєві заявки на об'єкти інтелектуальної власності