UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Події & Розбірки Українця позбавили свободи за піратьский Windows
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Українця позбавили свободи за піратьский Windows

Вчора стало відомо про безпрецедентний для України судовий вирок за порушення авторських прав

7 травня Голосіївський районний суд Києва ухвалив вирок продавцю київського радіоринку за розповсюдження неліцензійного програмного забезпечення, що належить корпорації Microsoft. Громадянин України по прізвищу Журавель визнаний винним і осуджений на рік і місяць позбавлення волі.

Як повідомляється, у січні поточного року співробітники міліції провели так званий "антипіратський" рейд на радіоринку, розташованому в районі Караваєвих дач у Києві. У результаті перевірки торгових точок в тому ж місяці було заведено ряд кримінальних справ відносно осіб, підозрюваних у порушенні авторських прав. За інформацією юридичної компанії "Лексфор", яка представляє інтереси Microsoft в Україні, однією з них стала кримінальна справа за фактом розповсюдження громадянином України, якимось Журавлем дисків з контрафактними копіями програмного забезпечення Microsoft. 26 січня 2007 року юридичний представник корпорації в Україні звернувся у Міністерство внутрішніх справ із заявою про заподіяний збиток, а також з цивільним позовом на загальну суму 19,3 тис. грн – саме таку суму збитків понесла корпорація в результаті діяльності торговця Журавля.

7 травня 2007 року в Голосіївському районному суді Києва відбувся розгляд даної справи. Суд ухвалив вирок, згідно якому торговець осуджений на рік і місяць позбавлення волі з конфіскацією та знищенням вилучених у нього дисків. Позов, заявлений корпорацією Microsoft, задоволений повністю.

За даними компанії-позивача, покарання у вигляді позбавлення волі за продаж неліцензійного програмного забезпечення корпорації Microsoft застосовується на Україні вперше. Проте можна припустити, що даний вирок далеко не останній, оскільки корпорація почала кампанію з захисту авторських прав. У квітні 2007 року юридичний представник корпорації Владислав Шаповал направив 82 листи-попередження на адресу підприємств і організацій різних форм власності з повідомленням про те, що використання контрафактної продукції корпорації Microsoft спричиняє за собою кримінальну відповідальність, передбачену чинним законодавством. Зараз ведеться обробка одержаної під час кампанії інформації, результати якої будуть передані до органів внутрішніх справ.

У свою чергу, правоохоронні органи протягом квітня провели 14 рейдів, в ході яких було знайдено та зареєстровано 8 фактів використання і тиражування неліцензійного програмного забезпечення корпорації Microsoft. За словами пана Шаповала, на сьогоднішній день у різних судах України знаходиться на розгляді 17 кримінальних справ щодо порушення авторських прав корпорації.

Вирок відносно громадянина Журавля поки що не набув чинності. Крім того, з урахуванням пом'якшувальних обставин йому буде дана відстрочка виконання вироку на рік, і, якщо протягом цього терміну він не зробить новий злочин, термін стане умовним. Як повідомляється, за розповсюдження піратських дисків з програмним забезпеченням Microsoft (Microsoft Windows і Microsoft Office) 17 квітня у тому ж Голосіївському суді Києва вже була умовно осуджена якась Акіньшіна. Порушення були знайдені оперативним шляхом 28 листопада минулого року співробітниками держслужбы з питань боротьби з економічною злочинністю (ДС БЕЗ). Загальний розмір збитку корпорації склав 25,3 тис. грн, у зв'язку з чим підсудній, окрім звинувачень у здійсненні злочину, був пред'явлений цивільний позов на вказану суму. На сьогоднішній день вирок відносно Акіньшіної вступив у законну силу.

Ще декілька кримінальних справ про порушення авторських прав корпорації знаходяться у процесі розслідування. Зокрема, 28 лютого прокуратура Запорізької області порушила кримінальну справу відносно місцевої компанії, яка виграла тендер Міністерства освіти та науки на поставку комп'ютерної техніки у середні учбові заклади України і, за даними слідства, разом з комп'ютерами поставляла піратське програмне забезпечення Microsoft (її назва не розголошується на користь слідства). Сума збитку корпорації поки невідома, але держава оцінює свої збитки в 600 тис. грн. Ще одна кримінальна справа збуджена відносно ЗАТ "ЛК 'Феофанія'". 19 квітня співробітники ДС БЕЗ за ініціативою представника Microsoft провели рейд на цьому підприємстві, в ході якого було знайдено і вилучено шість комп'ютерів з неліцензійним програмним забезпеченням. Збиток, заподіяний корпорації Microsoft, склав 20,2 тис. грн. Кримінальна справа була збуджена за заявою корпорації Microsoft.

Рівень піратства в цілому по Україні, згідно дослідженню, проведеному міжнародною компанією IDC, у 2005 році склав 85%. Тобто більше чотирьох з п'яти копій програмного забезпечення в Україні – піратські версії. У цілому, за оцінками IDC, компанії-виробники втратили на українському ринку більше $239 млн. 16 травня 2007 року будуть оголошені нові дані за результатами дослідження IDC за 2006 рік.

Компанія "Майкрософт Україна", за словами Владислава Шаповала, збитки від дій піратів спеціально не підраховувала. 

Джерело: kommersant.ua, 11 травня 2007 

Висловити думку у Форумі