UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції Людина здатна протистояти натовпу
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Людина здатна протистояти натовпу

Як встояти у натовпі? Групи людей можуть бути різними — від злагоджено маршируючого військового підрозділу до натовпу футбольних уболівальників. Розрізняються правила поведінки і управління цими групами. Прийнято вважати, що сама небезпечна з таких груп — натовп, який втратив орієнтири, бо його поведінку неможливо передбачити і контролювати.

Професор психологічного факультету МГУ, головний науковий співробітник „Института востоковедения Российской академии наук” Акоп Погосович Назаретян — з таким твердженням категорично не згоден. Управляти натовпом, вважає він, набагато легше, ніж науковим інститутом або військовим підрозділом. Знання основних властивостей натовпу й уміння правильно повестися у критичній ситуації — головне, що може протиставити мисляча людина умілому провокатору, вважає учений.

Людина завжди була і залишається істотою суспільною. І в ході еволюції суспільні відносини зіграли визначальну роль в розвитку наших розумових здібностей. І в індивідуальному розвитку кожної людини взаємовідношення з колективом теж надзвичайно важливі. Проте, колектив від колективу різняться. Загалом, можна сказати, чим складніше і досконаліша структура соціального оточення, тим більше можливостей для повноцінного розвитку і прояву інтелектуальних здібностей людини. Але ця закономірність — палиця з двома кінцями. І тому, коли людина опиняється в дуже примітивному, неорганізованому колективі, просто кажучи, в натовпі, то значна частина її розумових здібностей загадковим чином зникає, і замість радості на поверхні виявляються якісь інстинкти, і в цьому стані деколи люди починають поводитися гірше, ніж тварини.

Що ж це за система така — натовп?

Натовп — це різновид колективу, але в принципі натовп — це не колектив, це безліч людей, що не пов'язані між собою спільністю цілей та єдиною позиційною ролевою структурою, але мають загальний емоційний стан і єдиний центр уваги.

А мета — свідома мета? Адже у натовпу може бути мета

Загальна мета — це така мета, досягнення якої кожному з учасників взаємодії позитивно залежить від досягнення тієї ж мети кожним іншим. Коли з'являється загальна мета, то люди збираються в групу, група, у якої складається структура, свої позиції, ролі, лідерство. Натовп — це таке утворення, в якому позицій, ролей немає, там замість комунікації починає діяти емоційне оточення, емоційне зараження. Йде взаємодія, із смислового, з семантичного рівня відбувається трансляція на психосоматичний. Йде взаємне зараження емоцій. І коли ви опиняєтеся в ситуації такої досить інтенсивної циркулярної реакції, то дуже важко виявляється зберегти свою індивідуальність. Чим відрізняється комунікація від емоційного оточення? Коли ми з вами спілкуємося, коли йде процес комунікації, то кожний з нас залишається самостійною особою. Коли комунікація з'їжджає в циркулярну реакцію, то тут відбувається стирання індивідуальних відмінностей, людина перетворюється на безособовий елемент цієї самої маси. Безособовість, анонімність — це одна з характерних особливостей натовпу і один з чинників його сили, його небезпеки.

Людина відчуває себе тільки частиною натовпу?

Вона починає діяти так, як діють всі інші. Такі екстремальні факти, коли під час Французької революції натовп озвірілих санкюлотів накинувся на ненависного царедворця, розірвала його і з'їла. Це документований факт. В процесі емоційного оточення відбувається так звана еволюційна регресія. Якщо говорити на рівні нейрофізіології, активуються нижні шари кори. Тобто у людини оживають і починають діяти безконтрольно нижчі шари кори головного мозку, нижчі шари психіки і так далі. Причому найчастіше, коли говорять про натовп, мають на увазі натовп агресивний. Але агресивний натовп — це одна з чисельний видів натовпу. Небезпечнішим, ніж агресивний натовп, є натовп панічний. Ця паніка, цей страх несвідомий, невротичний страх, який циркулює. З погляду кількості жертв, панічний натовп ще страшніший. Загарбницький натовп може бути ще страшнішим, ніж агресивний натовп. Але головна властивість натовпу будь-якого — це його перетворюваність. Коли вже натовп утворився, він може легко перетворюватися з одного виду на інший вид. І маніпуляція натовпом — це найчастіше технологія перетворення натовпу одного вигляду на інший.

Існують способи маніпуляції натовпом

Акоп Назаретян: "Управляти натовпом набагато легше, ніж науковим інститутом або військовим підрозділом"

Тут треба мати на увазі одну річ. Часто, коли трапляється якась неприємність, які-небудь події на Манежній площі і так далі, ми раз у раз чуємо від міських керівників такі тексти, що натовп некерований, він непередбачуваний. А в наступному абзаці нам говорять, що провокатори привели натовп у такий стан. Я не чув, щоб хоч один журналіст запитав: якщо натовп некерований, чому ж провокатори ним керують і роблять що хочуть, а ви не робите? Це звичний одговір для того, щоб списати з себе невміння організувати, невміння підготуватися до масового заходу. Суть у тому, що натовпом управляти не просто можна, а легко. Натовпом управляти набагато легше, ніж групою. Пригадайте, як агресивний натовп поруйнував Остап Бендер. Прийом називається деанонімізація. Тобто натовп анонімний, що робить Остап Бендер: так, хто свідок? Так, товариші, давайте прізвища, адреси. Це все один з прийомів боротьби з агресивним натовпом. Перетворення натовпу на екстатичний або на ритмічний. У Південноафриканській республіці навіть винайшли такий музичний танк. Це дійсно танк, у якого замість гармати, кулеметів — брандспойти з холодною водою і музична установка, і люди під музику починають танцювати. Якщо натовп піймався на ритм, він ірраціональний. Натовп у цьому значенні близький до стада. Тому ілюзія некерованості натовпу виникає тоді, коли ви намагаєтесь приміряти до натовпу своє буденне. Якщо ви не вмієте керувати, то краще цього не робити. Прекрасний політик, який партією керує, кинь його на дитсадкову групу і він там дуже швидко сплохує. Тобто загальна ідея тут така: чим простіша система, тим вона простішим закономірностям підкоряється.

Натовпом можна керувати

Слід мати на увазі, що ця система, якою можна управляти, придатна для вирішення дуже примітивних задач. Натовп — хороший механізм для руйнування, збудувати натовп не може. Натовп може узяти штурмом який-небудь об'єкт, який погано захищається, погано укріплений або там теж натовп. А добре захищену висоту натовп не візьме. Тобто натовп хороший для деструктивних дій. Або нескладних завдань. Коли ми говоримо, що натовпом легко керувати, треба мати на увазі, які саме переслідуються задачі керування. Більше того, ступінь вираженості натовпу і групи багато в чому відрізняються. Колись Наполеон порівнював силу мамелюків, він говорив так: у бою три французькі кавалеристи еквівалентні двом мамелюкам. Триста французьких кавалеристів еквівалентні трьомстам мамелюкам, а дві тисячі французьких кавалеристів еквівалентні трьом тисячам мамелюків. Коли з обох боків росте маса, то тут все більшу роль грає ступінь організованості. Мамелюки, звичайно, не натовп — це теж армія, але ступінь організованості, вираженість структури тут інша. Коли ми говоримо натовп і група, тут немає жорстких меж, але у принципі, чим більш хаотична система, тим нею керувати легше, але тим важче вирішувати складні задачі. Задля безпеки у натовпі, можна визначити що треба робити. Це три правила для професіонала. Перше — не лізь в натовп безоплатно. Якщо ти не знаходишся на роботі, тримайся від натовпу подалі. Друге правило: входячи у натовп, думай, як з нього виходитимеш. Третє: опинившись у натовпі випадково, уяви, що ти знаходишся на роботі. Це для того, щоб залишатися суб'єктом керування, а не стати як завжди об'єктом, тут треба зуміти не потрапити в ситуацію емоційного оточення. Особливо якщо опинитися в ядрі натовпу. Є таке поняття «географія натовпу», тобто — є ядро, є периферія, де сила емоційного оточення різна.

Найбільша сила емоційного оточення у ядрі?

Найсильніше — ядро, тому що там акумулюються всі процеси. Відомий приголомшливий випадок, який можна привести як характерний. Туреччина, Анкара, 1969 рік, агресивний натовп йде бити комуністів. Напівпідпільна комуністична турецька партія проти маси очманілих мужиків, що йдуть з криками «аллах Акбар», що йдуть на розправу. Комуністи чинять опір за допомогою пляшок з «коктейлем Молотова», тобто йде справжній бій. І в цей час на периферії натовпу з'являються чотири американські блондинки в міні-спідницях, а міні-спідниці тоді в Європі з'явилися, а до Туреччини ще не дійшли, тобто перший раз бачать таке видовище. І ось голови атакуючих розвернулися і весь натовп пішов, залишилося ядро - чоловік 30-40, яких швидко вдалося розсіяти. Це дуже добре показує, чим відрізняється натовп від групи — це принципово різні явища. Коли яких-небудь скінхедів, щоі напали на ринок, вчинили погром і зникли, представляють як натовп - це невірно, — за всіма описами так діє не натовп. Там працювати треба не як з натовпом.

Тобто виходить, що натовпом керувати досить легко і, напевно, існують у спецслужбах якісь фахівці, які уміють це робити задля запобігання неприємним інцидентам.

Подібним чином діяли під час подій періоду антиалкогольної компанії у Челябінську (1989 або 1990 рік). Мало того, що не було їжі і т.п., не було і випивки. І тоді стихійно виникає винний бунт, - люди три дні бушують. Бушують, б'ють сткло, грабують магазини. Потім під ранок розходяться, на наступний знову збираються і так три дні. Міліція і всі правоохоронні органи у цей момент в повному ступорі, тому що починається перебудова, правова свідомість, були недавно події в Тбілісі, було ще щось. Що тут робити? Як зробити, так щоб не застосовувати силу. Добре ще, що не було людських жертв.

І придумали: швидко найшли якісь круті суперамериканські еротичні бойовики. Ситуація, коли треба вибирати із двох зол менше. Те що радянське телебачення показує піратську продукцію, Дідько з ним - на порядку денному людські життя, коли вже не доводиться думати, чи відповідає це нормам права інтелектуальної власності.

І всі пішли дивитися телевізор

Народ розсмоктався, адже таке видовище. Адже у радянському телебаченні найеротичнішим видовищем було фігурне катання. Увага переключається і натовп міняє свою емоційну ознаку, тобто одні емоції поступаються місцем іншим. Ми зараз прагнемо працювати, книги писати, розкривати секрети маніпуляції. Звичайно, в нас досить багато ірраціонального, але свідомість, воля, знання як таке, воно в досить широкому діапазоні дозволяє керувати собою і чинити опір керуванню ззовні.

Олександр Марков

За матеріалами svobodanews.ru, 28 лютого 2006

Висловити думку у Форумі