UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції Наука і техніка – 2020
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Наука і техніка – 2020

Корпорація RAND опублікувала масштабне дослідження "Глобальна Технологічна революція 2020"\Global Technology Revolution 2020. У ньому прогнозується - як розвиватимуться наука і техніка в найближчі півтора десятиліття.

RAND назвав 16 найбільш багатообіцяючих напрямів науково-технологічного розвитку. У їх числі: дешева сонячна енергія, технології бездротового зв'язку, генетично модифіковані рослини, методи очищення води, дешеве житлове будівництво, екологічно чисте промислове виробництво, "гібридні" автомобілі (тобто, ті, що використовують у якості палива не тільки бензин, а й електроенергію та ін.), медичні препарати "дотикової" дії, штучне виробництво тканин живого організму і т.д.

Головні висновки доповіді: немає ніяких ознак того, що в майбутні півтора десятиліття сповільняться темпи науково-технологічного прогресу. Кожна країна знайде свій власний, іноді унікальний метод діставання вигод із цього процесу. Проте для цього багатьом державам світу потрібно зробити значні зусилля. При цьому, ряд технологій і відкриттів потенційно може представляти загрозу для людської цивілізації.

Першу скрипку у світовому науково-технічному прогресі продовжуватимуть грати країни Північної Америки, Західної Європи і Східної Азії. У найближчі півтора десятиліття очікується упевнений прогрес Китаю, Індії та країн Східної Європи. Позиції Росії в цій сфері будуть небагато ослаблені. Розрив між лідерами і технологічно відсталими країнами світу буде збільшуватися.

До доповіді увійшов оглядовий рейтинг сучасних наукових і технологічних можливостей країн світу, в рамках якого були проаналізовані такі чинники, як кількість вчених і інженерів на 1 млн. населення, кількість опублікованих наукових статей, витрати на науку, кількість одержаних патентів та ін. При підготовці рейтингу використовувалися дані за період з 1992 по 2004 рік.

Згідно цьому рейтингу, найбільший потенціал у створенні нових матеріалів і технологій, а також їх застосуванні на практиці, мають США (одержали 5.03 бали). США набагато випереджають найближчих переслідувачів. У займаючої друге місце Японії тільки 3.08 балів, у Німеччини (третє місце) - 2.12. У першу десятку також ввійшли Канада (2.08), Тайвань (2.00), Швеція (1.97), Великобританія (1.73), Франція і Швейцарія (по 1.60), Ізраїль (1.53).

Росія виявилася першою серед всіх пострадянських держав і зайняла в підсумковому рейтинг 19-е місце (0.89). Її випередили Південна Корея, Фінляндія, Австралія, Ісландія, Данія, Норвегія, Нідерланди і Італія. У свою чергу, Росія виявилася успішнішою, ніж такі держави з традиційно сильною наукою, як Бельгія та Австрія. Україна на 29-й позиції (0.32), слідом за нею йде Білорусь (0.29). Вони випередили Чехію і Хорватію. Естонія - на 34-м місці (0.20), Литва - на 36-у (0.16), Азербайджан - на 38-у (0.11). Ці країни перевершили достатньо могутні в науковому і технологічному значенні Китай, Індію, ЮАР та Бразилію.

Узбекистан зайняв 48-е місце і став першою в загальному заліку країною, чий науково-технологічний потенціал вимірюється негативними величинами (- 0.05). З ним є сусідами Латвія (- 0.07). Молдова на 53-м місці (- 0.14), Вірменія - на 57-у (- 0.19), Туркменістан - на 71-у (- 0.30), Киргизстан - на 76-у (- 0.32), Таджикистан - на 80-у (- 0.34), Казахстан - на 85-у (- 0.38), Грузія - на 100-у (- 0.44). Останні місця в рейтингу займають такі країни, як Ерітрея, Чад, Лаос, Північна Корея, Габон, які набрали по - 0.51.

Проте, за прогнозом авторів доповіді, у найближчі 14 років ситуація дещо зміниться. Вони проаналізували ситуацію в 29-ти державах, які представляють різні регіони світу, зокрема США, Росію і Грузію. Здатність тих або інших країн адаптувати наукові відкриття оцінювалася за 100-бальною шкалою. Згідно цьому прогнозу, найефективніше діятимуть у цій сфері США, Канада і Німеччина (одержали найвищі оцінки). Ізраїль, Японія, Австралія і Південна Корея набрали по 80 балів. Китай - 53, Індія - 48, Польща - 38, Росія - 30. У Бразилії, Мексики, Чилі та Туреччини - по 22 бали, у ЮАР - 20, в Індонезії - 11, у Колумбії - 10. До групи аутсайдерів увійшли Грузія, Пакистан, Чад, Непал, Іран, Кенія, Йорданія, Фіджі, Домініканська Республіка, Єгипет і Камерун - по 5 балів.

Також за 100-бальною шкалою оцінювалися перешкоди, які доводиться долати ученим, інженерам і підприємцям при дослідженні коштів на наукові розробки, упровадження їх у виробництво і використання населенням (100 балів - максимально можливі перепони). Тут якнайкраща ситуація склалася в Канаді, Німеччині, Австралії, Японії і Південній Кореї, які одержали 30 балів. У США і Ізраїлю - 40, у Польщі - 60. Росія, Грузія і решта держав, що враховані у рейтингу, одержали по 70 балів.

На думку авторів доповіді, Росія відносно успішно діятиме у застосуванні на практиці нових технологій у сфері охорони здоров'я, охорони навколишнього середовища, безпеки. Її результати у сфері розвитку сільськогосподарських районів, зміцнення збройних сил, поліпшення роботи органів влади будуть менш вражаючими. По всіх цих напрямах її випередять не тільки індустріально розвинені країни, але і Китай, Індія та Польща. У свою чергу, перспективи Грузії вельми туманні у всіх сферах.

Джерело: washprofile.org, 10 липня 2006

Висловити думку у Форумі