UKR ENG
«ПАТЕНТБЮРО» Web-журнал «Інтелектус» Популюс & Традиції Наука світу
ТЕМПОРАЛОГІЯ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ІНТЕЛІГІБІЛІЗАЦІЯ
СИМВОЛІКА & ГЕРАЛЬДИКА
* МАТРИКУЛ
ІНФОРМЕРИ

Наука світу

За даними Інституту Статистики\Institute for Statistics, в кінці 2004 року у світі налічувалося 5 млн. 521.4 тис. вчених (тобто, 894 наукових співробітників на 1 млн. жителів Землі). На роботу одного ученого світ витрачав $150.3 тис. в рік.

Левова частка (майже 71% учених) працюють в індустріально розвинених країнах світу. На 1 млн. жителів цих держав доводиться 3 272.7 учених (на 1 млн. жителів бідних країн, відповідно, 374.3). Науковець, що мешкає в "багатій" країні, фінансується помітно щедріше: у рік на нього виділяється $165.1 тис., в той час, як на його колегу в "бідній" країні світу - $114.3 тис. Найбільше число вчених у Азії (більше 2 млн.), Європі (більше 1.8 млн.) і Північній Америці (майже 1.4 млн.). При цьому, в Південній Америці їх всього 138.4 тис., в Африці - менше 61 тис.

У країнах колишнього СРСР працюють 700.5 тис. учених, велика частина з них (616.6 тис.) сконцентрована в державах, розташованих в Європі - в Росії, Україні, Білорусі, Молдові, Грузії, Вірменії і Азербайджані. При цьому складається парадоксальна ситуація: учених в колишньому СРСР багато, але фінансуються вони набагато гірше, ніж їх колеги в Європі, Азії і Північній Америці. Наприклад, на 1 млн. жителів європейських держав, що раніше входили до складу СРСР, нині доводиться 2 979.1 науковців, а на 1 млн. громадян Європейського Союзу помітно менше - 2 438.9. Проте на одного вченого європейця витрачається $177 тис. в рік, а на одного вченого росіянина, українця, білоруса, молдаванина і т.д. - лише $29.1 тис. Ситуація з фінансуванням наукових досліджень у пострадянських державах Середньої Азії, ймовірно, найгірша в світі: тут на одного ученого витрачається $8.9 тис. в рік - в країнах тропічної Африки - $113.9 тис.

У Росії нині працюють 8.9% від загального числа учених світу. За цим показником Росія займає четверте місце, поступаючись лише США (22.8% наукових співробітників), Китаю (14.7%) і Японії (11.7%). Проте за ступенем фінансування Росія явно програє. Вона витрачає на одного ученого $30 тис., в той час, як США - $230 тис., Китай - $88.8 тис., Японія - $164.5 тис.

У доповіді ЮНЕСКО "Наука - 2005"\UNESCO Science Report - 2005 указується, що в 2002 році світ витрачав на наукові цілі 1.7% свого валового внутрішнього продукту (ВВП), що складає приблизно $830 млрд. При цьому, засоби на науку витрачаються украй нерівномірно.

Більше всього коштів на наукові дослідження виділяється в Північній Америці - 37% від загальної кількості загальносвітових витрат. На другому місці - Азія (31.5%), на третьому - Європа (27.3%). На частку Латинської Америки і країн Карібського басейну доводиться 2.6% світових витрат на ці цілі, на частку Африки - 0.6%. За останні роки, науково-дослідні витрати США і Канади дещо скоротилися (у 1997 році вони складали 38.2% від загальносвітових). Аналогічно зменшилася і частка Європи, в той час, як Азія демонструє постійне зростання асигнувань. Наприклад, ряд азіатських держав, таких як Тайвань, Сінгапур і Південна Корея, витрачають на науку більше 2% свого ВВП. Впритул до них наблизилася Індія.

Відповідно індустріально розвинені країни світу одержують і максимальну віддачу від вкладень в науку. На частку "бідних" країн доводиться трохи більше 7% від загального числа виданих в світі патентів на винаходи, не дивлячись на те, що загальні витрати країн, що розвиваються, на науку і технології перевищують 22% від загальносвітових.

У доповіді указується, що в більшості індустріально розвинених країн світу, держава забезпечує не більш 45% наукових бюджетів. Решта засобів поступає з комерційного сектора. Наприклад, в 2002 році в США 66% наукових інвестицій і 72% наукових досліджень були забезпечені виконані приватними фірмами. У Франції на частку бізнесу доводиться 54% інвестицій в науку, в Японії - 69%. У свою чергу, в Індії "бізнес-складова" не перевищує 23%, в Туреччині - 50%.

У період з 1990 по 2004 рік вага США в світовій науці поступово знижувалася, а вага країн Європейського Союзу і Азіатсько-тихоокеанського регіону (Японія, Південна Корея, Тайвань, Австралія і ін.), навпаки, зростала. Цей висновок зробила американська компанія Thomson Scientific, яка аналізує тенденції у сфері академічної науки.

За станом на кінець 2004 року на частку США доводилося приблизно 33% всіх наукових досліджень (38% в 1990 році), на частку Європейського Союзу - приблизно 37% (відповідно, 32%), Азіатсько-тихоокеанського регіону - 23% (15%). Російські учені опублікували 3.6% від загального числа наукових робіт, учені з решти 14-ти пострадянських держав - ще 1%.

У 2004 році учені Європи опублікували в світовій періодиці приблизно по 38% від загального числа наукових робіт, вчені США - близько 33%, учені Азіатсько-тихоокеанського регіону - більше 25%. Учені Азії найбільш продуктивні у сфері фізики, матеріалознавства, металургії і електроніки. Учені Європи - в дослідженнях ревматології, космосу, ендокринології і гематології. США досягають успіху в дослідженнях соціальної сфери, аерокосмічних дисциплін і біології.

У першу десятку країн, які опублікували найбільшу кількість наукових робіт в період з 1990 по 2005 рік, входять США, Англія (окремо враховується Шотландія що не входить в першу десятку), Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія, Нідерланди, Австралія і Швейцарія.

З іншого боку, експерти консалтингової фірми Global Knowledge Strategies and Partnership стверджують, що перевага Європи над США за кількістю наукових публікацій є надуманою. Американські учені зберігають безумовне лідерство по кількості публікацій в провідних наукових виданнях і по рівню їх цитування. Крім того, значна частина наукових публікацій США не потрапляє у поле зору широкої наукової громадськості, оскільки до 50% всіх витрат на науку і технології в США доводяться на військову сферу.

У двадцятку найчастіше цитованих учених, роботи яких були опубліковані в 2005 році, ввійшли двоє росіян. Семен Ейдельман працює в новосибірському Інституті ядерної фізики їм. Г.И. Будкера, а Валерій Фролов у Каліфорнійському Технологічному Інституті\California Institute of Technology. Вони обидва - фізики. У двадцятку входять 10 учених працюючих в США, 7 - працюючих в Японії, по одному працюючому в Росії, Німеччині, Великобританії та Південній Кореї.

В 2005 році найбільшу кількість патентів на винаходи одержали Японія (300.6 тис.), США (майже 150 тис.), Німеччина (47.6 тис.), Китай (40.8 тис.), Південна Корея (32.5 тис.), Росія (17.4 тис.), Франція (11.4 тис.), Великобританія (10.4 тис.), Тайвань (4.9 тис.) і Італія (3.7 тис.). Більшість (16.8%) патентів була видана на винаходи у сфері комп'ютерів. У першу трійку також входять телефонія і системи передач даних (6.73%) та комп'ютерна периферія (6.22%).

Цікаво, що в 2005 році американський фізик Джеймс Хюбнер\James Huebner, співробітник військового дослідницького центру Naval Air Warfare Center, виказав гіпотезу, вступаючу в суперечність із загальноприйнятими уявленнями про науку. На його думку, технічний прогрес досяг піку в 1915 році і після цього різко сповільнився. Свій висновок Хюбнер зробив на основі наступного підрахунку. Він використав перелік 7.2 тис. найбільших винаходів і інновацій (міститься в енциклопедії "Історія Науки і Технології"\The History of Science and Technology, виданої в 2004 році в США), який був порівняний з динамікою чисельності населення миру (наприклад, колесо було винайдене тоді, коли населення миру не перевищувало 10 млн. чоловік) - пік числа нових винаходів був відмічений в 1873 році. Другим критерієм була патентна статистика США, також зіставлена з кількістю населення країни. Тут число виданих патентів досягло максимуму в 1912 році. Нині число нових винаходів і інновацій, на думку Хюбнера, співвідносне епохі, так званих "темних століть" (період європейської історії, що наступив після розвалу Римської імперії і продовжився до епохи Відродження). 

Джерело: washprofile.org, 10 липня 2006

Висловити думку у Форумі