UKR ENG
PATENTBUREAU Web-magazine "Intellectus" Populus & Tradition Наші бажання впливають на те, що ми бачимо
TEMPORALOGY
INTELLECTUAL PROPERTY
INTELLIGIBILISATSIA
SYMBOLISM & HERALDRY
* MATRIKULA
INFORMERS

Наші бажання впливають на те, що ми бачимо

Підсвідомо наші бажання управляють тим, що потім ми бачимо. Або, щонайменше, на це діють. У цьому переконані Девід Даннінґ і Емілі Балсетіс, два психологи з Корнельського університету, автори дослідження, результати якого будуть опубліковані в найближчому номері Journal of Personality and Social Psychology.

"У психології існує давня гіпотеза, – говорить Девід Даннінґ, – про те, що бажання можуть впливати на те, що люди бачать ". Ця теорія не привертала уваги протягом 40 років, не маючи жодного доказу своєї правильності. "Ми захотіли знов досліджувати темні води".

Перш ніж обнародувати свої висновки, професор Даннінґ і його учениця Емілі Балсетіс провели п'ять окремих тестів на 412 добровольцях в Корнельському університеті. Психологи показали кандидатам непевне зображення, в якому одні бачили голову коня, інші – тіло тюленя. Добровольцям ставилася умова: залежно від того, що вони побачили, вони повинні були спробувати сік свіжовичавленого апельсину, або кисіль, або ж несмачні протерті овочі.  

 Зображення з сайту mightyillusions.blogspot.com


Від вашого бажання залежить – побачите ви, чи ні приховану на логотипі стрілку (Зобр. з сайту mightyillusions.blogspot.com
Результат: мозок учасників, яким була невідома істинна мета експерименту, завжди "вибирав" образ, який повинен був привести до свіжовичавленого соку. "Це свідчить про те, що мозку була поставлена умова, – пояснює Даннінґ, – і залежно від того, що випробовуваний хотів спробувати, він бачив в зображенні голову коня або тіло морської тварини".

"Два образи, які ми використовували, були ретельно підібрані для того, щоб люди, які не знають про цілі експерименту, не могли брехати або одурювати", – уточнив Даннінґ. Суть єдиного завдання для 412 учасників експерименту полягала в тому, щоб вказати, яку картинку вони бачили залежно від напою, який вони вважали за краще спробувати. Це активізувало бажання, яке поза всяких сумнівів обумовлювало побачений потім образ. "Крім того, – уточнив Даннінґ, – ми прослідили за автоматичними і несвідомими рухами ока випробовуваних. Це свідчить про те, що добровольці не могли апріорі знати про два альтернативні варіанти".Залежно від позиції, на одному і тому ж портреті ми бачимо, що стає з принцесою від зловживання пивом (mightyillusions.blogspot.com)


Після дослідження, проведеного Даннінґом, вся решта учених і психологів, які присвятили себе дослідженню зв'язку тим про що ми думаємо, і фізіологічною реакцією ока, задумалися над можливостями і потенціалом самомотивації. "Ми можемо трактувати подвійні ситуації залежно від нашого очікування, надій і бажання звільнитися від наших страхів? Це наше наступне питання".

Джерело: La Repubblica, 18 липня 2006 

Висловити думку у Форумі